Jak działa rzucanie palenia na organizm?

WP.PL | dodano: 2013-06-17 (10:43) 1342 opinii WP.PL Jak działa rzucanie palenia na organizm? (fot. Jupiterimages)
  A A A
Uzależnienie od nikotyny można przezwyciężyć tylko siłą woli, jednak pomocna w trudach walki z nałogiem może okazać się wiedza o tym, w jaki sposób organizm regeneruje się już po kilkudziesięciu minutach od ostatniego papierosa.

Dawniej palenie tytoniu utożsamiane było z pozytywnymi oddziaływaniami na samopoczucie, życie towarzyskie czy nawet zdrowie. Antyczne cywilizacje traktowały je nawet jako rytuał pomagający w socjalizacji, a halucynogenne dodatki ich zdaniem sprzyjały kontaktom z bogami.

Tytoń szybko okazał się żyłą złota dla zagospodarowujących tę branżę przedsiębiorców ze względu na silnie uzależniające właściwości nikotyny. Dopiero w połowie XX wieku popularność tytoniu zaczęła spadać, kiedy na jaw wyszły odkrycia naukowców, którzy zidentyfikowali negatywne skutki palenia. Wcześniej lekarze nie stronili od dymu papierosowego nawet podczas diagnozowania pacjentów.

Reakcja organizmu na rzucanie palenia

Jak wiemy, palenie tytoniu powoduje natychmiastowy wzrost częstości uderzeń serca oraz ciśnienia krwi. Zerwanie z nałogiem przynosi równie szybkie efekty. Już 20 minut po ostatnim papierosie działanie układu krwionośnego zaczyna się stabilizować.

Dwie godziny później polepsza się krążenie obwodowe, a ciśnienie i akcja serca praktycznie wracają do normy. U silnie uzależnionych osób pojawiają się pierwsze oznaki odstawienia papierosów, czyli powszechnie znana nerwowość, zwiększony apetyt czy nietypowe zachcianki.

Osiem do dwunastu godzin od ostatniego papierosa poziom nikotyny we krwi spada o ponad 93 proc. Obniża się też stężenie tlenku węgla, który wydziela się do krwioobiegu podczas palenia. Zwiększa się natomiast ilość tlenu dostarczanego do poszczególnych narządów wewnętrznych. Można już wtedy zauważyć pierwszą poprawę ogólnego samopoczucia.

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko między innymi ataku serca o około 70 proc. Po pierwszej dobie bez papierosa prawdopodobieństwo wystąpienia zwału zaczyna spadać. Kolejne 24 godziny pozwalają na odkrywanie na nowo smaków i zapachów. Dym papierosowy osłabia te zmysły, więc pozbycie się nałogu zdecydowanie przyczyni się do czerpania większej przyjemności ze spożywania posiłków i napojów.

Trzeci dzień po ostatnim papierosie wiąże się ze znacznym nasileniem objawów odstawienia. Odczuwany niepokój może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Pojawiają się również objawy fizjologiczne jak bóle głowy, nudności czy skurcze. Poprawia się za to stan układu oddechowego. Pęcherzyki płucne rozluźniają się, a oddychanie staje się łatwiejsze i efektywniejsze – więcej tlenu dostaje się do krwi.

Dwa tygodnie bez papierosa wystarczą, aby ustąpiły objawy braku nikotyny w organizmie. To świetny okres do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Organizm widocznie się regeneruje co szczególnie widać w przypadku układu oddechowego. Wcześniej podczas ćwiczeń byli palacze mogli odczuwać silne zmęczenie i zawroty głowy, jednak po dwóch tygodniach objawy te zanikają. Trzy miesiące później zaczyna ustawać typowy dla byłych palaczy kaszel, którego przyczyną była potrzeba organizmu pozbycia się zalegających w płucach zanieczyszczeń. Kolejne miesiące są dla organizmu czasem intensywnej regeneracji i przywracania prawidłowych funkcji poszczególnych układów.

Po pięciu latach o połowę, w stosunku do osób wciąż palących, zmniejsza się ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca – do krwi nie trafiają już substancje uwalniane podczas palenia tytoniu powodujące zwężanie naczyń krwionośnych. Wraz z upływem kolejnych lat maleje prawdopodobieństwo udaru.

Po dziesięciu latach byli palacze cieszą się już sprawnym układem oddechowym, a co najważniejsze zmniejszeniem ryzyka zachorowania na cały szereg nowotworów, w tym raka trzustki oraz krtani. Pięć lat później do całkowitej normy wraca układ krwionośny. Byli palacze po 15 latach nie chorują już na choroby serca częściej niż osoby nigdy nie palące. Ludzki organizm potrafi się regenerować w ogromnym stopniu. Nawet wieloletnie skutki palenia mogą zostać zniwelowane.

Agata Kukwa, WP.PL
(red. AB)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 1172 94.29%
nie 71 5.71%

Podziel sięOpinie (1342)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Jajużniepalę 2017-04-22 (21:49) 7 dni 9 godzin i 23 minuty temu

Nie palę już 3 miesiace po 40 latach palenia. Postanowiłam kategorycznie zerwać z paleniam nie biore żadnych wspomagaczy (tabletki,plastry). Tak sie uparłam i mówię do siebie nie palisz i koniec nawet jak papierosy leżą na stole lub ktoś pali w moim towarzystwie. Chociaż staram sie unikac palaczy i miejsc gdzie najczesciej paliłam np. w kuchni a teraz tylko gotuje nie siadam przy stole(to był punkt picia kawki i palenia papieroska),dodam ,że paliłam około 30 papierosów dziennie:)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~Wolnosc 2017-01-29 (07:45) 3 miesiące 23 godziny i 27 minut temu

Witam wszystkich. Zaraz będzie pierwszy miesiąc jak nie pale. W tym postanowieniu wspomagał się tabletkami. Tabex jest tańszy to samo co desmoxan. Jest to 2 próba po 30 latach palenia ostatnio 2 paczki dziennie. Za tabex dałem prawie 50 zł to tyle co 2 dni mojego palenia. Jest moc i jest dobrze. Mam chęć zajarac po posiłku czy piwku ale szybko mija. Pozdro

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~Pywall 2017-04-05 (12:37) 24 dni 18 godzin i 35 minut temu

Ten program pomoze Ci rzucic palenie. Jest za darmo i bez reklam, polskiej produkcji. https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dagistudios.rzucpalenie&hl=pl

odpowiedz

1
0
~lucky strike 2017-03-19 (09:45) 1 miesiąc 10 dni 21 godzin i 27 minut temu

nie palę od 20 dni. rzucam palenie na desmoksanie ale mimo tego

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~seli 2017-03-12 (14:18) 1 miesiąc 17 dni 16 godzin i 54 minuty temu

Paliłam od ponad 30 lat ,co do ilości to ta z latami też rosła od kilku do kilkudziesięciu dziennie.Dziś mija 3 tydzień od kiedy nie palę.Czas pokaże czy będzie to już na stałe czy też jest to kolejny epizod pod tytułem <Rzucanie Palenia>.Nie zamierzałam rzucać papierosów,zrobiła to za mnie choroba.Nie myślcie że jestem umierająca ,nie nie.To grypa plus zapalenie oskrzeli ,po tygodniu jednej i drugiej .Wysoka gorączka ból gardła kaszel w trakcie choroby nie pozwalały palić,a potem pomyślałam ,że skoro 2 tygodnie minęły bez papierosa to pociągnę to dalej .DZIŚ minął 3 tydzień bez fajeczki wiem powtarzam się ,ale to mój sukces więc jest się czym cieszyć tym bardziej ,że jestem osobą ze (słabą) silną wolą hi hi,a przy tym 3 stówki do przodu to też się liczy .Chyba zainwestuję w skarbonkę ;).Czas pokaże czy to na stałe ,czy tylko na trochę,w każdym razie łatwo się nie poddam .Trzymajcie za mnie kciuki, ja ze swojej strony życzę powodzenia wszystkim rzucającym w walce z nałogiem .

odpowiedz

3
0
~Nie palę 3 lata 2017-03-09 (08:27) 1 miesiąc 20 dni 22 godziny i 45 minut temu

Paliłem 11 lat po 2 paczki dziennie. Nie palę trzy lata, od trzech lat trenuje na siłowni (różnego typu zajęcia ) waga z 120 kg spadła do 95 kg. Rowerem jeżdżę do pracy ( 6 km w jedną stronę ) plus w niedzielę ok. 100 km. Plusy: kondycja, której nie miałem, silna wola, która się kształtuje i co najważniejsze nie śmierdzę dymem tytoniowym. Pozdrawiam i polecam naprawdę warto. Każdy znajdzie sposób. Brak sposobu jest sposobem.

odpowiedz

38
29
~keram65 2014-02-10 (23:30) 3 lata 2 miesiące 19 dni 7 godzin i 42 minuty temu

Palę od ponad 34 lat..I chyba nie przestanę. Owszem przemawiają do mnie lepszy oddech, powonienie, kondycjaryzyko zawału etc...Tylko czy ktoś przeprowadzał WIARYGODNE badania nad statystykami zgonów po rzuceniu palenia po 50-ce przy intensywności ponad 30 papierosów przez ponad 30 lat?!! Wg mnie substancje w papierosach trują. Ale trują nie tylko zdrowie,ale również usypiają/trują elementy szkodzące naszemu organizmowi! (Tak jak chemioterapia, radioterapia itp, itd). Nie wiem jaki jest odsetek procentowy poprawy zdrowia i jego pogorszenia po odstawieniu fajek ale oto kilka przypadków z tzw. autopsji... Kolega z pracy rzucił palenie zdnia na dzień....Po dwóch latach zmarł na raka mózgu. Moja mama ruciła palenie w wieku 60 lat. Po czterech latach zmarła z powodu tętniaka. Mój teściu rzucił palenie w wieku 65 lat. Po trzech latach zmarł na chłoniaka złośliwego. Moja znajoma rzuciła palenie w wieku 44 lat. Boryka się z problemami wzroku, słuchu po roku od rzucenia- wcześniej nic jej nie dolegało podobnie jak wcześniej wymienionym... Kora (Olga) Jackowska też rzuciła palenie i co?... Większość powie to od papierosów, ale nie o to mi chodzi... Paliłem długo i dużo. Rzucę palenie i co?... Co na to szanowni lekarze? Dziękuję za opinie typu: "wiem wszystko bo wiem", lub " jestem Polakiem, a każdy Polak to lekarz..." Oszołomom za rady dziękuję i życzę zdrowia (również psychicznego).

odpowiedz

pokaż 16 ukrytych odpowiedzi

68
2
~jakotako 2013-06-19 (17:25) 3 lata 10 miesięcy 10 dni 13 godzin i 47 minut temu

Ja rzuciłem palenie dzięki książce Allen Carr - Easyway to quit smoking. Ilekroć sięgałem po papierosa to moja dziewczyna waliła mnie tą książką w łeb. Z powodu silnych bólów głowy odechciało mi się palić. Szczerze mogę polecić tą książkę dla wszystkich rzucających palenie, jednak nada się właściwie każda książka. Dla bardziej opornych polecam "Potop" albo Harego Pottera (uderzenia można zadawać całym zbiorem albo po razie z każdego tomu).

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
0
~Iza40 2017-02-04 (19:59) 2 miesiące 25 dni 11 godzin i 13 minut temu

Hej, właśnie minęło 50 godzin, jak nie palę czyli zaczynam 3 dobę. Kurczę - mówię jak alkoholik, który liczy dni bez wódki haha....Z tego co tu wyczytałam to 3 i 4 doba są najgorsze. Jest mi bardzo ciężko, pomimo że nie paliłam dużo - 10 papierosów dziennie. Boli mnie strasznie głowa, mam nudności lub ataki głodu. Po przeczytaniu niektórych opinii, zamiast być dumna z siebie, że wytrzymam, że nie jestem sama z tym problemem, że nareszcie zacznę czuć wiosnę itd.... teraz zaczynam się bać, iż po rzuceniu dostanę jakiegoś raka i w 2,5 roku się przekręcę.... Kurczę mam dzieci jeszcze małe, muszę je wychować. BŁAGAM O WSPARCIE !!! Czuję, iż mam następną wymówkę, żeby iść do sklepu i kupić fajki. Pomocy !!!

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

8
1
~adi* 2016-12-01 (22:10) 4 miesiące 28 dni 9 godzin i 2 minuty temu

Bzdury. Same Bzdury!! Nie palę od 3 lat, wczesniej paliłam 17lat. Kto to pisał w ogóle?! Przez 2tyg od zaprzestania palenia miałam ogromne zawroty głowy i widziałąm jak przez mgłe. Potem pojawiło się drżenie ciała czasami wręcz drgawki, mdłości, napady lęku itp. Objawy odstawienia trwały MIESIĄCAMI. Najgorsze chyba pierwsze 3 miesiące. Nie palę 3 lata i czasami łapię się na tym że układam palce jakbym trzymała papieros, że po obfitym jedzeniu przychodzi znajome wrażenie że ,,czegos brakuje'' (chęć zapalenia choć mocno stłumiona). A najgorsze gdy ktoś przy mnie zapali - wcześniejsze objawy wracają. Na szczęście tylko na parę minut. Cholernie ciężko jest rzucić i trzymać się w abstynencji. Drugi raz nie dałabym rady. Powodzenia w niepaleniu, nie poddawajcie się :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
1
~Joe Black 2017-01-10 (20:23) 3 miesiące 19 dni 10 godzin i 49 minut temu

A ja nie palilem 20 minut, bo czytałem posty i w tej chwili wychodzę na powietrze , zapalić papierosa .

odpowiedz

4
2
~ONA 2016-10-23 (18:14) 6 miesięcy 6 dni 12 godzin i 58 minut temu

Mnie pomógł Zyban i to, że mąż rzucił papierosy 4 lata temu. Ja nie palę już 3 miesiące (paliłam ok. paczki dziennie od 20 lat) i z ręką na sercu nie ciągnie mnie do papierosów. Lek ten jest rewelacyjny szczególnie na początku rzucania ale niestety pioruńsko drogi. Bez wspomagania nie dałabym rady a przerabiałam już plastry, tabletki, gumy. Pozdrawiam wszystkich, którzy podjęli walkę z nałogiem.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~SZCZĘŚLIWA 2016-12-26 (22:02) 4 miesiące 3 dni 9 godzin i 10 minut temu

Trułam się papierosami przez 30 lat. W ostatnim czasie pojawiły się u mnie zawroty głowy i wysokie ciśnienie. Po wykonaniu szeregu badań okazało się na szczęście że wyniki są dobre. Lekarz wysłał mnie do psychiatry , twierdząc że to na pewno objawy nerwicy. Postanowiłam wyleczyć się sama z dolegliwości. Rzuciłam palenie z dnia na dzień . Po piewszym miesiącu niepalenia ustąpiły zawroty głowy , po drugim miesiącu niepalenia unormowało się ciśnienie , po trzecim miesiącu niepalenia ustąpiły mi inne dolegliwości o których nie będę tutaj pisać .Ludzie kochani . to prawda !! PAPIEROSY ODBIERAJĄ NAM NAM ZDROWIE , URODĘ I PIENIĄDZE

odpowiedz

7
0
~Rafik 2016-11-11 (22:45) 5 miesięcy 18 dni 8 godzin i 27 minut temu

Witam, Paliłem 5
Witam, Paliłem 5 lat, dzisiaj mija 5 tydzień jak nie palę. Szczerze powiem że mnie nie ciągnie. Bardziej martwie się o swoje napady złości i nie potrafie opanować emocji. Ale czuje sie z siebie dumny....

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

5
2
~daria 2016-12-03 (16:27) 4 miesiące 26 dni 14 godzin i 45 minut temu

Nie palę 100 dni dzięki tabletkom Tabex- jest bardzo skuteczny zwłaszcza jeśli ktoś palił kilka lat. Najcięższe są początki, moje , bez papierosa pierwsze dni wyglądały tak że byłam bardzo nerwowa i poddenerwowana, to był koszmar. Nie mogłam o niczym innym myśleć tylko o dymku. Ale nie poddałam się i jest mi z tym dobrze.

odpowiedz

8
1
~Tragedia 2016-11-15 (22:39) 5 miesięcy 14 dni 8 godzin i 33 minuty temu

Hej, ja nie palę od 23 godzin. Do tej pory przez 13lat paliłem ponad paczkę bardzo mocnych papierosów - dziennie. I jest straszna tragedia! To jest najgorsze 23h w moim życiu. Właściwie było to zwykłe postanowienie "nie BĘDĘ palił" - i jest to moja jedyna pomoc wymawianie tych słów w głowie. I ciągła chęć zapalenia. Rozdrażnienie. Straciłem chęci do wielu czynności które sprawiały mi dużo radości. I zamiast tej fali energii i ożywienia, które mają podobno nastąpić po rzuceniu palenia ja czuję się śpiący i zmęczony. Powiem Wam że jest ciężko... Ale mam ogromna nadzieje że się uda, powodzenia Wam wszystkim. Pozdrawiam.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
0
~Gosia 2016-11-19 (15:31) 5 miesięcy 10 dni 15 godzin i 41 minut temu

Paliłam długo,1 p.dziennie,rzuciłam to świństwo jednego dnia bez wspomagaczy,nie palę 2,5 roku,na poczatku trochę przytyłam,w tej chwili wróciłam do dawnej wagi,czuję się b.dobrze,nie śmierdzę,zaoszczędzone pieniądze,same zalety!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
2
~Gosia 2016-10-22 (16:51) 6 miesięcy 7 dni 14 godzin i 21 minut temu

Po 30 latach palenia 2 paczek dziennie,rzuciłam z dnia na dzień bez tabletek i wspomagaczy,wstałam rano i jak zwykle wyjęłam z paczki papierosa,ale miałam jakieś dziwne wrażenie że niewidzialna ręka rzuca tego papierosa na podłogę,ja go rozdeptuję i mówię sama do siebie, nie będziesz rządził moim życiem,nie jestem twoją niewolnicą.Od tego momentu minęło 2,5 roku,nie palę,trochę przytyłam ale nie martwię się tym,najważniejsze że jestem wolna!!! jestem z siebie dumna,nie śmierdzę,więcej kasy w portfelu,z resztą same pozytywy! Nie ma rzeczy niemożliwych jak się bardzo chce.

odpowiedz

40
0
~graszyd 2015-04-16 (15:12) 2 lata 13 dni 16 godzin i 1 minutę temu

Dziś mija 25 dzień mego niepalenia,po 50 latach nałogu.Mam trochę inne doznania odwykowe.Chce mi się ku.....o pali¡ć.Ale szkoda mi tych dzionków przemęczony i nie zapalę.Najwyżej umrę zdrowszy.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

7
0
~Bella 2016-10-10 (23:49) 6 miesięcy 19 dni 7 godzin i 23 minuty temu

Nie pale dopiero 4 dni i jest mi bardzo cieżko... To moja kolejna próba tym razem bez żadnych tabletek które mi nie pomagały. Przychodzą momenty kryzysowe ale staram sie być silna... Wierze ze wytrwam tutaj w tej walce w której potrzebna jest jedynie silna wola i nastawienie psychiczne.. (Paliłam bardzo dużo ponieważ zganialam wszystko na prace i stres który ciagle mi towarzyszył.. Czas na zmiany lepsze i nowe życie bez kaszlu , zadyszek i złego uzależnienia )trzymajcie za mnie kciuki tak mocno jak ja je trzymam😄 Pozdrawiam Bella

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź