Jak zabija heroina?

wp.pl | dodano: 2009-09-18 (15:00) 0 opinii wp.pl
  A A A
Zsyntetyzowana po raz pierwszy w 1874 roku, heroina początkowo nie zdobyła popularności. Dopiero dwadzieścia trzy lata później, ponowne odkrycie w niemieckiej firmie Aktiengesellschaft Farbenfabriken (dzisiejszy Bayer) przyniosło jej światowy rozgłos. Rozgłos, który zakończył się jednym z większych skandali w historii firm farmaceutycznych. Między 1898 a 1910 rokiem heroinę sprzedawano jako skuteczny lek przeciwkaszlowy oraz substancję, która rzekomo leczyła z uzależnienia od morfiny. W międzyczasie okazało się jednak, że organizm szybko metabolizuje heroinę do morfiny.

„Haj” i uzależnienie

Z chemicznego punktu widzenia te dwie substancje różnią się w bardzo niewielkim stopniu. Cząsteczka heroiny posiada dwie dodatkowe grupy acetylowe. Dzięki ich obecności, podana dożylnie z łatwością przekracza barierę krew-mózg. Kiedy tam dotrze podlega deacetylacji tworząc 6-monoacetylomorfinę oraz morfinę. Wydaje się, że to właśnie 6-monoacetylomorfina przyczynia się do wyjątkowo silnych efektów tego narkotyku. Zarówno morfina jak i 6-monoacetylomorfina łączą się w mózgu z receptorami opioidowymi powodując silny efekt euforyczny, przeciw lękowy oraz przeciwbólowy. Chociaż wiązanie z receptorami w przypadku 6-monoacetylomorfiny jest słabsze, to powoduje ona zwiększone wydzielanie histaminy przyczyniając się do uczucia tak zwanego „haju”.

Ponieważ efekty stosowania heroiny są tak przyjemne, osoby jej używające bardzo szybko popadają w uzależnienie. Organizm w odruchu obronnym zmniejsza ilość receptorów, co powoduje, że w celu osiągnięcia tego samego efektu uzależniona osoba potrzebuje coraz większych dawek. Początkujący narkoman wstrzykuje sobie od 5 do 20 miligramów tej substancji. Z czasem dawki zaczynają przekraczać kilkaset miligramów dziennie. Ponieważ heroina jest rozpuszczalna w kwasie, ma bardzo negatywy wpływ na żyły powodując ich zapadanie. U niektórych uzależnionych są one tak głęboko pochowane, że nawet wykwalifikowany personel medyczny ma problem z wkłuciem.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 3 z 3
oceń
tak 3 75%
nie 1 25%

Podziel sięOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco