Kobiety i mężczyźni mają różne mózgi

wp.pl | dodano: 2012-12-14 (15:18) 21 opinii wp.pl Kobiety i mężczyźni mają różne mózgi (fot. Jupiterimages / Thinkstock)
  A A A
Okazuje się, że mózgi kobiet i mężczyzn bardzo się od siebie różnią, co może tłumaczyć takie stereotypy, jak np. ten dotyczący braku wyczucia kierunku u kobiet.

Niegdyś sądzono, że jego wielkość zależna jest od płci i że większy organ posiadają panowie, ponieważ generalnie są zbudowani mocniej niż panie. Inna teoria głosiła, że wielkość mózgu związana jest z inteligencją - im jest większy, tym wyższe jest IQ. Gdyby połączyć obie te hipotezy, można by uznać, że mężczyźni mają nad kobietami znaczną przewagę intelektualną. Wyniki badań naukowców dowodzą jednak, że tak nie jest.

Nasze mózgi, w zależności od płci, różnią się od siebie strukturą, połączeniami oraz… sposobem wykorzystywania ich możliwości. Ta teoria tłumaczy niektóre stereotypy – jak ten, że mężczyźni mają lepszą orientację w terenie, a kobiety osiągają lepsze wyniki w testach językowych.

Różnice w strukturze mózgu damskiego i męskiego nie ograniczają się, jak kiedyś sądzono, tylko do podwzgórza, które kontroluje potrzeby seksualne oraz przyjmowanie pokarmu. W 2001 roku naukowcy z Harwardu odkryli, że niektóre części tego narządu mają różne rozmiary w zależności od płci, niemniej ogólna wielkość organu jest zbalansowana. Okazało się, że płat czołowy, który jest odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji i percepcję, jest większy u kobiet. Natomiast płat ciemieniowy, od którego zależy m.in. postrzeganie przestrzeni i ciało migdałowate, które reguluje zachowania seksualne i społeczne, są większe w mózgu męskim. Ponadto, panowie mają około 6,5 razy więcej szarej materii, czyli neuronów, kobiety za to posiadają 10 razy więcej tkanki białej, odpowiedzialnej za liczbę połączeń między komórkami. W związku z tym kobiety uważane są za nieco bardziej skomplikowane, przy czym ich mózgi pracują znacznie szybciej niż męskie.

Niektóre panie posiadają o 12 proc. więcej neuronów w danych obszarach mózgu niż mężczyźni. Psycholog Sandra Witelson odkryła, że neurony występują w największym zagęszczeniu w tych warstwach kory, które są odpowiedzialne za przesyłanie sygnałów ze środka na zewnątrz i odwrotnie. Badaczka doszła do wniosku, że to dzięki temu kobiety osiągają lepsze wyniki w testach językowych oraz z większą łatwością komunikują się z innymi ludźmi. Uważa również, że te różnice są obecne od narodzin. Niemniej, sama gęstość neuronów nie jest wyznacznikiem ilorazu inteligencji.

Ponadto, Witelson stwierdziła, że rozwiązując to samo zadanie, mężczyzna używa innych części mózgu niż kobieta. Niektóre z tych różnic są unikatowe i nie da się ich wytłumaczyć społecznymi lub środowiskowymi uwarunkowaniami. Analizując depresję, która jest chorobą chroniczną diagnozowaną znacznie częściej u kobiet, można jej źródeł doszukiwać się w chemicznym składzie mózgu. Organ żeński produkuje o około połowę mniej serotoniny (neuroprzekaźnik związany z występowaniem depresji), choć pojawienie się choroby może również być związane z tym, jak półkule mózgowe reagują na emocje i ból. Tymczasem mężczyźni częściej zapadają na takie choroby jak: autyzm, Zespół Tourette’a, dysleksja, i schizofrenia. Co ciekawe, w związku z różnym rozłożeniem neuronów, objawy tych samych chorób (np. schizofrenii) mogą być różne u mężczyzn i u kobiet.

Aleksandra Sobocińska

(red. AB)Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 7 50%
nie 7 50%

Podziel sięOpinie (21)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

12
17
~VBambino 2012-12-15 (17:12) 4 lata 9 miesięcy 4 dni 14 godzin i 20 minut temu

Psycholog odkryła :D Nie dość, że nie jest chirurgiem neurologiem, to jeszcze kobieta no i mamy wyniki. stek głupot. kobiety to upośledzone stworzenia. lepiej znają języki, bo znaczniewięcej gadają i nie zamyka im się buzia. gdyby kobiety były równie inteligentne jak mężczyźni, to by nie przetrwał ludzki gatunek.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

16
18
~KL 2012-12-15 (00:19) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 7 godzin i 13 minut temu

Nie chciał bym urazić żadnej z kobiet, ale ich poziom myślenia jest dalece od mężczyzn. W zdecydowanej więszkości to mężczyźni podbijają ten świat. Wynalazki, rozwój gospodarczy... można by mnożyć, można się z tym nie zgadzać, ale niestety taka jest prawda.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

8
1
~nika 2012-12-28 (21:38) 4 lata 8 miesięcy 22 dni 9 godzin i 54 minuty temu

A gdzie próba wyjaśnienia tego zjawiska?? Może to oklepana teoria, ale wszystko wzięło się z jaskiń. Faceci chodzili na długie polowania, to musieli potem jakoś do jaskini trafić z powrotem. Dlatego lepiej orientują się w terenie. Kobiety musiały dzieci pilnować, dlatego lepiej rozwinięta jest u nich inteligencja emocjonalna i zdolności językowe. Tak naprawdę kobiety od niedawna biorą udział w życiu publicznym, a faceci zajmują się dziećmi. Może kiedyś różnice między obiema płciami wyrównają się ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
4
~ew 2013-04-19 (00:08) 4 lata 5 miesięcy 1 dzień 7 godzin i 24 minuty temu

Kobiety nie powinny zadawać się z mężczyznami. Ani tym bardziej uprawiać z nimi seksu. Mężczyzna to naturalny biologiczny wróg kobiety a nie żaden partner. Przez mężczyzn kobiety chorują na depresję i cierpią z powodu ciąży. To jest obcy zły gatunek istot. Mężczyźni są dla mężczyzn a kobiety dla kobiet. Heteroseksualność to wybryk natury. Bądźcie ładne, miłe zadbane ale tylko dla innych dziewczyn.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
6
~Znawca 2012-12-14 (18:37) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 12 godzin i 55 minut temu

"...a Kopernik była kobietą!"

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
0
~Medycz 2012-12-17 (08:59) 4 lata 9 miesięcy 2 dni 22 godziny i 33 minuty temu

White/gray matter to po polsku istota lub substancja biała/szara, a nie materia. Pojęć medycznych prawie nigdy nie tłumaczy się dosłownie.

odpowiedz

13
0
~Jezus 2012-12-16 (11:49) 4 lata 9 miesięcy 3 dni 19 godzin i 43 minuty temu

Dane podane w artykule to tylko statystyki. Są kobiety które posiadają ogromne zdolności przestrzenne i są mężczyźni którzy posiadają ogromne umiejętności językowe...dane podane w artykule to tylko statystyki.

odpowiedz

9
12
~fdd 2012-12-15 (20:17) 4 lata 9 miesięcy 4 dni 11 godzin i 15 minut temu

to kobiety nie są tylko do zmywania garów i robienia dzieci? :|

odpowiedz

12
9
~Rozwiedziony 2012-12-15 (00:09) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 7 godzin i 23 minuty temu

Moja była żona faktycznie inaczej się zachowywała gdy jadła. Zachowywała się jak zwierzę!

odpowiedz