Mózg sam wie, kiedy odpocząć

wp.pl | dodano: 2012-12-28 (11:53) 9 opinii wp.pl Mózg sam wie, kiedy odpocząć (fot. Thinkstockphotos)
  A A A
Nasz mózg funkcjonuje w rytm pewnych naturalnych cykli. Najbardziej znanym jest rytm okołodobowy tłumaczony istnieniem zegara biologicznego. Dzięki niemu organizm wie, kiedy jest czas na sen czy jedzenie. Okazuje się jednak, że istnieje również szereg śróddobowych cykli, wśród których znajduje się również automatyczne odpoczywanie.

Mózg działający cały czas na najwyższych obrotach po prostu się męczy. Raz na jakiś czas, szczególnie w przypadku pracy umysłowej, niezbędne jest poświęcenie kilkunastu minut na odpoczynek. Mózg średnio co 90 minut sam automatycznie przełącza aktywność z lewej do prawej półkuli dając czas na bardziej kreatywne i nieco oderwane od rzeczywistości w danej chwili myślenie.

To naturalne zwalnianie pracy mózgu ma na celu przede wszystkim wygospodarowanie czasu na zapis i przechowanie w odpowiednim miejscu najnowszych danych. To również momenty na podładowanie „baterii” organizmu, który podczas pracy zużywa bardzo duże ilości energii. Chwilowa przerwa pomaga uzupełnić te braki. Dodatkową korzyścią jest ułatwienie ponownego skupienia na zadaniach, które musimy wykonać - zmęczenie zdecydowanie nie idzie w parze z koncentracją.

Co się stanie, jeśli zaniedbamy odpoczynek?

Automatyczne „wyłączenia” mózgu trwa mniej więcej do 20 min. Dlatego tak ważne są przerwy między lekcjami w szkole lub między zajęciami na uczelni. Znacznie mniejszą uwagę przywiązuje się do przerw w pracy. Pracodawcy często nie zdają sobie sprawy, że zapewnienie podwładnym odpowiedniego czasu i miejsca na krótki odpoczynek kilka razy dziennie tylko z pozoru wygląda na marnowanie czasu, podczas gdy w rzeczywistości wpływa dodatnio na produktywność pracowników. W niektórych firmach powstają nawet specjalne pomieszczenia, w których można spokojnie odpocząć od natłoku zajęć, a ich wystrój i kolorystyka pozytywnie wpływają na rozluźnienie organizmu.

Nie zawsze mamy możliwość, aby robić sobie przerwę co półtorej godziny, jednak stałe zaniedbywanie odpoczynku w ciągu dnia prowadzi np. do wystąpienia zaburzeń emocjonalnych, które wpływają nie tylko na osobę zmęczoną, ale również na jej otoczenie. Kolejną sprawą jest wspomniana już produktywność, która spada wraz z brakiem odpoczynku. Zmęczenie idzie też często w parze ze stresem, co może przekładać się bezpośrednio na fizyczne dolegliwości.

Strach przed odpoczynkiem

Świetnym sposobem na utrzymanie swojego mózgu i ciała w odpowiedniej formie i gotowości do dalszej pracy jest zastosowanie metod relaksacyjnych. Pomagają one na chwilę odciąć się od przydzielonych zadań dając czas na szybką regenerację. Jednak istnieją osoby, którym nawet to nie pomaga, ponieważ cierpią na swoistą fobię przed odpoczywaniem.

Osoby cierpiące na zaburzenia odpoczynku zaczynają odczuwać stres i napięcie podczas momentów przeznaczonych na relaks. Początkowe oznaki rozluźnienia szybko ustępują miejsca przyspieszonemu rytmowi bicia serca czy napięciu mięśni. Taki stan rzeczy utrzymujący się przez dłuższy czas może być destruktywny nie tylko dla produktywności, ale również stanu zdrowia osoby, która tego doświadcza.

Zaburzenie to ma różne źródła, a uzasadnienia badanych cechują się ogromną rozbieżnością. Wszystkie przeszkody uniemożliwiające efektywny odpoczynek w ciągu dnia dzielą się na fizyczne, poznawcze i społeczne. Niektórzy argumentują brak odpoczynku strachem przed robieniem tego źle, podczas gdy inni po prostu nie lubią uczucia rozluźniających się mięśni. Pewien odsetek badanych twierdził natomiast, że boją się zrelaksować, aby nie wyglądać nieatrakcyjnie.

Christina Luberto, doktorantka z Uniwersytetu Cincinnati, opracowała narzędzie, które w wyniku udzielenia odpowiedzi na 21 prostych pytań, pozwoli zdiagnozować przyczynę zaburzeń odpoczynku pozwalając szybko dostosować efektywną metodę leczenia. Kwestionariusz bada wrażliwość na odpoczynek oraz świadomość, że w ogóle istnieje taka potrzeba. Po analizie wyników terapeuta może dobrać odpowiednią metodę leczenia, która nie będzie wprowadzała pacjenta w stan pobudzenia wynikający z lęku przed relaksem.

Agata Kukwa, WP.PL

(red. AB)Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 29 93.55%
nie 2 6.45%

Podziel sięOpinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

20
1
~Andrzej 2012-12-29 (22:39) 4 lata 9 miesięcy 19 dni 21 godzin i 32 minuty temu

Jak słucham naszych polityków to jestem pewien, że ich mózgi już dawno się wyłączyły a włączniki uległy poważnej awarii.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~m.a.g 2012-12-30 (00:31) 4 lata 9 miesięcy 19 dni 19 godzin i 40 minut temu

Ja mam prosty sposob na maly relaks.Poprostu wychodze na papierosa,ale jak ktos nie pali,to nie polecam.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
1
~jadzia 2012-12-29 (21:19) 4 lata 9 miesięcy 19 dni 22 godziny i 52 minuty temu

Wiem jak to się dzieje, kiedy czasami tak jest, że nigdy w danym miejscu nie byliśmy, a znamy ten teren i wiemy, jaki widok za następnym rogiem ulicy zobaczymy.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi