Pionierska operacja: sparaliżowany mężczyzna może znowu poruszać ręką

PAP | dodano: 2012-05-16 (12:04) 1 opinia Pionierska operacja: sparaliżowany mężczyzna może znowu poruszać ręką (fot. Eastnews / SPL)
  A A A
71-letni mężczyzna sparaliżowany po wypadku samochodowym odzyskał częściowo władzę w jednej ręce po pionierskiej operacji, jaką przeprowadzili neurochirurdzy Washington University School of Medicine (USA) – poinformowało pismo „Journal of Neurosurgery”.

Amerykanin został sparaliżowany od szyi w dół w 2008 r. na skutek uszkodzenia rdzenia kręgowego i nie był w stanie się poruszać. Potrafił nieco ruszać ramieniem, ale nie mógł ręką niczego uchwycić. Teraz może samodzielnie jeść, a nawet pisać.

Takie efekty uzyskano po przeprowadzeniu pierwszej tego rodzaju operacji polegającej na przywróceniu przewodzenia nerwowego między mózgiem a ramieniem. Było to możliwe, gdyż w ramieniu nerwy nie zostały uszkodzone. Amerykańscy neurochirurdzy pobrani nerw doprowadzający impulsy do mięśni i wszczepili go do rdzenia kręgowego powyżej miejsca, gdzie został on przerwany. W ten sposób zrobiono obejście uszkodzenia rdzenia (tzw. bypass) i przywrócili możliwość poruszania ramieniem.

Metoda ta pozwala jednak tylko częściowo odzyskać władzę w ramieniu, gdyż przeszczepiony nerw nie zapewnia wystarczająco dużego przewodzenia impulsów nerwowych. Przyznaje to w wypowiedzi dla BBC prof. Ida Fox z Washington University, która uczestniczyła w operacji.

Dodała, że sparaliżowany mężczyzna musiał przejść rehabilitację, żeby odzyskać częściową władzę w ręku. Po ośmiu miesiącach od zabiegu był w stanie poruszać kciukiem, a po dwóch kolejnych również palcami. Dalsze ćwiczenia mogą jeszcze bardziej poprawić sprawność ręki.

Tego rodzaju operacja możliwa jest tylko u niektórych osób sparaliżowanych, u których doszło takiego uszkodzenia rdzenia, jakie występuje u 71-leteniego mężczyzny. Gdyby zdarzyło się ono choćby nieco wyżej, nie można byłoby przywrócić częściowej sprawności ręki.(PAP) zbw/ agt/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 4 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~jaś 2012-05-21 (09:45) 5 lat 3 miesiące 30 dni 21 godzin i 23 minuty temu

ale kicha

odpowiedz