Relacje z ludźmi wpływają na odczuwanie fizycznego bólu

PAP | dodano: 2010-11-10 (10:05) 0 opinii Relacje z ludźmi wpływają na odczuwanie fizycznego bólu (fot. Jupiterimages / Thinkstock)
  A A A
Charakter relacji z innymi osobami może mieć wpływ na intensywność odczuwanego przez nas bólu - wynika z kanadyjskich badań, o których informuje pismo "PAIN".

Zdaniem autorów pracy, odkrycie to jest ważne nie tylko w kontekście ogólnego samopoczucia ludzi, ale też relacji pacjent-lekarz.

Liczne badania prowadzone w ostatnich dekadach wykazały, że problemy w kontaktach społecznych wpływają na nasze zdrowie, m.in. zwiększając ryzyko chorób serca, zaburzeń odporności, spowalniając powrót do zdrowia po operacji i skracając życie. Najnowsza praca psychologów z Uniwersytetu w Toronto dowodzi, że mogą one również modyfikować wrażliwość na ból.

Naukowcy poprosili zdrowych ochotników, by ocenili intensywność bodźców bólowych przed i po spotkaniu z zawodowym aktorem, który odgrywał bądź osobę ciepłą i przyjacielską, bądź zachowywał się zupełnie obojętnie.

Okazało się, że po neutralnym emocjonalnie kontakcie z drugim człowiekiem, badani słabiej niż wcześniej, odczuwali zadawany im ból. U ochotników, których spotkanie miało pozytywny charakter wrażliwość na ból nie zmieniła się.

Zdaniem autorów pracy, prawidłowość ta nie jest - wbrew pozorom - korzystna. Sugeruje ona, że kontakty społeczne mogą mieć tak zasadnicze znaczenie dla ludzkiego zdrowia i samopoczucia, iż nawet lekkie zagrożenie wykluczeniem społecznym może być stresujące. Z wcześniejszych badań na zwierzętach i ludziach wynika bowiem, że stres społeczny wywołuje reakcję określaną jako "walcz lub uciekaj", w takcie której dochodzi do zablokowania doznań bólowych.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 4 66.67%
nie 2 33.33%

Podziel sięOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!