Samotność zapisana w mózgu

PAP | dodano: 2012-10-29 (13:25) 2 opinie PAP Samotność zapisana w mózgu (fot. Thinkstockphotos)
  A A A
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA) ustalili, że mózgi osób samotnych mają wspólną cechę - mniej istoty szarej w obszarze odpowiedzialnym za przetwarzanie sygnałów niewerbalnych wysyłanych przez inne osoby, takich jak spojrzenie. Ich wnioski opublikowano w piśmie "Current Biology".

Obszarem, który warunkuje odczytywanie tych sygnałów jest lewa tylna część bruzdy skroniowej górnej (ang. posterior superior temporal sulcus - pSTS). Obszar ten odgrywa bardzo ważną rolę w percepcji społecznej, warunkując rozumienie innych ludzi - podkreśla dr Ryota Kanai z Instytutu Neurobiologii Kognitywnej UCLA.

- Zidentyfikowaliśmy neurobiologiczne podstawy samotności. Przed zakończeniem badań spodziewaliśmy się raczej znaleźć związek izolacji społecznej z obszarem mózgu odpowiedzialnym za emocje i odczuwanie lęku - dodaje.

Naukowcy badali mózgi 108 zdrowych dorosłych osób podczas serii różnego rodzaju testów. Zaangażowanie w interakcje społeczne oceniano z kolei na podstawie wypełnianych przez uczestników kwestionariuszy.

Podczas jednego z testów zadaniem badanych było wskazanie jednego z trzech wyświetlanych na ekranie zdjęć osób, na którym oczy nie były odpowiednio dopasowane do twarzy oraz stwierdzenie, w którą stronę patrzy osoba ze zdjęcia. Dla osób samotnych zadanie okazało się znacznie trudniejsze.

- Na podstawie tych wyników nie możemy stwierdzić, że samotność jest czymś zaprogramowanym lub ma podłoże środowiskowe. Prawdopodobne jest natomiast, że ludzie, którzy mają problemy z odczytywaniem tych sygnałów mogą doświadczać trudności w nawiązywaniu relacji społecznych, co z kolei może prowadzić do izolacji - podsumowuje współautor pracy dr Bahador Bahrami.(PAP)

koc/ mrt/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 18 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~NICO 2013-01-27 (15:21) 4 lata 7 miesięcy 23 dni 16 godzin i 14 minut temu

TYTUŁ JEST IDIOTYCZNY W ODNIESIENIU DO KONTEKSTU W ARTYKULE I NIE MA SIĘ DO NIEGO NIJAK.

odpowiedz

2
1
~Pinokio 2012-11-02 (10:33) 4 lata 10 miesięcy 17 dni 21 godzin i 2 minuty temu

ciekawe...

odpowiedz