Szczepionka na WZW typu C

PAP | dodano: 2011-08-09 (12:06) 6 opinii Szczepionka na WZW typu C (fot. Jupiterimages)
  A A A
Szczepionka przeciw wirusowi HCV, który wywołuje przewlekłe zapalenie wątroby typu C (WZW C), mogące prowadzić do marskości i raka tego narządu, daje dobre efekty u myszy i małp - informują naukowcy francuscy na łamach pisma "Science Translational Medicine".

Zdaniem autorów pracy, rodzi to nadzieję na opracowanie szczepionki, która będzie szeroko stosowana w prewencji zakażeń HCV u ludzi.

Zakażenia HCV, który odpowiada za wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C), stanowią na całym świecie ogromny problem zdrowia publicznego. Liczbę osób przewlekle zakażonych tym wirusem szacuje się obecnie nawet na 200 mln, a w niektórych krajach stanowią oni ponad 10 proc. populacji.

Jak wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2004 r., najgroźniejsze powikłania tej infekcji, tj. niewydolność wątroby oraz rak wątrobowokomórkowy powodują rocznie ok. 50 tys. zgonów na świecie. WHO ocenia, że jeśli w najbliższym czasie nie uda się zrobić nic, by powstrzymać szerzenie się zakażeń HCV, w następnym stuleciu śmiertelność z tej przyczyny przewyższy liczbę zgonów z powodu AIDS.

Wiadomo, że w przeciwieństwie do wirusa HIV, u ok. 25 proc. osób zakażonych HCV dochodzi do spontanicznego pozbycia się wirusa w ostrej fazie infekcji. Zdaniem autorów najnowszej pracy, sugeruje to, że metoda pobudzania odpowiedzi układu odporności przeciw HCV przy pomocy szczepionki mogłaby pomóc zahamować epidemię. Jednak dotychczas nie udało się jej opracować.

Z badań wynika, że podstawą działania szczepionki przeciw HCV będzie jej zdolność do stymulowania produkcji tzw. przeciwciał neutralizujących, które rozpoznają charakterystyczne fragmenty składników wirusa.

Można to uzyskać stosując w szczepionkach wirusy inaktywowane lub atenuowane (tj. osłabione warianty wirusów o obniżonej zdolności do wywoływania objawów chorobowych). Jednak, w niektórych przypadkach preparaty te mogą powodować silne działania niepożądane, dlatego zastępuje się je szczepionkami rekombinowanymi. Wykorzystuje się w nich wirusy niechorobotwórcze, a do ich materiału genetycznego wprowadza się odpowiednie geny groźnego wirusa. Dotychczas nie udało się stworzyć takiej szczepionki przeciw HCV.

Czytaj więcej:
Uważaj, żeby się nie zarazić HCV!


Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 5 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~tomek 2011-08-28 (20:16) 6 lat 1 miesiąc 22 dni 10 godzin i 24 minuty temu

mam to paskudztwo - zarazili mnie w szpitalu podczas operacji przedramienia. mam nadzieję że się wyleczę z tego choć wiem że jest to baaardzo trudne. poczytajcie o tym

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
0
~Sebek 2012-07-05 (14:06) 5 lat 3 miesiące 15 dni 16 godzin i 34 minuty temu

Też mam to świństwo ale mam nadzieję że nie długo wynajdą szczepionkę na WZW C. Wierzę w Boga że oświeci umysły tych co nad tym pracują....

odpowiedz

0
0
~spaw 2012-01-27 (14:20) 5 lat 8 miesięcy 23 dni 16 godzin i 20 minut temu

A ja nabyłem to świństwo w szpitalu górniczym w Bytomiu, podczas usuwania woreczka. Trzeba tylko więcej płacić lekarzom...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź