Wszyscy słyszymy wewnętrzne głosy

WP.PL | dodano: 2013-06-06 (12:27) 91 opinii WP.PL Wszyscy słyszymy wewnętrzne głosy (fot. Thinkstockphotos)
  A A A
Naukowcy udowodnili, że to, co słyszymy we własnych myślach, wpływa na nasze późniejsze zachowania oraz decyzyjność. Czy można zatem stwierdzić, że myśli nami sterują?

To może wydarzyć się dosłownie wszędzie – podczas prowadzenia samochodu, spaceru, przed ekranem komputera w pracy, czy w autobusie pełnym ludzi. Nagle słyszymy słowa, których nie słyszy nikt inny. Są one sugestywne i nakazują zrobienie czegoś, co nie było zaplanowane. Jak to możliwe, że „głosy z głowy” kierują naszymi czynami?

Wewnętrzny głos – bo tak najczęściej nazywa się to zjawisko - jest to monolog lub dialog prowadzony w myślach. Mimo że filozofowie od zarania dziejów szukali związku między słowami a myślami, wielu badaczy uważa, że głos wewnętrzny leży poza wszystkimi dziedzinami nauki. Aktualnie podejście do tego tematu się zmieniło i powstają kolejne eksperymenty, które na celu mają wytłumaczenie źródeł tego zjawiska. Zaczynamy rozumieć, w jaki sposób to doznanie powstaje w mózgu i jaki ma wpływ na naszą samokontrolę i decyzyjność. Ku zaskoczeniu naukowców, głos wewnętrzny okazuje się mieć większą moc niż dotychczas przypuszczano.

Wiele współczesnych badań opiera się na teoriach L. S. Vygotsky’ego (1896-1934), rosyjskiego psychologa, zwanego „Mozartem psychologii”. Naukowiec był zainspirowany tym zjawiskiem i badania rozpoczął od obserwacji dzieci, które mówiły do siebie podczas zabawy. Vygotsky wysnuł hipotezę, jakoby rozmowa z samym sobą była wstępem do dialogu socjologicznego z rodzicami czy rówieśnikami.

Temat ten został kontynuowany w 2011 roku, kiedy to badacze z Uniwersytetu w Durham w Wielkiej Brytanii przeprowadzili badania, z których wynikało, że 60 proc. osób uznało rozmowę z samym sobą za równie wartościową, co rozmowa z drugim człowiekiem.

Metoda badań opierająca się na opinii samych respondentów ma pewne ograniczenia, w związku z czym w celu lepszego zrozumienia zjawiska, zastosowano drugi, zupełnie inny system. Opracował go psycholog, Russel Hurlburt z Uniwersytetu w Nevadzie. Badanych poproszono o podanie szczegółowego opisu własnych myśli, towarzyszących przypadkowym sygnałom wydawanym przez pager. Wynik badania wykazał, że ludzie często bezwiednie robią coś, o czym najpierw spontanicznie pomyśleli. Taka reakcja może zostać uznana jako dowód popierający hipotezę Vygotsky’ego.

Teoria rosyjskiego psychologa zakładała również, że wewnętrzny głos powstaje w mózgu. Jeśli jego następstwem byłby dialog społeczny – tak, jak sugerował Rosjanin - oba dialogi aktywowałyby tę samą sieć neuronową. Wiele lat po wysnuciu tej teorii, dzięki zastosowaniu funkcjonalnego magnetycznego rezonansu jądrowego, z mową połączono lewy dolny frontalny zwój mózgowy, w którym znajduje się ośrodek Broki.

Na podstawie badań tego obszaru mózgu naukowcy wysnuli hipotezę, że wewnętrzny dialog może zostać uznany za to samo, co dialog społeczny, jednak z tą różnicą, że w tym pierwszym nie ma artykulacji. W mózgu pojawia się myśl, która ma zostać wyrażona mową, jednak zamiast słów następuje akcja mięśni. Jeśli tak by było, podczas pojawienia się wewnętrznego głosu, reakcja organizmu byłaby taka sama, jaka ma miejsce podczas mowy – nasz wewnętrzny głos miałby taki sam ton, wibrację i akcent, jaki mamy podczas faktycznego mówienia. Pogląd ten zweryfikowano podczas eksperymentu przeprowadzonego w Anglii.

Ruth Filik i Emma Barber, psychologowie z Uniwersytetu Nottingham, poprosili grupę respondentów o przeczytanie krótkich utworów literackich po cichu - „w głowie”. Badani mieli różne akcenty, pochodzili bowiem z różnych regionów Anglii. Naukowcy obserwowali ruchy gałek ocznych badanych i okazało się, że w każdym przypadku płynność czytania została zaburzona, gdy respondenci dochodzili do ostatniego słowa jednej z fraszek – wyraz ten nie rymował się z poprzednim wersem. Ponieważ była to jedyna charakterystyczna reakcja, jaką zaobserwowano podczas eksperymentu, i do tego wszyscy badani zachowali się tak samo, psychologowie doszli do wniosku, że głos wewnętrzny jednak nie posiada takiego samego akcentu, jak ten używany podczas faktycznej konwersacji z drugą osobą.

Kolejna hipoteza wysnuta przez Vygotsky'ego głosiła, że głos wewnętrzny kontroluje nasze zachowania. Sprawdzić to postanowiła Jane Lidstone z Uniwersytetu w Durham. Obserwowała ona zachowania dzieci w wieku 7-10 lat, które poproszono o wypowiadania na głos swoich myśli podczas wykonywania danego zadania. Okazało się, że dzieci nie potrafiły się skupić na tym, co robiły i wypadły w tym znacznie gorzej niż gdy to samo zadanie wykonywały na jednej nodze, ale w ciszy. Stąd naukowcy doszli do wniosku, że samokontrola jest możliwa tylko dzięki wewnętrznemu głosowi.

Aleksandra Sobocińska, WP.PL
(red. AB)Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 44 67.69%
nie 21 32.31%

Podziel sięOpinie (91)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Nikt 2017-07-12 (16:44) 4 miesiące 9 dni 5 godzin i 18 minut temu

Schizofrenia = Głosy lub głos w Głowie!

odpowiedz

10
9
~Kaczka Pstra 2013-06-08 (14:25) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 7 godzin i 37 minut temu

"Głosy" z głowy to schizofrenia :) Gniezno, Kościan, Tworki - zapraszamy!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
2
~jaro 2013-06-09 (16:51) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 5 godzin i 11 minut temu

też słyszałem głosy ale odkąd biorę leki mam z tym spokój ;)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~bio info. 2013-06-09 (18:05) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 3 godziny i 57 minut temu

maszyny czytające pomijaja przewód słuchowy , więc pacjent nie ma prawa słyszeć głosłów, tylko treść w myślach , nie do wykrycia , czy to są własne myśli czy zewnątrz podpowiadane,

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~hgjggkkgk 2013-06-09 (17:04) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 4 godziny i 58 minut temu

(Wszyscy słyszymy wewnętrzne głosy )- czy wszyscy będziemy poddani kontroli umysłu? zachipowani. Programuja ,oswajają,by się nikt nie buntował jak się zorientuje że jego myśli czytają "maszyny",a później" treść myśli"koresponduje np: wiadomościami sms,e-mail, reklama, treści czytanych wiadomości, w gazetach,realizują się fikcyjne marzenia, itd. Ponieważ nie sposób wszystkim przydzielić jednostkę chorobowa schizofrenia.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

20
6
~Zdrowy inaczej? 2013-06-08 (13:35) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 8 godzin i 27 minut temu

To co, jak ja dla odmiany nie słyszę żadnych głosów, to należałoby mnie leczyć?

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
0
~posluszny woli siły wyższej 2013-06-09 (17:32) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 4 godziny i 30 minut temu

Zawsze słyszę takie głosy jak włączę TVP, strasznie głośne ' WYŁĄCZ TO BADZIEWIE STAĆ CIĘ NA COŚ LEPSZEGO JAK OGLĄDZNIE TYCH NIEUDACZNIKÓW" i wyłączam posłuszny tym głosom.

odpowiedz

13
14
~psycholog 2013-06-08 (21:36) 4 lata 5 miesięcy 13 dni i 26 minut temu

Te wewnętrzne głosy to podświadomość, wyższe JA, JAM JEST czy jak tam to nazywano od tysiącleci. To nasza tarcza ochronna, którą można jednak dowolnie programować. Poczytajcie "Potęga Podświadomości" Josepha Murphiego.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

14
2
~kongi 2013-06-08 (11:22) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 10 godzin i 40 minut temu

Premier Turcji Erdogan 10 lat zajmuje swoje stanowisko a ludzie mają już go dość. Stał się on dyktatorem a ludzie tego nie lubią. Chce on wprowadzić islamizację w kraju a to nie podoba się każdemu normalnemu społeczeństwu. Już 7 dni trwa protest w stolicy ( Ankara ) przeciwko wycięciu drzew w parku by w te miejsce wybudować meczet a w innym miejscu hipermarket. 3 osoby nie żyją. W Stambule naród buduje barykady między władzą a wolnością. Decyzje władz nie były konsultowane ze społeczeństwem i stąd te niezadowolenie. Turcja jest za blisko Iraku by nie było przepływu islamskiej religii, ale to nie powód by przejmować tę religię. Społeczeństwo jednak stawia tamę bo nie chce tej religii. Problemem jest to jaki rząd wybiorą Turcy. Rząd o poglądach islamskich będzie narzucał kulturę islamu a inny chrześcijaństwo. Takich sytuacji nie powinno być. Dlatego uparcie proponuję by do parlamentów nie wchodziły poglądy a tylko wszechstronny rozum bez ideologii jakiejkolwiek.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~sebek 2013-06-09 (17:00) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 5 godzin i 2 minuty temu

Narkomani, Alkoholicy, liczne choroby, trauma mogą pozbawić nas tkz głosu wewnętrznego w tedy jesteśmy głusi i ślepi. Głos wewnętrzny to nic innego jak pamięci która odtwarza pewne zasłyszane słowa.

odpowiedz

3
1
~tgb 2013-06-09 (16:59) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 5 godzin i 3 minuty temu

"Wszyscy słyszymy wewnętrzne głosy" - to by wyjaśniało wyniki wyborów i popularność PO wraz z ich kłamcami naczelnymi . A w ogóle jak to 'wszyscy', skoro ja nic nie słyszę?

odpowiedz

0
0
~nofemini 2013-06-09 (16:58) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 5 godzin i 4 minuty temu

Ja słyszę wewnętrzne głosy zawsze, gdy wracam z piwka ( moja gdacze , gdacze, gdacze ). Gdzie ? Z kim ? Czemu tak późno? Śmierdzisz ! Etc. JAK ŻYĆ !!! Doradźcie ! JAK ŻYĆ !!!

odpowiedz

1
0
~nauka 2013-06-09 (16:55) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 5 godzin i 7 minut temu

Najwięcej głosów to sami pseudo psycholodzy słyszą.

odpowiedz

6
7
~ola 2013-06-09 (16:31) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 5 godzin i 31 minut temu

Czy Pudzian lubi kobiety? Nikt go nie widzial nigdy z kobieta !

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

12
1
~Ina 2013-06-09 (16:19) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 5 godzin i 43 minuty temu

A ja czesto w myslach dyskutuje z Tuskiem !

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~hewas@wp.pl 2013-06-09 (16:53) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 5 godzin i 9 minut temu

na początek polecam serdecznie wszystkim zainteresowanym czymś istotniejszym niż "paplaniną"własnego umysłu książkę Eckharta Tolle "Potęga teraźniejszości".jest sporo wykładów na youtube. jest to dojrzała literatura z zakresu nauk duchowych,nieprzesycona żadną demagogią,żadnymi przypuszczeniami itp. co najciekawsze sam autor(którego darzę niezmiernym szacunkiem)podkreśla,że z jego wykładów czy książek niczego nowego się nie dowiemy,a jedynie jego wolą jest przedstawić przy pomocy słowa jako drogowskazu jak powrócić do źródła czyli do własnej esencji,do wewnetrznej ciszy i przestrzenie w której "my"się wydarzamy:) jeszcze raz gorąco polecam-bardzo wartościowa praca wnosząca w nasze życie ponownie najistotniejsze wartości takie jak miłość i spokój.E.Tholle własną osobą jest w 100 procentach kompatybilny z "drogowskazami",ktore nam przedstawia.bycie jednością z tym co się mówi jest niestety coraz większą rzadkością w tym materialistycznie do życia nastawionym świecie.

odpowiedz

4
1
~z 2013-06-09 (16:44) 4 lata 5 miesięcy 12 dni 5 godzin i 18 minut temu

z autorem wszystko w porządku?;d

odpowiedz

50
1
~porrero 2013-06-08 (13:06) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 8 godzin i 56 minut temu

Wklejam poniewaz sie zgadzam: Polak pracujacy dla amerykanskich kapitalistow. "Gdyby Irlandczyk, Grek czy Niemiec zarabiał 1500 Euro i 5.50 Euro wydawał na litr paliwa, 20 Euro na kino i 250 Euro na średniej klasy buty, 5 tys. Euro za metr kw. mieszkania i 60 tys. Euro za średniej klasy nowy samochód, to na ulicach panowałaby regularna, krwawa wojna! Polska płaca minimalna 334 Euro, minimalna płaca w Irlandii 1462 Euro przy zbliżonych kosztach życia. Polacy to najgłupszy naród na świecie “ od zawsze okradany i poniżany, i nawet nie zdający sobie z tego sprawy (vide wyniki wyborów). A teraz jeszcze będziemy się dokładać do wymienionych wyżej państw. Bo nas stać a oni mają mityczny kryzys. To co jest w Polsce to nawet nie można nazwać kryzysem, to jest od zawsze dno i dwa metry mułu!!! Polak jest tanim wyrobnikiem UE, a Polska rynkiem zbytu dla towarów drugiej i trzeciej kategorii po cenach wyższych niż w UE !! LUDZIE OTWÓRZCIE OCZY Gdybym był okupantem i chciał zniszczyć naród to wyganiałbym młodych ,mądrych ludzi zagranicę œza chlebem na emigrację, podnosiłbym podatki i wprowadzałbym nowe, dawał podwyżki i kolejne przywileje resortom siłowym, stawiałbym 500 nowych radarów, wzmacniałbym inwigilację obywateli, likwidowałbym państwowe szkolnictwo i służbę zdrowia oraz ograniczałbym do nich dostęp, oddałbym banki, media i handel obcym i wrogom Polski, wyśmiewałbym ich wartości i religię, skłócałbym młodych ze starszymi ,aby przez œodwróconą hipotekę przejąć za bezcen ich mieszkania i domy, zachęcałbym ich kobiety do feminizmu ,prostytucji i aborcji ,aby nie nadawały się na dobre matki i żony, zadłużałbym ich bezpośrednio oraz pośrednio przez państwo i gminy, aby nie mogli się temu sprzeciwiać, likwidowałbym ich przemysł ,a w zamian budowałbym ogromne stadiony na kredyt, aby przynosiły straty, dopuszczałbym do sejmu złodziei i degeneratów,itd. Obejrzyj się wokoło!!!!!! niech każdy prawdziwy Polak wklei to raz pod jakimś artykułem

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
2
~jok 2013-06-08 (13:55) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 8 godzin i 7 minut temu

Naukowcy to tylko ludzie którzy są inteligentni na swój sposób ale brakuje im modrości

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Tesa 2013-06-08 (13:55) 4 lata 5 miesięcy 13 dni 8 godzin i 7 minut temu

Czipy w uszach i po chorobie :D

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco