Komputer sterowany myślami - polski wynalazek

PAP | dodano: 2011-10-11 (12:36) 5 opinii Komputer sterowany myślami - polski wynalazek (fot. Eastnews / SPL)
  A A A
Wózek inwalidzki, który można poprowadzić za pomocą myśli, telefon komórkowy dobierający piosenkę odpowiednią do naszego nastroju - takie możliwości zapewni aplikacja Neuron, opracowana przez młodych naukowców z Politechniki Gdańskiej.

Osobom z bezwładnością ruchową aplikacja umożliwi sterowanie - za pomocą myśli - wózkiem inwalidzkim lub swobodne obsługiwanie komputera. W przypadku urządzeń mobilnych NeurOn pozwoli np. zmieniać utwory bez używania rąk, wystarczy pomyśleć o zmianie piosenki na następną.

Co będzie potrzebne, by taką aplikację można było stosować?
- Konieczna jest opaska zakładana na głowę z odpowiednimi czujnikami, która służy do rozpoznawania i wychwytywania fal mózgowych. Potem uzyskane dane przełoży na odpowiednie komunikaty komputera: jeśli ktoś się uśmiecha, to wózek jedzie prosto, jeśli się mrugnie okiem, to się obróci - wyjaśnił Łukasz Miądowicz z przygotowującej aplikację firmy ARound, założonej przez doktorantów i absolwentów PG.

Taka opaska - działająca jak niewielki elektroencefalograf - będzie sprzężona za pomocą programu komputerowego np. z wózkiem inwalidzkim.
-Wszędzie tam, gdzie urządzeniem można sterować za pomocą klawiatury czy myszy, jesteśmy w stanie się wpiąć tak, by to urządzenie kontrolować - tłumaczył Miądowicz. Opaska będzie w stanie wychwytywać zarówno proste myśli, typu "obróć coś", "przekrój", "zmień", jak i mimikę twarzy - mrugnięcie okiem lewym czy prawym oraz proste emocje.

Wymienione zastosowania to jednak nie jedyne możliwości aplikacji. Rozszerzona o specjalne okulary umożliwi generowanie wirtualnych reklam, dodatkowych treści, nieistniejących w świecie rzeczywistym budynków czy postaci. - Chcemy dać nową formę przekazu informacji - zapowiedział Miądowicz.

Jak tłumaczył, gdy założymy takie okulary, oprócz obrazu normalnego - naszego naturalnego środowiska - zobaczymy nałożone przez komputer trójwymiarowe obiekty. - Zobaczymy rzeczy, które normalnie nie istnieją, ale są wygenerowane sztucznie przez komputer i osadzone w świecie rzeczywistym - powiedział.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 5 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~.. 2011-10-31 (16:31) 5 lat 10 miesięcy 21 dni 1 godzinę i 26 minut temu

polski wynalazek no i ..... i tak nie mają kasy żeby opatentować więc nie chodzi kto wymyślił tylko kto opatentował

odpowiedz

1
0
~Łat Da Fak? 2011-10-30 (23:39) 5 lat 10 miesięcy 21 dni 18 godzin i 18 minut temu

Urządzenie do sterowania komputera myślami jest już dawno na rynku. Polacy tylko podrabiać umieją

odpowiedz

4
2
~dids 2011-10-12 (21:10) 5 lat 11 miesięcy 8 dni 20 godzin i 47 minut temu

hurrrra! będzie można oglądać dzięki tym okularom reklamy. ludzkość o niczym innym nie marzy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~Zart 2011-10-25 (20:26) 5 lat 10 miesięcy 26 dni 21 godzin i 31 minut temu

Polski wynalazek. Jasne...

odpowiedz