Nanorurki - dzięki nim roboty są jak ludzie

PAP | dodano: 2011-04-07 (11:17) 1 opinia Nanorurki - dzięki nim roboty są jak ludzie (fot. Eastnews / SPL)
  A A A
Robot-chirurg poruszający skalpelem z precyzją człowieka albo sensor nieustannie monitorujący oddech noworodka - to wszystko, a z pewnością i wiele więcej da się osiągnąć dzięki nowo utworzonemu nanotechnologicznemu sensorowi analizującemu ruch ludzkiego ciała - donosi "Nature Nanotechnology".

Nanotechnologiczny hit dekady - nanorurki węglowe - po raz kolejny pokazały, że z ich pomocą da się zrobić niemal wszystko.

Materiał ten, czyli zwinięte w rulon płaszczyzny utworzone z pojedynczej warstwy atomów węgla, naukowcy z japońskiego instytutu National Institute of Advanced Industrial Science and Technology wykorzystali przy konstrukcji rewolucyjnego sensora ruchu.

Czujnik działa w oparciu o proste zjawisko fizyczne, rejestrując zmiany oporu odpowiednio ułożonych względem siebie nanorurek węglowych. Opór elektryczny rejestrowany jest podczas odkształcania się sensora.

Układ zbudowano z nałożonych na siebie jedna na drugą - niczym dachówki - warstw utworzonych z gęsto upakowanych pojedyncznościennych nanorurek węglowych, których "płatki" zsyntetyzowano za pomocą techniki osadzania w parach.

Kilka nanorurkowych "płatków" nałożono na podstawę utworzoną z elastycznej silikonowej gumy. W testach z sukcesem użyto również pończochy, bandaża oraz innych popularnie wykorzystywanych elastycznych materiałów, jako bazę czujnika ruchu.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 2 100%
nie 0 0%

Podziel się



Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Wolnyodopiumdlaludu 2011-05-06 (19:21) 6 lat 4 miesiące 13 dni 12 godzin i 6 minut temu

Coś nie piszą - pewnie z obawy o skażenie łyżką dziegciu beczki miodu - że ten kij nie jest wyjątkiem i ma dwa końce: że nanorurki są skrajnie, o niebo bardziej rakotwórcze od włókien azbestowych...

odpowiedz