860 kilogramów śmieci w Tatrach

PAP | dodano: 2013-07-08 (13:22) 2 opinie PAP 860 kilogramów śmieci w Tatrach (fot. Wikipedia)
  A A A
Ponad 3 tysiące wolontariuszy w sobotę wyruszyło sprzątać tatrzańskie szlaki w ramach akcji "Czyste Tatry" - poinformowało w niedzielę PAP Stowarzyszenie Czysta Polska, które już po raz drugi organizowało akcję.

W zeszłym roku blisko półtora tysiąca wolontariuszy zebrało 1,5 tony odpadów. - W tym roku liczba wolontariuszy podwoiła się, a waga śmieci zmalała prawie o połowę - podkreślają organizatorzy.

- To oznacza, że nasza inicjatywa zaczyna przynosić efekty. Rośnie popularność akcji, a jednocześnie jest mniej śmieci na szlakach. Stajemy się coraz bardziej świadomymi turystami, dokonuje się zmiana mentalności - skomentował wyniki akcji prezes stowarzyszenia Czysta Polska, sportowiec i wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar Rafał Sonik. - Nie ma przyzwolenia dla śmiecenia! - podkreślił.

Wśród uczestników tegorocznej akcji sprzątania tatrzańskich szlaków byli turyści, którzy od kilku miesięcy zgłaszali swój udział za pośrednictwem internetu, wychowankowie domów dziecka oraz stowarzyszenia Siemacha, ponad 800 harcerzy, w tym kilkadziesiąt osób niepełnosprawnych, przewodnicy tatrzańscy, przedstawiciele samorządu i wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najmłodszy zarejestrowany wolontariusz miał 13 miesięcy, najstarszy – 73 lata.

Wszyscy wyposażeni w "startpacki", czyli mapy i prowiant, wyruszyli w sobotę rano z Dolnej Równi Krupowej, gdzie od czwartku znajdowała się baza akcji. Najliczniejsze grupy wyruszyły na Kasprowy Wierch, do Morskiego Oka, na Czerwone Wierchy, Sarnią Skałę i do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Najwięcej śmieci zebrano na Palenicy Białczańskiej - 260 kg, w Dolinie Chochołowskiej - 200 kg i w Kuźnicach - 120 kg.

Przy okazji tegorocznego finału sprzątania Tatr odbyło się wiele imprez towarzyszących, spotkań ze znanymi podróżnikami i himalaistami, koncertów i pokazów filmów. Kilkadziesiąt osób oddało krew.

Jak zapowiedzieli organizatorzy, Stowarzyszenie "Czysta Polska" planuje w przyszłości objęcie swoim zasięgiem wszystkich nieposprzątanych jeszcze obszarów naszego kraju. Rocznie polskie Tatry odwiedza około 3 mln turystów. Największą popularnością cieszy się szlak do Morskiego Oka oraz trakty w dolinach reglowych. Często odwiedzane są też szczyty Giewontu i Kasprowego Wierchu. Według szacunków władz Tatrzańskiego Parku Narodowego, statystycznie tysiąc turystów zostawia metr sześcienny śmieci.

hp/ je/(PAP)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 1 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Jacek 2013-07-25 (11:18) 4 lata 3 miesiące 27 dni 6 godzin i 50 minut temu

Ciekawe na czym polegał wolontariat tego 13 miesiecznego dzieciaka? Chyba na darciu mordy na szlaku.

odpowiedz

0
0
~Cheeky 2013-07-08 (19:40) 4 lata 4 miesiące 12 dni 22 godziny i 28 minut temu

Kiedy spaceruję z psem po osiedlowych alejkach groźne spojrzenia patroli (czyt. emerytowanych pań w oknach kuchennych) śledzą każdy mój krok i tylko czeka, aż pies kucnie i zrobi co ma zrobić. Wtedy salwa wyzwisk i krzyków, jaka to pańcia niedobra, że zakała społeczeństwa, itp itd... Jak widać, może trzeba się zainteresować i promować sprzątanie po przechodniach, dalej po turystach i wszystkich innych ludziach?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco