Jak się pozbyć CO2?

WP.PL | dodano: 2013-06-25 (10:22) 7 opinii WP.PL Jak się pozbyć CO2? (fot. Vitaly Krivosheev - Fotolia.com)
  A A A
Jeśli doniesienia naukowców na temat przyczyn globalnego ocieplenia nie przestaną się potwierdzać, będziemy musieli podjąć drastyczne kroki zmniejszające stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze. Próby ograniczania ich emisji spotykają się z dużym oporem zarówno społecznym, jak i politycznym, dlatego pracuje się nad innymi sposobami rozwiązania tego problemu.

Gazem, który uważany jest za winowajcę zmian klimatycznych jest dwutlenek węgla uwalniany w procesie spalania paliw kopalnych. Inne gazy cieplarniane również przyczyniają się do wzrostu temperatury na powierzchni Ziemi, ale naukowcy uważają, że zmniejszenie stężenia CO2 powinno w znacznym stopniu rozwiązać ten problem. Oprócz prób zmniejszenia emisji podejmuje się kroki zmierzające do sekwestracji dwutlenku węgla, czyli oddzielania go od innych gazów spalinowych. Pozostaje tylko pytanie co z nim zrobić dalej?

CO2 wcale nie jest bezużyteczny

CO2 wykorzystuje się na masową skalę w przemyśle spożywczym. Gaz ten, ze względu na swoje właściwości, świetnie nadaje się do tak zwanej ekstrakcji nadkrytycznej. Dwutlenek węgla ma stosunkowo niskie parametry krytyczne (łatwo zmienia swoje właściwości), a do tego nie jest korozyjny, cechuje się małą lepkością, niepalnością oraz nietoksycznością. Do tego jest bardzo dyfuzyjny, dzięki czemu dociera do wszystkich, nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Przykładem takiego zastosowania CO2 jest produkcja kawy bezkofeinowej. Gaz w stanie nadkrytycznym przepuszczany jest przez kawę wypłukując kofeinę. Ta natomiast wykorzystywana jest później na przykład w farmacji, a kawę stawia się na sklepowych półkach z etykietą „bezkofeinowa”.

CO2 pozyskany z gazów spalinowych może mieć również znaczenie w energetyce. Naukowcy na całym świecie pracują, z sukcesami, nad rozwojem metody pozwalającej na przemianę dwutlenku węgla w gazy, które później będzie można wykorzystać do produkcji energii.

Jednym z pomysłów, który znajduje się obecnie w fazie testów jest fotokatalityczna redukcja CO2 nazywana "sztuczną fotosyntezą". Przy obecności wody oraz promieni słonecznych dwutlenek węgla jest konwertowany do lekkich węglowodorów. Najlepiej, aby były to związki, z których później można pozyskiwać energię, np. metan. Produkcja paliwa z CO2 nie tylko pozwoliłaby na zmniejszanie jego emisji do atmosfery, ale również wspomagałaby politykę energetyczną poprzez zaspokajanie rosnącego zapotrzebowania na energię czystymi jej źródłami. Sztuczna fotosynteza znajduje się obecnie w fazie testów, a głównym wyzwaniem stojącym przed inżynierami jest obniżenie jej kosztów i zwiększenie efektywności.

Nawet zmagazynowany, może być przydatny

Dwutlenku węgla wychwytywanego z gazów spalinowych można pozbywać się również poprzez wtłaczanie go w szczeliny skalne pod powierzchnią ziemi. Początkowo myślano, że będzie to tylko tymczasowy sposób, aby powstrzymać CO2 od uwalniania do atmosfery, jednak okazało się, że może być całkiem przydatny podczas wydobycia ropy naftowej. W złożach ubogich w ten surowiec CO2 pomaga wydobyć go na powierzchnię. Poprzez wtryskiwanie gazu w szczeliny ropa wypychana jest w kierunku szybu zwiększając w ten sposób wydobycie. Dwutlenek węgla natomiast zatrzymywany jest pod powierzchnią ziemi dzięki specjalnym pułapkom chemicznym lub fizycznym.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2

Wydanie internetowe: WP.PL

oceń
tak 7 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (7)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~nick 2013-08-27 (22:07) 4 lata 25 dni 22 godziny i 48 minut temu

To głupi Tusk zgodził sie na ten podatek ekologiczny teraz niech sam płaci

odpowiedz

0
0
~Polak 2013-07-09 (15:28) 4 lata 2 miesiące 13 dni 5 godzin i 27 minut temu

Kilkanaście lat temu posadziłem dęba. W takim razie jeśli placenie "datków nie wiadomo komu" ma ograniczać dwutlenek węgla to posadzenie drzewa na swojej posesji powinno zwalniać mnie z konieczności płacenia pieniędzy jakimś cwaniakom. A czy będe zwolniony z tego haraczu ?

odpowiedz

4
0
~ss 2013-07-07 (14:30) 4 lata 2 miesiące 15 dni 6 godzin i 25 minut temu

Zasadzić więcej roślin... a nie robić coś odwrotnego. Rośliny bardzo lubią Co2 im go więcej to szybciej i bujniej rosną..

odpowiedz

2
0
~wredna izka& skin 2013-06-25 (16:02) 4 lata 2 miesiące 28 dni 4 godziny i 53 minuty temu

najlepiej poproscie ekologów zeby przez minutę nie oddychali,wtedy się zmniejszy a nie jak rozumieją przez redukcje co2 mamy podatek klimatyczny płacić

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Giez 2013-06-28 (16:21) 4 lata 2 miesiące 25 dni 4 godziny i 34 minuty temu

ystarczy wytępić z tego eurokołchozu

odpowiedz

5
0
~wredna izka& skin 2013-06-25 (16:01) 4 lata 2 miesiące 28 dni 4 godziny i 54 minuty temu

najlepiej poproscie ekologów zeby przez minutę nie oddychali,wtedy się zmniejszy a nie jak rozumieją przez redukcje co2 mamy podatek klimatyczny płacić

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco