Europa nocą widziana z kosmosu

wp.pl | dodano: 2012-07-06 (10:56) 0 opinii wp.pl Europa nocą widziana z kosmosu (fot. NASA)
  A A A
NASA udostępniła nagranie pokazujące najlepsze ujęcia naszej planety widzianej z kosmosu. Możemy na nim podziwiać m.in. rozświetlone europejskie miasta nocą, kometę przelatującą nad Ziemią oraz przepiękną zorzę polarną.

Astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, znajdującej się 400 km nad Ziemią, co jakiś czas prezentują wykonane własnoręcznie zdjęcia naszej planety. Tym razem NASA postanowiła pokazać najpiękniejsze z nich na jednym filmie.Muzyczne tło nagrania stanowi piosenka “Walking in the Air” w wykonaniu Howarda Blake’a. Przy tym wspaniałym akompaniamencie możemy podziwiać gwiazdy jasno świecące nad Stanami Zjednoczonymi, a następnie rozświetlone miasta znajdujące się wzdłuż zachodniego wybrzeża USA oraz w Europie Środkowej i na Środkowym Wschodzie.

Od 36 sekundy na filmie pokazano zorzę rozciągającą się nad Australią i Oceanem Indyjskim oraz sztorm nad Afryką. Następnie znowu prezentowane są ujęcia rozświetlonych w nocy miast, ale tym razem oglądamy centralną i zachodnią część Stanów Zjednoczonych oraz Wielką Brytanię i kraje skandynawskie. Ciekawe są również widoczne na filmie ujęcia zachodu Księżyca widocznego z orbity.

Po obejrzeniu kolejnych zdjęć ukazujących USA i Kanadę oraz przelot komety Lovejoy i zorzę nad Zatoką Hudsona, możemy podziwiać m.in. rozświetlone południe Polski. W ostatnich sekundach filmu pokazano zdjęcia wykonane podczas przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad Wielką Brytanią i Europą Środkową, w tym także częściowo nad naszym krajem.

Do montażu filmu wykorzystano technikę polegającą na wykonywaniu zdjęć w stosunkowo dużych odstępach czasu, a następnie wyświetlaniu ich w przyśpieszonym tempie. Do stworzenia każdej części tego nagrania użyto co najmniej 500 ujęć wykonanych w odstępach trzy- lub pięciosekundowych. Filmy stworzone w ten sposób nazywane są poklatkowymi.

AB / mnd

Zobacz również:

Ziemia - jedyna planeta, która świeci

Kometa Lovejoy sfotografowana z orbity okołoziemskiej

Zorza polarna widziana z kosmosu
Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 188 94.95%
nie 10 5.05%

Podziel sięOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!