Silniki zasilane czarnymi dziurami

wp.pl | dodano: 2012-12-12 (14:48) 51 opinii wp.pl Silniki zasilane czarnymi dziurami (fot. Eastnews / spl)
  A A A
Pomysły na to, jak znaleźć obce zaawansowane technologicznie cywilizacje są coraz ciekawsze. Niedawno pisaliśmy o poszukiwaniu przez SETI obecności sfer Dysona wokół gwiazd. Dziś kilka słów o „śladach” po użyciu silników wykorzystujących czarne dziury.

Czy silnik zasilany czarną dziurą może istnieć?

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, w roku 2009 dwóch amerykańskich naukowców - Louis Crane i Shawn Westermoreland z Uniwersytetu Stanowego w Kansas - zaproponowało użycie czarnych dziur jako paliwa. Według nich technologia tworzenia sztucznych obiektów tego typu nie wykraczałaby poza granice fizyki i techniki.

Uczeni wyliczyli, że czarna dziura o masie miliona ton i o promieniu mniejszym niż promień atomu, może być stworzona w ciągu jednego roku. Im mniejszy jest taki obiekt, tym więcej energii może dostarczyć.

Jak stworzyć sztuczną czarną dziurę?

Crane i Westermoreland zaproponowali zbudowanie na orbicie oddalonej milion kilometrów od powierzchni Słońca panelu słonecznego o powierzchni wielkości Polski, który przez rok zgromadziłby ogromną ilość energii. Następnie byłaby ona dostarczana za pomocą sferycznie zbieżnych laserów gamma w miejsce koncentracji kuli energii, która zapadłaby się pod wpływem własnej grawitacji. W efekcie takich zabiegów powstałaby czarna dziura.

Wbrew pozorom mały obiekt tego typu jest mniej niebezpieczny i nie tak trudny do okiełznania jak ogromna ilość antymaterii, którą można by również wykorzystać jako źródło napędu przyszłych statków kosmicznych.

Jak działa napęd na czarne dziury?

Wiele zależy od tego, jak daleko chcemy podróżować. W przypadku daleko dystansowych lotów należy użyć większych, ale słabszych dziur, natomiast w przypadku przelotu na bliższe odległości – mniejszych i zarazem silniejszych.

Jedną z metod użycia czarnej dziury jako napędu jest umieszczenie jej w ogniskowej parabolicznego reflektora przymocowanego do statku, dzięki czemu stworzy się ciąg, który odpowiadałby za ruch.

Istnieje jeszcze inny, prostszy sposób, ale jest on mniej wydajny. Wysokoenergetyczne promieniowanie gamma tryskające z małej czarnej dziury może zostać zamienione na pary elektronów i pozytonów, które następnie w silnym polu elektromagnetycznym ulegałyby kolimacji, czyli przetwarzaniu na wiązki równoległe i opuszczałyby silnik mocnym strumieniem nadając statkowi pęd.

Nie wszyscy naukowcy zgadzają się z powyższymi pomysłami, ponieważ czarne dziury Schwarzschilda nie promieniują wiązkami gamma. A nie jest pewne czy samo promieniowanie Hawkinga może zapewnić wystarczającą ilość energii dla statku.

Co będzie kiedy życie czarnej dziury dobiegnie kresu?

Czarne dziury, jak każdy obiekt we wszechświecie, mają także ustalony czas „życia”. Problemem jest to, że u jego kresu taki obiekt z dużym prawdopodobieństwem po prostu eksploduje. Na Ziemi taki wybuch mógłby być sporym problemem, ale w kosmosie można łatwo zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych szkód. Wystarczy umieścić taką umierającą czarną dziurę w odległości 1 AU (jednostki astronomicznej) od najbliższych ważnych obiektów, tak aby eksplozja im nie zagrażała. Jak przy pomocy „spalin” znaleźć obcych?

Naukowcy zaproponowali, aby przeszukując niebo zwrócić baczną uwagę na zwiększone promieniowanie gamma, które mogłoby pochodzić ze „spalin” obcego statku kosmicznego. Dodatkowo, skoro czarne dziury emitują fale grawitacyjne o wysokiej częstotliwości to detektor zbudowany przez SETI mógłby skupić się właśnie na ich wyłapywaniu. Potwierdzenie istnienia tego typu fal byłoby dowodem na istnienie obcych zaawansowanych technicznie cywilizacji.

PZG/AB (wp.pl)Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 23 95.83%
nie 1 4.17%

Podziel sięOpinie (51)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Cytryna 2017-05-18 (12:51) 5 miesięcy 11 godzin i 23 minuty temu

Biliony zdalnie sterowanych robotów, produkuje silniki na fale grawitacyjne. Piszcie do Astronomów ,Astronautów, Astrofizyków , Fizyków, na całym świecie. Superszybki rozwój wielu dziedzin techniki. Takich silników na fale grawitacyjne można wyprodukować w 288 Państwach Świata tysiące bilionów silników na fale grawitacyjne.

odpowiedz

1
0
~leo 2013-02-13 (13:04) 4 lata 8 miesięcy 5 dni 11 godzin i 10 minut temu

nie chca z nami kontaktu ,bo nas trzymaja w klatce. Jesteśmy zasobem materialnym dla obcych i dlatego postep technologiczny i wiedza doszla do progu, ktory przy obecnym stanie politycznym i gospodarczym nie daje szans na skok cywilizacyjny.Ziemia potrzebuje wspólnych dzialań i globalizacja jest nieunikniona. Bez takiej świadomości postep i skok w zaawansowane technologie kosmiczne jest marzeniem. Owni o tym zdecydują.

odpowiedz

7
0
~viotki 2013-02-10 (10:40) 4 lata 8 miesięcy 8 dni 13 godzin i 34 minuty temu

Pomysły, choćby najbardziej zwariowane stanowiły i stanowią podstawową siłę napędową postępu cywilizacyjnego... sądzę, że nie ma sensu opiniować i wyśmiewać takich "niedorzecznych" idei. Dziesięć, a może nawet sto takich pomysłów może zawierać niewielką część genialnych rozwiązań, z których zrodzi się jedna fantastyczna idea, zdolna pchnąć naszą cywilizację na wyższy poziom rozwoju. Zatem: niech żyją "naukowi fantaści"!!!

odpowiedz

2
0
~dsdsa 2013-02-06 (16:21) 4 lata 8 miesięcy 12 dni 7 godzin i 53 minuty temu

Juz byl o tym film,nieciekawie sie to skonczylo dla zalogi

odpowiedz

4
0
~pp8 2013-01-25 (19:47) 4 lata 8 miesięcy 23 dni 4 godziny i 27 minut temu

Amerykańscy naukowcy odkryli że ludzie uwierzą we wszystko co odkryli amerykańscy naukowcy.

odpowiedz

6
0
~Znawca 2013-01-23 (19:45) 4 lata 8 miesięcy 25 dni 4 godziny i 29 minut temu

Niezłe jaja; może na emeryturze będę jeździł na wycieczki do Andromedy.

odpowiedz

5
0
~Nie ważne 2012-12-16 (15:04) 4 lata 10 miesięcy 2 dni 9 godzin i 10 minut temu

Mnie bawi to że naukowcy cały czas wzorują się na filmach i wyobrażają sobie kosmitów jako niesamowicie zaawansowaną technologicznie cywilizacje , zdolną podróżować z prędkością światła , zakrzywiać czasoprzestrzeń , czy tworzyć silniki napędzane czarną dziurą . Co jeśli kosmici nie wiedzą jeszcze co to koło , a Prometeusz nie dał im umiejętności rozpalania ognia ? Może to kosmici przeszukują kosmos w poszukiwaniu śladów "kosmitów" (w tym przypadku nas) myśląc że jesteśmy mądrzejsi od nich i podróżujemy za pomocą silników napędzanych czarnymi dziurami . Może ci "kosmici" to jednokomórkowe stworzenia , czy bezkręgowce których inteligencja oscyluje na poziomie zera . Teraz przechodząc do tematu . Zastanawiam się z czego musiałby być zbudowany statek żeby mógł korzystać z energii czarnej dziury i nie zostać przez nią wchłonięty , oraz jak ludzie dolecą w pobliże słońca żeby zbudować ten "Panel słoneczny wielkości Polski" , bez silnika napędzanego czarną dziurą (którą panele miałyby stworzyć) ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
4
~astom 2012-12-12 (23:27) 4 lata 10 miesięcy 6 dni i 47 minut temu

Stek bzdur! Kieszonkowa BH jest równie niestabilna jak antymateria! Co to są czarne dziury Schwarzschilda??!! Istnieje pojęcie "promień Schw..." - nic więcej!!!! Co to są fale grawitacyjne o wysokiej częstotliwości???!!! Czy to jest portal naukowy czy "fantasy". Fale grawitacyjne powstają tylko przy gwałtownej zmianie mas w wyniku kataklizmów kosmicznych. Czyli jest to jednorazowy impuls!!!!! A pojęcie wysokiej częstotliwości sugeruje cykliczną, bardzo szybką, regularną zmianę masy!!! Czy ktoś sobie to w ogóle jest w stanie wyobrazić???!!! TO JESZCZE BARDZIEJ DURNOWATE NIŻ UFO!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Proxima 2012-12-21 (17:20) 4 lata 9 miesięcy 27 dni 6 godzin i 54 minuty temu

A to dobre no to panowie z NASA porywają się z motyką na księżyc brawo rozumiem że już mają technologię , fundusze i prototyp spoko...

odpowiedz

6
1
~Pogan 2012-12-13 (17:55) 4 lata 10 miesięcy 5 dni 6 godzin i 19 minut temu

Podróże przy prędkościach zbliżonych do prędkości światła są skrajnie niebezpieczne.Nie chodzi jedynie o integralność pojazdu, ale również o możliwość kolizji z napotkanymi obiektami, których trajektorii nie sposób wyliczyć przed, ani w czasie "przejażdżki". Ciekawym pomysłem jest natomiast idea "zakrzywienia" czasoprzestrzeni, która to umożliwiałaby przemieszczenie z relatywnie małą prędkością, bądź nawet w stanie spoczynku. Tylko jak połączyć ze sobą dla przykładu dwie skrajne, oddalone od siebie o miliony lat świetlnych współrzędne kartezjańskie?

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

2
5
~astom 2012-12-12 (23:56) 4 lata 10 miesięcy 6 dni i 18 minut temu

Stek bzdur! Kieszonkowa BH jest równie niestabilna jak antymateria! Co to są czarne dziury Schwarzschilda??!! Istnieje pojęcie "promień Schw..." - nic więcej!!!! Co to są fale grawitacyjne o wysokiej częstotliwości???!!! Fale grawitacyjne powstają tylko przy gwałtownej zmianie mas w wyniku kataklizmów kosmicznych. Czyli jest to jednorazowy impuls!!!!! A pojęcie wysokiej częstotliwości sugeruje cykliczną, bardzo szybką, regularną zmianę masy!!! Czy ktoś sobie to w ogóle jest w stanie wyobrazić???!!! TO JESZCZE BARDZIEJ DURNOWATE NIŻ UFO!!!!

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

7
1
~MrHybryda 2012-12-12 (16:45) 4 lata 10 miesięcy 6 dni 7 godzin i 29 minut temu

Uczciwie przyznam, że po raz pierwszy spotkałem się z tezą, że umierająca czarna dziura eksploduje... Dotychczas zawsze twierdzono, że one parują!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

3
1
~kosmonałta 2012-12-15 (00:55) 4 lata 10 miesięcy 3 dni 23 godziny i 19 minut temu

takim właśnie statkiem dolecieliśmy do alfa centauri. Niestety majtek nie zamknął na noc klapy i dziura zeżarła gwiazdę.

odpowiedz

0
2
~ksmamona 2012-12-14 (13:52) 4 lata 10 miesięcy 4 dni 10 godzin i 22 minuty temu

Bzdury......bzdury........bzdury..............40% ludzi na ziemi nie ma dostępu do elektryczności -to fakt! jakieś pytania ?

odpowiedz

23
1
~cv1 2012-12-12 (19:02) 4 lata 10 miesięcy 6 dni 5 godzin i 12 minut temu

Niech kombinują, byleby to służyło rozwojowi ludzi a nie do wojen i zabijania.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
0
~franko21 2012-12-12 (23:08) 4 lata 10 miesięcy 6 dni 1 godzinę i 6 minut temu

bardzi dobry pomysl maja:))

odpowiedz

15
0
~patriota1 2012-12-12 (22:18) 4 lata 10 miesięcy 6 dni 1 godzinę i 56 minut temu

Czy dobrze myśle, że kto posiądzie władzę nad czarną dziurą ten będzie rządził galaktyką.

odpowiedz

6
0
~ja 2012-12-12 (19:48) 4 lata 10 miesięcy 6 dni 4 godziny i 26 minut temu

Przekaźniki Masy :D

odpowiedz

2
1
~ja 2012-12-12 (19:41) 4 lata 10 miesięcy 6 dni 4 godziny i 33 minuty temu

Przekaźniki Masy :D

odpowiedz

5
0
~KJTK 2012-12-12 (15:12) 4 lata 10 miesięcy 6 dni 9 godzin i 2 minuty temu

Prędzej te silniki tą energie pobierają i wysyłaja na ich statki. Nie wykluczone że maja coś w stylu baterii neutronowych (baterie normalnej wielkosci ale zasilająe coś przez nawet setki lat)

odpowiedz