W Układzie Słonecznym jest więcej planet?

wp.pl | dodano: 2012-05-22 (11:25) 294 opinii wp.pl W Układzie Słonecznym jest więcej planet? (fot. SPL / Tak mogłaby wyglądać ostatnia planeta Układu Słonecznego)
  A A A
Za pasem Kuipera znajduje się masywne ciało niebieskie, prawdopodobnie wielkości Neptuna - takie wnioski ze swoich badań przedstawił Rodney Gomes podczas konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego. Oznacza to, że w naszym układzie jest więcej planet niż dotychczas sądziliśmy.

Nie tylko Gomes uważa, że w Układzie Słonecznym znajduje się co najmniej jedna dodatkowa planeta. Astrofizycy John Matese i Daniel Whitmire z Uniwersytetu Louisiana w Lafayette uważają, że w obłoku Oorta ukrywa się olbrzymia planeta, czterokrotnie większa od Jowisza.

Do niedawna Układ Słoneczny posiadał 9 planet, w tym Plutona, który został odkryty w roku 1930 przez amerykańskiego astronoma, Clyde’a Tombaugha. Nazwa tego ciała niebieskiego pochodziła od rzymskiego boga podziemi Plutona. W roku 2006 dziewiąta planeta została zdegradowana do kategorii planety karłowatej. Amerykanie nie mogli pogodzić się z faktem, że „ich” jedyna planeta została wykluczona z elitarnego grona planet. Szukali zatem kolejnych planet poza orbitą Plutona. I wydaje się, że są bliscy jej znalezienia.

Planeta cztery razy większa od Jowisza

Astrofizycy prof. John Matese i prof. Daniel Whitmire z Uniwersytetu Louisiana w Lafayette uważają, że gdzieś w obłoku Oorta, w odległości ok. 2,25 bibliona km od Słońca (czyli aż 15 000 razy dalej od Słońca niż Ziemia i 375 razy dalej niż Pluton) może znajdować się nowa, nieodkryta dotąd planeta, która ma masę ponad czterokrotnie większą od masy Jowisza. Dane, które mają potwierdzić jej istnienie, mają być dostarczone jeszcze w tym roku. Są jednak tacy badacze, którzy twierdzą, że te dane zostały już zebrane przez teleskop WISE i czekają jedynie na analizę, a następnie na upublicznienie.

Zdaniem astrofizyków z Luizjany ta teoretyczna planeta jest gazowym gigantem, składającym się głównie z helu i wodoru, z atmosferą podobną do Jowisza, z plamami, pierścieniami i chmurami. Dodatkowo prawdopodobnie posiada księżyce, ponieważ jest to reguła dla wszystkich zewnętrznych planet.

Która planeta Układu Słonecznego ma dobę dłuższą niż roku?
Wszystkie obiekty w obłoku Oorta mają temperaturę zbliżoną do zera absolutnego (-273 st. C). Natomiast hipotetyczna planeta, ze względu na swoją wielkość, będzie miała stosunkowo wysoką temperaturę powierzchni, bo tylko -73 stopnie Celsjusza. Różnica ta wynika z faktu, że tak duży obiekt potrzebuje więcej czasu na ostygnięcie.

Według prof. Daniela Whitmire'a to właśnie gigantyczna planeta, którą roboczo nazwał Tyche, ma odpowiadać za pojawianie się w pobliżu Ziemi komet, które naukowcy sklasyfikowali jako przybyłe z obłoku Oorta.

Tyche, której imię pochodzi z mitologii greckiej, była boginią i uosobieniem przypadku, opiekowała się miastami, ale także losem i szczęściem poszczególnych ludzi. W mitologii rzymskiej jej odpowiednikiem była Fortuna.

Prof. Matese uważa, że nie ma co przesądzać o nazwie, ponieważ o tym, czy dany obiekt zostanie uznany za nową dziewiątą planetę, decydować będzie Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU - International Astronomical Union). Poza tym może pojawić się inny problem. Tyche prawdopodobnie uformowała się wokół innej gwiazdy i została później przechwycona przez pole grawitacyjne Słońca. Dlatego istnieje możliwość, że jeśli przypuszczenia profesorów z Luizjany potwierdzą się, IAU może zdecydować się na stworzenie całkowicie nowej kategorii dla tej właśnie planety.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 216 96.86%
nie 7 3.14%

Podziel sięOpinie (294)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~mniej wtajemniczony 2013-10-30 (13:30) 3 lata 10 miesięcy 24 dni 6 godzin i 50 minut temu

czegoś nie rozumiem. Podglądaną inne układy, inne galaktyki a nie wiedzą co jest na własnym podwórku? dlaczego?

odpowiedz

10
13
~pytam 2012-05-25 (09:18) 5 lat 3 miesiące 29 dni 11 godzin i 2 minuty temu

Czy to nie jest przypadkiem obiekt, który swego czasu niejaki JarosławPolskęZbaw ukradł ze swym bratem?

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
2
~Vanessa `Holi 2012-09-07 (08:17) 5 lat 16 dni 12 godzin i 3 minuty temu

Niech którąś z nich nazwią moim imieniem :D

odpowiedz

1
0
~xxx 2012-08-11 (12:24) 5 lat 1 miesiąc 12 dni 7 godzin i 56 minut temu

według moich obliczeń znajduje się w odległości 153,6 j.a. od słońca

odpowiedz

4
1
~panel87 2012-06-28 (11:56) 5 lat 2 miesiące 26 dni 8 godzin i 24 minuty temu

Witam serdecznie. A więc zacznijmy od tego iż za dosłownie parę lat ludzkość wejdzie w nową erę tak zwanych lotów kosmicznych komercyjnych. Już ustalane zostało prawo kosmiczne , sprzedaż koncesji na loty , technologie. A więc co za tym idzie pozyskiwanie pieniędzy z dotychczasowych odkryć. Czytaj NASA zarobi na tym. To właśnie różni naszych Amerykanów od braci ze Wschodu czyli jeżeli jakaś technologia jest już przestarzała pchają ją dalej do ludzi a i tak zarabiają miliardy np. komputery :) pierw wojsko potem ludzie. Co do UFO i obcych - moim zdaniem jest to testowanie technologi której nie znamy my zwykli śmiertelnicy. Bardzo dobrze zauważyliśmy iż tym co dysponujemy jest to około 30 letnia technika. Przecież f16 myśliwiec jest to samolot który ma prawie 30 lat :) jak nie więcej więc patrząc na moc obliczeniową dzisiejszych komputerów , odkrywanie nowych materiałów , napędów. Czy nie jesteśmy zgodnie sobie powiedzieć iż ludzkość posiada statki , czy samoloty które nie są znane szerszemu gronu tak zwane TOP SECRET. Dziwiło by mnie to bardzo gdyby wszystkie państwa na świecie dzieliły się swoimi nowinkami technologicznymi i nikt nie miał by czegoś nowego. Możemy porównać do do historii lotnictwa z która było podobnie pierw wojsko a potem my silnik odrzutowy znany był już w 2 wojnie światowej a samoloty pasażerskie dopiero po upływie kilku dziesięciu lat mogły skorzystać z tej techniki. Po drugie czuje w kościach iż kolejne 10 lat przyniesie ogromny przeskok. Kiedyś nie było możliwości badania np. czy na księżycu znajduje się woda na odległość. Trzeba było polecieć i sprawdzić teraz lepiej przy użyciu sondy przygotować się by nie wydawać miliardów w błoto. Jak wiadomo obecność wody dużo ułatwia. Na koniec przestrzeń kosmiczna jest tak ogromna iż poruszanie się z prędkością światła nie ułatwiło by zadania ekspansji kosmicznej bardziej jakieś zakrzywianie przestrzeni i tunele czasowe wchodziły by w grę. Ale to już na prawdę wysoka technika. Pierw dojdźmy do samej prędkości światła :D a nawet 50 % było już by na prawdę mega osiągnięciem. POzdrawiam

odpowiedz

8
2
~bestia 2012-06-08 (19:43) 5 lat 3 miesiące 15 dni i 37 minut temu

czyli jest to planeta Marduk o której wspominali już starożytni

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
4
~Agawa 2012-06-11 (16:56) 5 lat 3 miesiące 12 dni 3 godziny i 24 minuty temu

Czy ta planeta nie powinna "zapłonąć" ogniem przemian atomowych, skoro Jowisz jest na pograniczu tego zjawiska?

odpowiedz

8
0
~StefexX 2012-06-08 (18:39) 5 lat 3 miesiące 15 dni 1 godzinę i 41 minut temu

Taaa... Zaglądają w bardzo odległe zakątki galaktyki a nie wiedzą jeszcze co jest w naszym układzie...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~Inna 2012-06-05 (17:03) 5 lat 3 miesiące 18 dni 3 godziny i 17 minut temu

Cztery razy większa od Jowisza.?! Jejku. . . Ale olbrzym ;D Ale że wcześniej go nie zauważyli.? o.O

odpowiedz

85
17
~hera 2012-05-22 (14:53) 5 lat 4 miesiące 1 dzień 5 godzin i 27 minut temu

Planeta X wraca co 3600 lat, tak napisali Sumerowie na swych glinianych tabliczkach; ciekawe kto ich tego nauczał, może ci sami co rozwalili planetę miedzy Marsem a Jowiszem doprowadzając do zagłady wcześniejszą cywilizację.

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi

12
22
~wdd 2012-05-23 (12:51) 5 lat 4 miesiące 7 godzin i 29 minut temu

O, to dobrze! Wysłać tam wszystkich Żydów:-)))

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
3
~marek56.b 2012-06-04 (15:15) 5 lat 3 miesiące 19 dni 5 godzin i 5 minut temu

Gdyby się potwierdziły zapiski na glinianych tabliczkach to historię Ziemi i człowieka trzeba by było pisać od nowa a dla tzw. naukowców byłby to koniec świata. Kochani naukowcy ewolucjoniści mówcie gdzie się podziało 30 milionów lat ewolucji człowieka z małpy ? Na początku było to 40 milionów lat jak się odzieliliśmy od małpy , potem wyszło że 6-8 milionów a więc jak jest naprawdę ?

odpowiedz

8
8
~Tornad 2012-05-24 (16:12) 5 lat 3 miesiące 30 dni 4 godziny i 8 minut temu

Bardzo cikawy artykul. Wkradlo sie kilka pomylek. Planeta cztery razy wieksza od Jowisza? I dotychczas nikt jej nie zauwazyl? Przecie Jowisz to najwiekszy olbrzym w Ukladzie Slonecznym. Teraz te odleglosci. Planeta ma byc cytuje: w odległości ok. 2,25 bibliona km od Słońca (czyli aż 15 000 razy dalej od Słońca niż Ziemia i 375 razy dalej niż Pluton) koniec cytatu. Pan Redaktor zapewne nie wiedzial, ze amerykanski "biblion" czy chyba bilion to nasz miliard zatem pomylka o 1000 razy. Zatem planeta ta moze byc odlegla o 15 j.a. a nie jak pisza 15000 razy dalej od Slonca niz Ziemia. I teraz najwazniejsze jest to, ze wg. obowiazujacych teorii tzw. Big Bangu, planety potworzyly sie z z gazow i pylu kosmicznego. Bzdura podobna do calej Teorii Wzglednosci, na podstawie ktorej poczyniono te wszystkie kosmiczne zalozenia lacznie z czarnymi dziurami. Moim skromnym zdaniem nie bylo zadnego wielkiego bum tylko materia utworzyla sie i tworzy sie nadal w jadrach galaktyk, czego potwierdzeniem jest fakt, ze wiekszosc, o ile nie wszystkie galaktyki sa dyskami; te miliardy gwiazd kraza wokolo jader w prawie jednej plaszczyznie a nie tak sobie losowo. Podobnie jest z ukladami planetarnymi. Planety powstaly i nadal powstaja z macierzystej gwiazdy. Nasze kochane Sloneczko w swoich mlodych, burzliwych latach, wyrzucalo ze swojego gorejacego jadra mase materii, powstal dysk protoplanetarny i dopiero z tej materii wyrzucanej przez Slonce uformowaly sie wszystkie planety lacznie z Ziemia. Dowod podobny, wszystkie planety kraza w prawie jednej plasczyznie i kreca sie w ta sama strone co obraca sie Slonce. Zreszta proces ten trwa do dzis, Slonce nadal sieje materia tyle, ze juz w bardzo niewielkim stopniu. Zatem planet nalezy szukac w stosunkowo niewielkim pasie, plaszczyznie orbit znanych planet naszego ukladu. Wiecej nie pisze bo ide do roboty, na ten kieliszek chleba zarobic. Jak wroce, przegladne material zrodlowy i byc moze cos jeszcze napisze. W tym czasie zapraszam na swoja strone, tornadosolution.com ,na ktorej zamiescilem artykul o bledach w fundamentalnej teorii. I trochu o tornadach. Ciekaw bylbym opinii Czytelnikow.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

4
0
~JA 2012-05-30 (19:21) 5 lat 3 miesiące 24 dni i 59 minut temu

JUZ W STAROŻYTNOSCI LUDZIE WIEDZIELI O TYM - NIBIRU

odpowiedz

26
8
~hehehehe 2012-05-23 (13:41) 5 lat 4 miesiące 6 godzin i 39 minut temu

2013.13.13 to dopiero pech

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~Czytaj uważnie 2012-05-25 (09:48) 5 lat 3 miesiące 29 dni 10 godzin i 32 minuty temu

Są opisane dwie planety: jedna 4 razy większa od Jowisza w obłoku Oorta w odległości 2 250 mld km czyli 2,25 biliona km (tak twierdzi dwóch profesorów z USA), druga za pasem Kuipera wielkości Neptuna w odległości 225 mld km (tak uważa astronom z Brazylii).

odpowiedz

5
0
~niekumaty 2012-05-24 (12:39) 5 lat 3 miesiące 30 dni 7 godzin i 41 minut temu

Ciekawy artykul. Tylko jest w nim wiecej sprzecznosci niz w ksiedze apokalipsy. Planeta wielkosci Neptuna 4x wieksza od Jowisza? Ktos tu nie zna podstawowej wiedzy o Ukladzie Slonecznym. Pas Oorta jest granica Ukladu Slonecznego. Jak jest predkosc ucieczki planety 4x wiekszej od Jowisza znajdujacej sie ok. 1 roku swietlnego od Slonca? Jak temperatura na powierzchni tej planety zostala zmierzona i jak ma sie ona do promieniowania ciala doskonale czarnego? Artykulu nie jest naukowy - To jakies bzdury wyssane z palca.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~saper Vodicka 2012-05-25 (00:23) 5 lat 3 miesiące 29 dni 19 godzin i 57 minut temu

No i co to za rewelacja??? O istnieniu hipotetycznej planety za orbita Plutona, wiadomo bylo od chwili odkrycia tego ostatniego.Na istnienie Transplutona(jak ja roboczo nazwano) wskazywaly zaklocenia w ruchu orbitalnym Plutona.Podobnie zreszta "odkryto" Plutona-o jego istnieniu wiedziano na dlugo przez fizycznym zaobserwowaniem tej planetki,a i to nastapiloby znacznie wczesniej,tylko pech sprawil,ze na kliszy fotograficznej,w miejscu gdzie akurat znajdowal sie Pluton,byla skaza.

odpowiedz

10
0
~bolesny.euzebio 2012-05-24 (22:22) 5 lat 3 miesiące 29 dni 21 godzin i 58 minut temu

Ta planeta to na pewno drzwi do naszego wymiaru. Tam jest początek wszystkiego i koniec wszystkiego co ma początek i zmierza ku końcowi nieuchronnie sie kończąc od początku. Wiem ze to trudne do zrozumienia ale astrofizyka nie jest łatwa a ja nie jestem trzeźwy więc pójdę już spać.

odpowiedz

13
0
~hehe 2012-05-23 (17:01) 5 lat 4 miesiące 3 godziny i 19 minut temu

"ok. 2,25 bibliona km od Słońca..." bibliona? ;D

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi