Skąd się wzięło Halloween?

PAP | dodano: 2012-10-31 (15:13) 9 opinii PAP Skąd się wzięło Halloween? (fot. Jupiterimages / Thinkstock)
  A A A
Halloween (od ang. All Hallows Eve, czyli przeddzień Wszystkich Świętych) to święto o przedchrześcijańskich korzeniach, w którym na pierwszym planie są duchy, żywe trupy i diabły. Wywodzi się z celtyckiego święta Samhain.

Samhain to okres, w którym rolnicy przygotowywali się na nadejście zimy. Świętowano dziewięć dni. Święto to rozpalało wyobraźnię Celtów. Był to czas przygotowywania zapasów na zimę, czas powrotu do zimowych osad ludzi i bydła z letniego wypasu oraz pora wzmocnienia rodzinnych i towarzyskich więzów. Nastawał czas wspólnoty i opowieści. W przeddzień Samhain obchodzono Fleadh nan Mairbh - święto zmarłych. Celtowie wierzyli, że wtedy właśnie światy rzeczywisty i nadprzyrodzony są ze sobą w bliskiej styczności, druidzi wygaszali ogień na ołtarzach i zapalano nowy.

Z punktu widzenia duchów Halloween to ostatnia szansa na wyrównanie porachunków z żyjącymi. Stąd należy mieć się na baczności, by któremuś z nich się nie narazić. To także okres wzmożonej aktywności wiedźm, diabłów i wampirów. W szerszym znaczeniu Halloween to upamiętnienie przejścia od życia do śmierci, rodzaj memento mori.

Halloween to także wielki biznes, zwłaszcza w świecie anglosaskim. Święto przypadające na noc z 31 października na 1 listopada przedłuża się na listopad, kiedy organizuje się bale przebierańców, pokazy ogni sztucznych i imprezy towarzyskie, zwłaszcza z myślą o dzieciach.

Co na to Kościół?

Kościół chrześcijański przeciwstawił pogańskim obrządkom ku czci zmarłych obchody Dnia Zadusznego,przypadającego na pierwszy dzień po Wszystkich Świętych. Zaduszki wprowadził w 998 roku św. Odylon, piąty opat słynnego klasztoru benedyktyńskiego w Cluny. Wkrótce wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych rozpowszechniło się i w XIV w. zostało wprowadzone do liturgii rzymskiej i upowszechnione w całym Kościele. 2 listopada poświęcony jest modlitwom za osoby zmarłe, które oczekują w czyśćcu na ostateczne pojednanie się z Bogiem.

- Choć Halloween to dzień ciemności, możemy w nim myśleć o umarłych, którzy nadal żyją jako nasza inspiracja - powiedział w duchu pozytywnym o Halloween duchowny kościoła prezbiteriańskiego Henry Brinton. (PAP)

asw/ klm/ ako/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 10 76.92%
nie 3 23.08%

Podziel sięOpinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
3
~Laco 2012-11-01 (11:32) 4 lata 11 miesięcy 18 dni 1 godzinę i 33 minuty temu

Kłamstwo! To lansowana i opracowana przez "ekspertów" Iluminati jedna z metod zwalczania spójności kulturowej i tradycji narodów. Naśladują w diabelski sposób jakieś fragmenty wierzeń z różnych kultur by ludzie zapomnieli o swej historii i czcili satanizm...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~Parofka 2013-10-29 (13:03) 3 lata 11 miesięcy 20 dni i 2 minuty temu

Bremu tu jest różowy twój ulubiony kólór

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Parówka 2013-10-29 (13:07) 3 lata 11 miesięcy 19 dni 23 godziny i 58 minut temu

Porno TVN

odpowiedz

9
3
~Marek 2012-11-01 (22:07) 4 lata 11 miesięcy 17 dni 14 godzin i 58 minut temu

Kościół na początku zniszczył świątynie innych religii, a następnie sam przejął wiele pogańskich obyczajów. Dziś w Halloween bawią się w większości dzieci, a kościół walczy z tą zabawą czując w tym konkurencję do kasy. Moja wnuczka dostała na lekcji religii polecenie przebrania się za świętą Barbarę i udział z zabawie "wszystkich świętych" organizowanej przez księży. Oni sami też się poprzebierali. Kłania się tu odwieczna obłuda i hipokryzja kościoła. Księża sami organizują coś, z czym oficjalnie walczą. Chciwość czy paranoja.

odpowiedz

4
3
~moo 2012-10-31 (20:02) 4 lata 11 miesięcy 17 dni 17 godzin i 3 minuty temu

1 listopada to będziemy zagłuszać msze telefonami komórkowymi i straszyć ludzi ale nie tylko 1 listopada będziemy się nieźle bawić bo 11 listopada rozbierzemy dzieci z programu Ziarno i zostawimy ich w samych majtkach.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi