Dżdżownice pomogą poznać historię klimatu

PAP | dodano: 2013-07-10 (14:17) 1 opinia PAP Dżdżownice pomogą poznać historię klimatu (fot. www.sxc.hu)
  A A A
Dżdżownice wydalają kulki węglanu wapnia. To w nich, jak piszą na łamach „Geochimica et Cosmochimica Acta” naukowcy z uniwersytetów w Reading i York, zawiera się zapis dawnego klimatu.

– Te wapienne kulki umożliwią nam rekonstrukcję temperatur dla konkretnych odcinków czasu, to znaczy tych, z których pochodzą – wyjaśnia dr Emma Versteegh z University of Reading.

Jak dodaje, taka rekonstrukcja klimatu z przeszłości jest niezwykle ważna dla tworzenia modeli zmian klimatu w przyszłości. Jedna z metod zakładała trzymanie dżdżownic w różnych temperaturach i badanie poziomu izotopów w ich wydzielinach. Okazało się, że można z powodzeniem odczytać z nich temperaturę, w jakiej powstały.

– Istnieje dużo sprzecznych teorii, próbujących wyjaśnić, dlaczego dżdżownice wytwarzają te wapienne granulki. Tak czy inaczej, traktowano je głównie jako biologiczną ciekawostkę. Tym razem nasze badania dowodzą, że mogą one odegrać ważną rolę – pozwolą poznać klimat z przeszłości – opisuje kierownik badań, prof. Mark Hodson z Uniwersytetu York.

krx/ agt/(PAP)

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

Wydanie internetowe: PAP

oceń
tak 0 50%
nie 0 50%

Podziel sięOpinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~patriota1 2013-08-05 (01:47) 4 lata 3 miesiące 13 dni 7 godzin i 31 minut temu

A jak naukowcy zamierzają odnaleźć w Ziemii sprzed milionów lat te małe "granulki wapnia" dżdżownic ?

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco