Odkryto kości drapieżnika sprzed epoki dinozaurów

PAP | dodano: 2010-12-09 (13:54) 1 opinia Odkryto kości drapieżnika sprzed epoki dinozaurów (fot. wikipedia/ Dylan Kereluk)
  A A A
Kości dimetrodonta, drapieżnika sprzed prawie 300 mln lat, odkryto w Stanach Zjednoczonych - informuje serwis Discovery.

Rzadkiego znaleziska dokonano w Teksasie. Dimetrodon gigashomogenes, którego czaszkę odkopano, żył 287 mln lat temu. Ten przedstawiciel synapsydów z charakterystycznym "żaglem" na grzbiecie bywa często błędnie nazywany dinozaurem i powszechnie jest dodawany do plastikowych figurek dinozaurów w zestawach dla dzieci.

Synapsydy, dawniej określane, jako "gady ssakokształtne", wyewoluowały około 318-299 mln lat temu. Dawniej zaliczano je do gadów, obecnie podkreśla się, że są bliżej spokrewnione z ssakami. Zamieszkiwały one tereny dzisiejszej Ameryki Północnej i Europy.

Paleontolodzy z Houston Museum of Natural Science podkreślają, że tak dobrze zachowana skamieniałość to prawdziwa rzadkość.

Dimetrodont był dominującym drapieżnikiem w swojej epoce. Mierzył ponad trzy metry długości i ważył około 150 kg. Skórzasty "żagiel" na grzbiecie usztywniony był przy pomocy kostnych wypustek. Od 1878 r., czyli od odkrycia pierwszej skamieniałości przez paleontologa Edwarda Cope'a w Teksasie, wśród naukowców trwa debata nad funkcją tego narządu.

Uważano, że może służyć termoregulacji. Dzisiaj coraz powszechniej się przyjmuje, że mógł on pełnić funkcję odstraszania przeciwników i przyciągania potencjalnych partnerów.(PAP)

krx/ krf/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 10 90.91%
nie 1 9.09%

Podziel sięOpinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~topicana 2010-12-11 (04:29) 6 lat 11 miesięcy 12 dni 20 godzin i 56 minut temu

nice :)

odpowiedz