Rów Mariański i jego mroczne sekrety

wp.pl | dodano: 2011-12-08 (13:39) 0 opinii wp.pl Rów Mariański i jego mroczne sekrety (fot. CCOM-JHC)
  A A A
Najnowsze badania pozwoliły na jeszcze dokładniejsze zmierzenie głębokości Rowu Mariańskiego. Czy znajdą się naukowcy, którzy odważą się zbadać osobiście największą szczelinę na Ziemi?

Rów Mariański znajduje się na dnie Pacyfiku i ma długość w przybliżeniu 2500 km. Jednak jest on znany nie ze swojej długości, lecz głębokości, która wynosi około 11 000 metrów.

Na dnie rowu znajduje się najniżej położony punkt na powierzchni Ziemi. Pierwsze pomiary tego obszaru zostały przeprowadzone w latach 1872-1876, podczas ekspedycji HMS Challenger. Oszacowano wtedy, że w rów sięga do 8184 metrów p.p.m. (poniżej poziomu morza) i nazwano to miejsce Głębią Challengera.

75 lat później ponownie zbadano Rów Mariański i tym razem stwierdzono, że poprzednie wyniki były bardzo niedokładne i tak naprawdę osiąga on głębokość 10 863 metrów. W kolejnych latach przeprowadzono jeszcze szereg pomiarów i za każdym razem otrzymywano wartości wahające się od 10 915 do 11 521 metrów.

Najnowsze badania zostały przeprowadzone przez zespół naukowców pracujących dla CCOM (z ang. The Center for Coastal & Ocean Mapping). Pomiary wykonano za pomocą echosondy zamontowanej na statku należącym do Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych. Urządzenie pomiarowe wysyłało falę dźwiękową w kierunku dna Rowu Mariańskiego, następnie sygnał odbijał się od dna i wracał do statku, gdzie był sczytywany przez odbiornik stanowiący część echosondy. Znając prędkość rozchodzenia się dźwięku w wodzie oraz czas, w jakim sygnał pokonywał dystans od statku do dna rowu, badacze łatwo obliczyli jak nisko sięga Głębia Challengera. Według tych wyników najniżej położony punkt na powierzchni Ziemi znajduje się 10 994 metry p.p.m. (plus minus 40 metrów). Pomiar ten jest najdokładniejszym pomiarem głębokości Rowu Mariańskiego jaki dotąd przeprowadzono.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 29 93.55%
nie 2 6.45%

Podziel sięOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!