Sowa Płomykówka poluje w ciszy

PAP | dodano: 2012-01-20 (10:27) 2 opinie Sowa Płomykówka poluje w ciszy (fot. DickDaniels (http://carolinabirds.org/wikipedia (CC-by-SA 3.0))
  A A A
Choć głos płomykówki (Tyto alba) należy do najbardziej niesamowitych dźwięków w przyrodzie, ptak ten potrafi polować w niemal całkowitej ciszy - informuje serwis"BBC Nature".

Płomykówki łatają cicho i powoli, rzadko uderzając skrzydłami. Ponieważ są aktywne w nocy, kierują się głównie dźwiękami - mogą usłyszeć przebiegającą nornicę czy mysz. Zespół doktora Thomasa Bachmanna z politechniki w Darmstadt zajął się przystosowaniami, które umożliwiają sowom dyskretne dopadnięcie zdobyczy.

Naukowcy nie tylko dokładnie obejrzeli sowie upierzenie, ale i wykonali rekonstrukcję 3D szkieletu na podstawie badania tomograficznego.

Najistotniejszą cechą skrzydeł płomykówki okazało się ich duże zakrzywienie, dzięki któremu każde uderzenie daje większą siłę nośną. Powietrze jest bardziej przyspieszane nad górną powierzchnią zakrzywionego skrzydła, przez co wytwarza się podciśnienie utrzymujące ptaka w locie. Z kolei delikatne pióra na krawędziach skrzydeł tłumią dźwięki, zapobiegając turbulencjom, a ich miękka powierzchnia sprawia, że ocierają się o siebie bezgłośnie. Zresztą cała sowa pokryta jest tłumiącymi piórami znacznie dokładniej niż inne ptaki tej wielkości.

Nic dziwnego, że mająca tak subtelne przystosowania płomykówka to najbardziej rozpowszechniony na świecie gatunek sowy - zamieszkuje wszystkie kontynenty oprócz Antarktyki. Niemieccy naukowcy chcieliby zastosować wyniki badań w budowie cichszych i doskonalszych statków powietrznych, ale oceniają, że może się to udać dopiero z a jakieś 20 lat.

Dźwięk wydawany przez Płomykówkę jest przerażający:

Credit: Doug Von Gausig/ www.naturesongs.com (CC-by-SA 3.0)

(PAP) pmw/ tot/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 5 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
0
~endy 2012-02-04 (11:20) 5 lat 8 miesięcy 19 dni 16 godzin i 43 minuty temu

moja zona jest jak sowa, nigdy nie wiem jak mnie ogoloci z kasy

odpowiedz

0
0
~Poyu 2012-01-20 (16:12) 5 lat 9 miesięcy 3 dni 11 godzin i 51 minut temu

Zapomnieliście o najważniejszej cesze zapewniającej sowie bezgłośny lot: promienie piór nie mają haczyków.

odpowiedz