„Boska cząstka” – co to takiego właściwie jest?

wp.pl | dodano: 2012-07-06 (12:35) 301 opinii wp.pl „Boska cząstka” – co to takiego właściwie jest? (fot. CERN)
  A A A
Media na całym świecie obiegła informacja o znalezieniu nowej cząstki, która najprawdopodobniej jest bozonem Higgsa. Bardzo mało osób zdaje sobie jednak sprawę, jak ważne dla nauki może być to odkrycie.

Bozon Higgsa zwany jest również „boską cząstką”. Już samo to określenie pokazuje, że element ten musi być niezwykle istotny. Jego istnienie założył w 1964 roku brytyjski fizyk Peter Higgs. Naukowiec twierdzi, że to właśnie ta cząstka odpowiedzialna jest za dzisiejszy wygląd wszechświata, stąd niektórzy określają ją jako „boską”.

Co takiego zrobił bozon Higgsa dla świata?

Naukowcy twierdzą, że początkowo – tuż po Wielkim Wybuchu, w którym powstał wszechświat – wszystkie cząstki elementarne poruszały się z prędkością światła. Według teorii Einsteina, wszystko, co porusza się tak szybko, jak światło, nie ma masy. Aby powstały z nich cząsteczki, które są budulcem wszechświata, cząstki te musiałyby się ze sobą zderzać i łączyć. Jednak jeśli nie miałyby masy, byłoby to niemożliwe. Jak więc doszło do tego, że powstał wszechświat pełen m.in. planet, gwiazd i pyłów? Stało się tak dzięki właśnie tej jednej małej cząstce.

Bozon Higgsa istniał przez zaledwie ułamek sekundy, ale zdołał wytworzyć tzw. pole Higgsa, które do dzisiaj nas otacza. Oddziałuje ono z prawie wszystkimi cząstkami, spowalniając je i nadając im masę. Dzięki temu w wyniku zderzeń mogą one łączyć się w cząsteczki.

Co więcej, teoria dotycząca bozonu Higgsa wyjaśnia również, w jaki sposób zachodzą oddziaływania pola Higgsa z cząstkami. Dzięki temu wiemy, dlaczego mają one bardzo różne masy.

Co wnosi do nauki odnalezienie bozonu Higgsa?

Model Standardowy to teoria fizyki opisująca wszystkie cząstki elementarne, które tworzą materię. Dzieli się je na dwie grupy: fermiony i bozony. Te pierwsze posiadają masę i są to np. elektrony. Drugie zaś są bezmasowe, ale przenoszą oddziaływania. Oznacza to, że dzięki nim we wszechświecie istnieją m.in. pola grawitacyjne i elektromagnetyczne. Bozon Higgsa jest cząstką zaliczaną do tej właśnie grupy.

Istnienie wszystkich bozonów poza jednym – bozonem Higgsa – zostało już doświadczalnie udowodnione. Jeśli potwierdzą się przypuszczenia naukowców, że najnowsza cząstka, którą ostatnio odnaleziono, jest rzeczywiście tą brakującą, to słuszność Modelu Standardowego stanie się w pełni potwierdzona, przez co upadnie wiele teorii, które opierały się na twierdzeniu, że jest on błędny.

Bozon Higgsa jest również uważany za pomost pomiędzy wymiarami. Według naukowców, pole, jakie wytwarza ta cząstka, przenika przez wszystkie wymiary. Jeśli udałoby się ją zbadać, być może odnaleźlibyśmy klucz do podróży między światami równoległymi. Poza tym potwierdzenie istnienia bozonu Higgsa oznaczałoby zdobycie dodatkowych informacji o tym, jak powstał nasz wszechświat.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 143 94.7%
nie 8 5.3%

Podziel sięOpinie (301)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Dorota45 2017-10-09 (09:39) 10 dni 10 godzin i 32 minuty temu

Bozony oczywiście mają masę. Nie wszystkie, ale większość ma.

odpowiedz

0
0
~Lech Lechman 2017-08-08 (13:44) 2 miesiące 11 dni 6 godzin i 27 minut temu

Foton jest czastka nie majaca masy , dlugosci w kierunku ruchu i wlasnego czasu.Jezeli w chwili Wielkigo Wybuchu powstaly czastki podobne do fotonu i na skutek oddzialywania z pole Higgsa uzyskaly mase czas wlasny i dlugosc w kierunku ruchu to jaki jest tego "mechanizm" ? Tego problemu Model Standardowy nie wyjasnia ? ?

odpowiedz

0
0
~Lech Lechman 2017-07-29 (23:22) 2 miesiące 19 dni 20 godzin i 49 minut temu

Fale grawitacyjne sa poprzeczne , a czy w czasoprzestrzeni maga rozchodzic sie fale podluzne , wynikajace z rozprezania i sprezana " ziaren" czasoprzestrzeni ?

odpowiedz

0
0
~Lech Lechman 2017-07-29 (22:24) 2 miesiące 19 dni 21 godzin i 47 minut temu

Mam pytanie , jezeli czastka Higgsa oddzialywujac z czastkami nadaje im mase bezwladna , to jaki jest mechanizm , ze czastka Higgsa ma mase bezwladna , czy oddzialywuje sama z saba ?

odpowiedz

0
0
~Lech Lechman 2017-07-29 (22:18) 2 miesiące 19 dni 21 godzin i 53 minuty temu

Mam pytanie , jezeli czastka Higgsa podczas odzialywania nadaje czastka mase bezwladna to jaki jest mechanizm , ze czastka Higgsa ma mase bezwladna , czy odzialywuje sama ze soba ?

odpowiedz

0
0
~Leszek 2017-06-14 (18:53) 4 miesiące 5 dni 1 godzinę i 18 minut temu

Jezeli czastka Higgsa jest odpowiedzialna za mase czastek czyli materii , a masa bezwladna jest rowna masie wazkiej to jaki jest wklad czastki Higgsa w mikrograwitacje ? Czy mikrograwitacja tez jest wynikie zakrzywienia czasoprzestrzeni ??

odpowiedz

0
0
~Leszek 2017-06-14 (17:53) 4 miesiące 5 dni 2 godziny i 18 minut temu

Czy pole Higgsa to jest nowa koncepcja klasycznego eteru , czyli jest takim absolutnym inecjalnym ukladem odniesienia wzgledem ktorego predkosc swiatla jest stala wzdluz linie nie zamknietej ?

odpowiedz

0
0
~Okiti 2017-04-26 (12:37) 5 miesięcy 23 dni 7 godzin i 34 minuty temu

gmail.com) Do you need your Ex-husband back? Do you need your ex boy friend? Do you need spell to have a higher sale in your business? Do you want to get married to a rich man or rich woman? Do you need a child? he can cast a spell to help you conceive and gave birth. Do you need a spell to be rich? Do you need a divorce ? Do you want your ex lover back? Do you want to get pregnant? Do you want your husband to appreciate you? Do you want to be famous or rich? Do you your business to grow excessively? Do you want to be honorably good academically? Do you need a job? Do you have problem in your marriage life? Do your son or daughter having a problem ? We are here to help you. with doctor,DR Okiti you are in safe hands your healing is assured. (drokitihelpinghome@gmail.com)

odpowiedz

2
0
~Chlopek-Roztropek 2016-09-06 (15:08) 1 rok 1 miesiąc 13 dni 5 godzin i 3 minuty temu

Ja se w piecu zrobilem plazme. Ociupinke, ledwie widac. A grzeje psiajucha jak pieron. Bez dokladania. To sie nazywa praktyka.

odpowiedz

0
0
~leos 2016-02-05 (19:32) 1 rok 8 miesięcy 14 dni i 39 minut temu

Boska cząstka to kolejny etap odkrycia menażerii cząstek,gdyż jeżeli włożyć ją w "IMADŁO" i rozpołowić na pól to będą 2 części Boskie itd.-tj kwestia technologii i pieniędzy.Jeżeli wszystko składa się z "ENERGII" to wynik skończy się na nieskończoności ułamkowej- 1/nieskończoność o energii 1/nieskończoność eV/c2. Zachodzi pytanie ,czy może istnieć ENERGIA bez przestrzeni? Odpowiedż jest na TAK- skoro, tak było na POCZĄTKU bo nie było NIC masowego.Dopiero COŚ naruszyło równowagę ENERGETYCZNĄ i zaczęła powstawać PRZESTRZEŃ z całą menażerią cząstek ,czarnych energii,czarnych materii,czarnych dziur (bzdurnie myśląc do przejść do innych światów) i wzajemne ich reakcje fizyczne,chemiczne,jądrowe-wszystko TO jest pokłosie ENERGII pierwotnej-zachodzi zasadnicze pytanie-gdzie na Początku mieszkał BÓG.

odpowiedz

8
1
~Velociraptor_The_Philosopher 2014-07-27 (21:37) 3 lata 2 miesiące 21 dni 22 godziny i 34 minuty temu

Jeśli Bozon Higgsa pojawił się tylko na początku Wszechświata i, wytwarzając pole Higgsa, związał masowo pozostałe cząsteczki, to czy naukowcy wytwarzając bozon Higgsa w akceleratorze nie wytwarzają przypadkiem kolejnego pola Higgsa, które nałoży się na to już istniejące i tym samym zmieni oddziaływania pomiędzy pozostałymi cząstkami?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
39
~vlketao1@hotmail.com 2012-07-07 (14:52) 5 lat 3 miesiące 12 dni 5 godzin i 19 minut temu

Ludzie są istotami duchowymi, niezależnymi od nikogo bytami, które doświaczają fizycznośći. Tak najogólniej mozna opisać naszą egzystencję aktualnie. Zła interpretacja "Boga" jest przyczyną tego, co dzieje się wsród nas. Ktoś taki naprawde istnieje ale można mu raczej przypisać pojęcie "kreacji" lub absolutu, który po prostu jest i podtrzymuje wszystko. Jeżeli myślisz, że ludzie są zależni od jednoosobowego stwórcy, który za dobre wynagradza a za złe karze to zostałes zrobiony w konia. Nikt taki nie istnieje i nigdy nie istniał. To dogmat, który zostaje zakorzeniony od pokoleń. Tak naprawdę życie polega na całkowitym indywidualiźmie, nic więcej. Nasz wszechświat jest hologramem stworzonym przez naszą świadomość biliony lat temu. To świadomość tworzy mózg i wszystkie inne rzeczy, wielu z was to zna. A więc to świadomość stworzyła taką przestrzeń, ponieważ ludzie potrzebowali miejsca do ewoluowania. A jak wiemy wszystkie żywe istoty tworzą globolną świadomość. Po śmierci zostajemy połączeni z źródłem, które przebiega przez Pas van Allena i tam dokonujemy szczegółowej analizy swojego przebytego życia. Każde życie, praktycznie wszystko opiera się na kooperacji ze wszechświatem, jego enregią. Teoria wielkiego wybuchu jest teoretycznie zgodna, ponieważ coś pojawiło się z nikąd. Tak naprawdę nasz obecny wszechświat został tu wyrzucony. Cała materia, praktycznie wszystko wliczając w to nas przybyło tutaj z innego miejsca i czasu po przez czarne dziury, które są w rzeczywistości portalami do innych miejsc. Dlatego można odnaleźć galaktyki starsze od samego wszechświata. My po prostu kontynuujemy ewolucję, która sięga pojęcia czasu, które jest nie do ogarnięcia. Wszechświat to tylko malutkie ziarenko piasku w ogromnej piaskownicy, tak samo jak nasza malutka planeta jest niczym na tle 100 biblionów galaktyk i 100 miliardów ukł. słonecznych. Nigdy nie dowiecie się prawdy, musicie jej zacząć szukać na własną rękę. Przede wszystkim trzeba pozbyć się wszelkich systemów wierzeń, mowa tutaj o religii, które ograniczają ludzką świadomość i zamykają człowieka w klatce, której właścicielem jest "Bóg" który za twoje uczynki skaże cię na niebo lub wieczne potępienie. Chore.. kto w to wierzy? Nie ma znaczenia czy się modlisz, czy wierzysz w Jezusa, Zeusa lub Wodana. To są tylko cholerne systemy wierzeń stworzone przez ludzi przy współpracy z pozaziemskimi istotami z innych planet. Teoretycznie nie ma też znaczenia jak żyjesz i jakich wyborów w życiu dokonujesz, ponieważ sensem życia i istnienia jest po prostu żyć, istnieć. Jeśli zmarnujesz swe życie, urodzisz się garbaty, gruby, chorowity, będziesz mordował lub nie uda ci się w miłości, przyjdziesz na ziemie ponownie, ponieważ ludzie reinkarnują się na niej już od xxxx lat.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

49
69
~widz 2012-07-07 (11:32) 5 lat 3 miesiące 12 dni 8 godzin i 39 minut temu

Co jakiś czas świat obiegają sensacyjne doniesienia o odkryciach naukowych. I co? I nic a w każdym razie dla nas, zwykłych ludzi nic kompletnie nie wynika z tego, nie odczuwamy żadnego błogosławieństwa tych wynalazków. Jedno co odczuwamy to wzrost cen i podatków. Być może kiedyś jakieś pokolenie coś odczuje ale jak znamy życie będzie to jakaś nowa broń do zabijania zwykłych ludzi jak my. I tyle nam z wynalazków. Dziękujemy wam naukowcy!

odpowiedz

pokaż 21 ukrytych odpowiedzi

0
1
~Nick 2015-05-01 (01:37) 2 lata 5 miesięcy 18 dni 18 godzin i 34 minuty temu

O prosze wymyslili alfabet. Boska czastka literka a.

odpowiedz

7
14
~Jan 2014-01-14 (11:00) 3 lata 9 miesięcy 5 dni 9 godzin i 11 minut temu

Wedlug mnie nigdy czlowiek nie pozna co tak naprawde przyczynilo sie do tego ze jest tak jak jest. Bog, stworca pozwoli czlowiekowi osiagnac pewien poziom i tyle. To tak samo jak mysza, zamknieta w klatce doswiadczalnej nie zrobi nic wiecej niz czlowiek jej pozwoli. Mozg ludzki i swiadomosc, nieskonczenie male czastki to tematy ktore zawsze nas pociagaja, ale prawda jest taka ze nasza wiedza jest nieskonczenia mala w tych tematach. Porownujac komputer do ludziego mozgu, czyli prawa biologiczno-chemiczno-fizyczne, przy rozmiarach jakie one zachodza w nich, to tak jakby porownac ''rozmiar wszechswiata (procesor komputera) do rozmiaru czastki bozej (ludzki mozg)''. Dlatego czlowiek nigdy nie zbuduje aparatury, mikroskopow, ktore pozwola nam zajrzyc do tak nieskonczenie malych czastek...

odpowiedz

3
7
~nikt 2013-12-04 (22:58) 3 lata 10 miesięcy 14 dni 21 godzin i 13 minut temu

to wreszcie bezpiecznie będziemy przenosić się w czasie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
11
~ppp 2012-07-07 (11:39) 5 lat 3 miesiące 12 dni 8 godzin i 32 minuty temu

Nikt nigdy nie będzie w stanie określić kiedy i jak naprawdę powstał wszechświat. Chodzi o pierwszy moment i meritum. Sam fakt tego że stało się to 5mld lat temu (a może i więcej) świadczy już o tym, że dojście do prawdy jest niemożliwe. Przez 5 mld lat mogło się wydarzyć wszystko. A może wszechświat rozkurcza i kurczy się jak ludzkie serce tyle że w cyklach co 5mld lat, a może nie ? tego nie wie nikt i nikt tego nie pozna. Chyba że zaczniemy podróżować w czasie. Z drugiej strony jaka szansa byłaby na powrót do przyszłości ?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

14
6
~Do wierzących 2012-07-07 (13:17) 5 lat 3 miesiące 12 dni 6 godzin i 54 minuty temu

Prośba do wszystkich wierzących - mówicie, że ateiści wierzą w wielki wybuch bez wiedzy, skąd się wzięło to, co wybuchło. Dobra, trafny argument. Ale za to wy, drodzy katolicy wierzycie to, że wszechświat stworzył Bóg... nie wiedząc skąd wziął się Bóg. Ja tu nie widzę różnicy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

9
23
~myslacy 2012-07-08 (16:52) 5 lat 3 miesiące 11 dni 3 godziny i 19 minut temu

Jeśli założymy że Bóg istnienie to on zrobił wszytko tak abyśmy nigdy nie odkryli jak to wszytko naprawdę działa. On przecież zadawał sobie sprawę że ludzie będą chcieli rozwiązać zagadkę istnienia wiec ukrył nas w miliardach galaktyk odległych od siebie o miliardy kilometrów. A być może to wszystko z punktu widzenia Boga jest trywialnie proste.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
5
~Mona 2013-04-10 (20:21) 4 lata 6 miesięcy 8 dni 23 godziny i 50 minut temu

Coś tu jest pokręcone. Jeśli cząstka istniała ułamek sekundy i już jej nie ma, to co jest nośnikiem pola? No, chyba, że wirtualne cząstki. Ale to pasowałoby napisać

odpowiedz