Zimna fuzja ujarzmiona?!

wp.pl | dodano: 2011-11-09 (10:39) 507 opinii wp.pl Zimna fuzja ujarzmiona?! (fot. Eastnews / SPL)
  A A A
Pojęcie zimnej fuzji było dotąd jedynie hipotetycznym procesem i według większości naukowców miało takim pozostać na zawsze. W styczniu 2011 roku Andrea Rossi opracował jednak urządzenie wykorzystujące zimną fuzję do wytworzenia energii, parę miesięcy później otrzymał patent, a teraz przeprowadza demonstracje pierwszego reaktora, mające przekonać świat nauki o jego geniuszu.

Patent na urządzenie zwane "E-Cat" (ang. Energy Catalyzer) A. Rossi otrzymał w kwietniu 2011. Jest to przełomowy wynalazek, ponieważ urządzenie potrafi wytworzyć więcej energii niż jest potrzebne do jego rozruchu, jak twierdzi włoski naukowiec. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu właśnie zjawiska zimnej fuzji.

Zimna fuzja to proces fizyczny, w którym dochodzi do połączenia się jąder atomowych, w warunkach dużo niższej temperatury, niż ta, w której zachodzą reakcje termojądrowe (takie jak np. w gwiazdach). Jako pierwsi możliwość przeprowadzenia zimnej fuzji ogłosili w 1989 roku Stanley Pons i Martin Fleischmann. Twierdzili oni, że zimną fuzję można uzyskać w procesie elektrolizy ciężkiej wody, czyli wody zawierającej izotop wodoru, deuter. Takie obwieszczenie wywołało burzę w środowisku naukowym, był to bowiem ogromny przełom. Jednak weryfikacja tego eksperymentu wykazała błędy, które szybko ostudziły początkową euforię.

Kolejne doniesienia o przeprowadzeniu zimnej fuzji pojawiły się dopiero w 2002 roku. Naukowiec Rusi Taleyarkhan ogłosił, że zimna fuzja może zachodzić w bąbelkach gazów, które gwałtownie ściskano. Środowisko naukowe jednak twierdzi, że otrzymane w eksperymentach dane zostały sfabrykowane. W kolejnych latach pojawiały się nowe tezy o możliwości przeprowadzenia zimnej fuzji, jednak są one cały czas negowane przez naukowców. Być może w końcu Włochowi A. Rossiemu udało się ujarzmić zjawisko zimnej fuzji, które pozwoliłoby wytwarzać energię praktycznie za darmo.

W reaktorze skonstruowanym przez Włocha wykorzystano reakcje, w której fuzji ulegają atomy niklu i wodoru, tworząc miedź. W inicjacji tego procesu pomaga katalizator. Reaktor składa się z wielu połączonych urządzeń E-Cat . Aby jeden E-Cat zaczął działać, należy ogrzać go mocą około 1 kW, jednak już po paru godzinach wytwarza on tyle energii cieplnej, że jest w stanie samodzielnie podtrzymywać zachodzące w nim reakcje, bez potrzeby dostarczania energii z zewnątrz. W prezentowanym parę dni temu na Uniwersytecie Bolońskim reaktorze wytwarzana jest moc aż 470 kW. Wynalazkiem zainteresowały się amerykańskie organizacje rządowe, jednak świat nauki ciągle sceptycznie podchodzi do przełomowego wynalazku Włocha.

Tajemnice wszechświata. Najnowsze odkrycia!

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 370 98.14%
nie 7 1.86%

Podziel sięOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!