Czy naukowcy bawią się w Boga?

wp.pl | dodano: 2011-01-03 (14:42) 59 opinii wp.pl Czy naukowcy bawią się w Boga? (fot. Jupiterimages)
  A A A
: Jakie są, pana zdaniem, najważniejsze cele, które stoją przed współczesną genetyką?

Leczenie chorób genetycznych, terapia genowa…

: Co to jest terapia genowa?

Jeśli mamy chore dziecko, z defektem jakiegoś genu – możemy próbować podmienić go na prawidłowy gen produkujący białko.

: To jest możliwe?

Jedna z możliwości jest następująca: pobiera się komórki szpiku kostnego od tego dziecka i hoduje się w sztucznych warunkach, po czym wstawia się do komórek ten właściwy gen. Rozmnaża się komórki szpikowe z prawidłowym genem i wszczepia dziecku z powrotem. Organizm zaczyna produkować prawidłowe białko. Problem w tym, że zwykle po jakimś czasie przestaje.

Do tego trzeba mieć wektory, czyli te „opakowania na geny”, o których już mówiłem. To najczęściej wirusy, z których usuwa się wirusowy materiał genetyczny i zastępuje go genem ludzkim. Tak przygotowane wirusy podaje się człowiekowi np. w aerozolu do oskrzeli. Wirusy wbudowują się do komórek organizmu i zostawiają tam prawidłowe geny.

: Wirusy? Kojarzą się raczej z ciężkimi chorobami. Pewnie trudno kogokolwiek przekonać do takiej terapii.

Stosowane wirusy są „upośledzone” i nie potrafią wywołać choroby. Każda matka mająca ciężko chore dziecko, które miałoby umrzeć w ciągu kilku miesięcy, decyduje się na wszystko.

: Jak jeszcze można próbować leczyć wykorzystując nowoczesną genetykę?

Mamy terapię celowaną, która dotyczy nowotworów. Komórki stają się nowotworowe na skutek uszkodzenia genów. Możemy te uszkodzone geny blokować przy pomocy celowanych leków.

Ważnym kierunkiem rozwoju są próby hodowania nowych narządów in vitro. Niedawno stworzono w ten sposób wątrobę. Każda komórka naszego ciała zawiera informację o tym, jak ma być zbudowana wątroba, tylko trzeba wiedzieć jak ten zapis uruchomić. Genetyka służy człowiekowi.

: A czy z jej rozwojem wiążą się jakieś zagrożenia? Nie mówmy już o teoriach spiskowych, klonowaniu ludzi itp. Tylko o realiach.

Podstawowym zagrożeniem jest brak regulacji prawnych. Brak wiedzy społeczeństwa. Może dochodzić do nadużyć. Wiele kobiet, których dzieci chorują na dystrofię mięśniową Duchenne’a jeździ na Ukrainę, bo tam ktoś stosuje pseudoterapię wykorzystującą komórki macierzyste… Płaci się za to kilkadziesiąt tysięcy euro, ale to w ogóle nie pomaga!

: Jak skomentuje pan stwierdzenie, że „współczesna nauka to zabawa w Boga”?

To są bardzo delikatne kwestie i znów dotykamy problemu braku odpowiedniego prawa. Weźmy choćby diagnostykę preimplantacyjną – ktoś wybiera, że z pięciu zarodków będą żyły tylko dwa. Ma to uzasadnienie medyczne, ale życzyłbym sobie, żeby takie decyzje były uregulowane przepisami.

Są takie choroby, które rozwijają się w późniejszym wieku – człowiek może żyć dwadzieścia lat i dopiero wtedy zachoruje i później umrze. Mamy mu nie dawać szansy życia? To są bardzo, bardzo trudne sprawy. A jeśli zarodek ma predyspozycje do nowotworów? Ma mieć szansę życia czy nie? Kto ma o tym decydować? Przecież stale odbywa się postęp medycyny w leczeniu nowotworów i innych powszechnych chorób człowieka. Widzę to w swoich wykładach dla studentów medycyny. Co roku muszę treść wykładów uzupełniać m.in o informacje dotyczące nowych metod leczenia. Czyli choroby nieuleczalne z czasem , wraz z postępem medycyny staja się możliwe do leczenia, albo chociaż do znacznego przedłużenia życia chorego – a to już bardzo wiele.

Może niektórzy naukowcy uważają, że są wszechmogący… Na szczęście oprócz nich w świecie nauki funkcjonują prawdziwe autorytety, których głos ma nadal znaczenie.

: Dziękuję za rozmowę

* Prof. dr hab. n. med. Janusz Limon jest kierownikiem Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest specjalistą z zakresu genetyki klinicznej, ale główne jego zainteresowania naukowe dotyczą genetyki nowotworów człowieka. Jest członkiem korespondentem Wydziału Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz członkiem czynnym Wydziału Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności (PAU). Jest laureatem prestiżowej nagrody naukowej Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Nagrody Naukowej M. Gdańska im. Jana Heweliusza.

Rozmawiała Agata Pruska

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 3 4 5 z 5
oceń
tak 7 41.18%
nie 10 58.82%

Podziel sięOpinie (59)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~ja 2015-03-24 (07:25) 2 lata 7 miesięcy 27 dni 4 godziny i 58 minut temu

Bog umarl gdy Darwin sie narodzil

odpowiedz

0
0
~panda123 2014-10-31 (15:05) 3 lata 19 dni 21 godzin i 18 minut temu

oni nie bawią się w boga bo kopiują komórki a nie tworzą z piasku i gliny !!!

odpowiedz

4
4
~pawel 2011-01-10 (11:07) 6 lat 10 miesięcy 10 dni 1 godzinę i 16 minut temu

A dlaczego ludzie nie mogą być Bogami ? Od pokoleń tłucze się nam, że mamy bić pokłony każdemu, kto ma moc i możliwości większe niż my. A przecież My, ludzie, rozwijamy się i jesteśmy coraz potężniejsi i możemy coraz bardziej decydować sami o sobie. Może już czas aby skończyć z mentalnością niewolnika i zacząć patrzeć na siebie jak na niezależną i silną istotę. Mamy możliwość szybciej się rozwijać - to super ! Poprawmy to, co nas ogranicza. Przecież kupujemy coraz lepsze auta, sprzęt AGD czy komputery. Jak nic nie zaczniemy ze sobą robić, to będzie tak, że do super-hiper komputera z super interfejsem będzie zasiadał człowiek nie potrafiący nawet zrozumieć co komputer do niego gada. Wtedy to komputery zaczną decydować o nas, tak samo jak obecnie my decydujemy o życiu rybek w akwarium. Genetyka to przepustka do dobrobytu.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
7
~niko 2011-01-05 (02:55) 6 lat 10 miesięcy 15 dni 9 godzin i 28 minut temu

boga przeciez nie ma jest juz deuga dekada 21 wieku a to jeszcze pisze sie o tym wymyslonym przez facetow pojeciu o nazwie boga majacym tlumaczyc wszystko co jeszcze nie jest wytlumaczone,a wiec naukowcy nie moga sie bawic w boga bo go nie ma,a maja prawo badac i odkrywac jeszcze nieznane i chwala im za to bo to powoduje rozwoj cywilizacyjny i postep ktory wszelkie religie czyi folklor hamyją,jezeli papieze wierza w sprawcza potege boga to dlaczego korzystaja z uslug lekarzy przeciez bog czyni cuda wiec niech ich leczy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
2
~piotr 2011-01-09 (14:33) 6 lat 10 miesięcy 10 dni 21 godzin i 50 minut temu

Gość gadał z sensem dopóki nie doszło do pytań nt. klonowania człowieka i GMO - wtedy zaczął bredzić używając politycznych sloganów niczym zaprogramowany robot - zero nauki, za to same slogany typu: "dzieci w Afryce" (tak, to na pewno to główny argument dla którego koncerny wydają pieniądze na GMO), "a po co ktoś miał by to robić" (nie ma to jak wyczerpująca naukowa odpowiedź, po co klonować człowieka - przecież na ziemi nie ma świrów którym marzy się jakaś forma fizycznej nieśmiertelności) , "to po prostu DNA" (jakby wcześniej sam nie powiedział, że DNA koduje białka, a te jak sam wcześniej zauważył obojętne dla organizmu nie są).

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~rrrrr 2011-01-10 (21:02) 6 lat 10 miesięcy 9 dni 15 godzin i 21 minut temu

7,10,15,27,28,38,41,56,64,77

odpowiedz

6
2
~Jurek 2011-01-09 (19:57) 6 lat 10 miesięcy 10 dni 16 godzin i 26 minut temu

To nie naukowcy a kopia mafi jaka jest Watykan i jego podwladni bawia sie w Boga wciskajac coraz wiecej bozkow zwanych swietymi oraz niezliczona ilosc Matek Boskich ktore to bajeczki kupuje ciemnogrod W Watykanie KOpernik dalej lata wokol Slonca. czcijcie obrazy figurki a bedzie wam coraz blizej do czasow poganskich

odpowiedz

4
21
~hello 2011-01-05 (14:02) 6 lat 10 miesięcy 14 dni 22 godziny i 21 minut temu

Bog istnieje a postep tylko szkodzi!!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
0
~Aram Silberschatz 2011-01-09 (17:22) 6 lat 10 miesięcy 10 dni 19 godzin i 1 minutę temu

Istnieje coś takiego jak świadomość.Niktórzy jej nie mają choć pisać potrafią.Sklonowany człowiek nie będzie miał tej samej świadomości.Jest to bowiem zapis generowany i moderowany w trybie rzeczywistym ,z mniejszym lub większym zapasem pamięci podręcznej,i przy pomocy pola elektrycznego utrzymywany w stanie czuwania . W przypadku klona powstanie nowa świadomość nie mająca żadnego związku a tym bardziej ciągłości z dawcą. Klon mógłby być dawcą narządów,ale do ich wytworzenia jest zbyteczny. Natomiast dla podtrzymania świadomości wystarcze sam nośnik.Nośniki biologiczne są już w użyciu - choć nie powszechnym ,i prowadzi się teraz badania nad świadomościami równoległymi.

odpowiedz

4
1
~Syriusz 2011-01-09 (14:24) 6 lat 10 miesięcy 10 dni 21 godzin i 59 minut temu

A może by uruchomić geny odpowiedzialne, za wzrost nowych zębów ? Skąd organizm ,,wie,, , że w ciągu życia zęby mają dwa razy odrosnąć, a może mogły by wyrastać tylko raz, albo w ciągu życia 6 razy. Można by było ,, poruszyć,, , uruchomić pewne geny odpowiedzialne za odrastanie nowych zębów, tak samo z włosami na głowie. Czy można zmusić geny do reprodukcji kończyny po wypadku ? A przecież są geny odpowiedzialne np. , za kształt ręki, palców, paznokci, długość, kolor, szybkosć starzenia się , a to wszystko musi być gdzieś ,, zaprogramowane,, .

odpowiedz

1
0
~LG 2011-01-09 (14:17) 6 lat 10 miesięcy 10 dni 22 godziny i 6 minut temu

ta fajnie też tak moge

odpowiedz

5
3
~Toldek 2011-01-09 (08:50) 6 lat 10 miesięcy 11 dni 3 godziny i 33 minuty temu

A kto to jest bóg? Papieżyk w 1000 roku powiedział do swojej świty oszołomów- No i proszę dzięki bajeczce o jezusie kościół przeżył juz 1000 lat i ma się dobrze.Podczas II wojny na Filipinach stacjonowało lotnictwo USA. Lokalne ludożerce piły whisky,jadły czekolade i uzywało noży,siekier itp.Amerykanie wyjechali po wojnie do domu. Dzikusy zaczęły po zalecnieach "czarowników' budowac samoloty ze słomy i MODLIĆ sie żeby biali bogowie wrócili, nawet składali ofiary i palili samoloty. Nauka takie zjawisko nazwała "efektem cargo". I tyle dla ludzi co maja rozum.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~Anonim 2011-01-09 (12:01) 6 lat 10 miesięcy 11 dni i 22 minuty temu

aha... ale jest jeden problem Pani Margo. Przykładowemu robaczkowi jest obojętne czy żywność jest modyfikowana genetycznie, bo jak powiedział Pan Profesor w wywiadzie, zmieniane są pojedyncze nukleotydy. Gdybyś bardziej przyłożyła się do nauki to zapewne wiedziałabyś, że różnego rodzaju zwierzęta unikają pestycydów, a nie żywności modyfikowanej.

odpowiedz

0
4
~Nikola 2011-01-09 (11:54) 6 lat 10 miesięcy 11 dni i 29 minut temu

Witajcie! Odwiedźcie moją stronkę www.szybkakaska.hpu.pl Pokażę Wam jak można zarobić pieniążki na oglądaniu reklam! Darmowa rejestracja, naprawdę niezłe zarobki i 100% satysfakcji! Gorące pozdrowienia Nikola!

odpowiedz

2
0
~anonim 2011-01-09 (01:51) 6 lat 10 miesięcy 11 dni 10 godzin i 32 minuty temu

Nie zgodzę się. Czytałem, że Stalin dążył do stworzenia człowieka wytrzymałego, silnego, niezbyt inteligentnego i niewybrednego w kwestii pożywienia. To już bardziej plotka, ale podobno był jakiś zamysł stworzenia armii wilkołaków, choć wiem, że trochę głupio to brzmi. Ponadto jakiś niemiecki uczony powiedział, iż gdyby spełniono jakieś warunki to wyhodował by ludzi skaczących na 10 metrów. Ponadto takie umiejętności jak oddychanie pod wodą, ostre pazury czy kuloodporna skóra na pewno zainteresowały by nie jednego, nie koniecznie dyktatora.

odpowiedz

0
0
~a666 2011-01-08 (23:13) 6 lat 10 miesięcy 11 dni 13 godzin i 10 minut temu

Dziwnie postawione pytanie, bo człowiek tylko tworzy z elementów, które już istnieją. Jednak wiele naszych działań jest niewłaściwych i za to ponosimy konsekwencje już tutaj lub na tamtym świecie...

odpowiedz

1
11
~zuza 2011-01-04 (22:20) 6 lat 10 miesięcy 15 dni 14 godzin i 3 minuty temu

nie nie bawią sie w Boga bo oni to jeden wielki szatan przecież pogrywaja sobei pogrywaja tłumaczac sie ja nei chciałęm ja nie ja chciałęm się i nauczyc innych -nie szkodziez zabijac potem ida poswiecenia wiec niech sami sie poswiecą nieprawdaz tylu ich jest po nich beda nastepni bo sa przeciez zastapeinie a nie zastepy sępów na czyjes zycie neiprawdaz ONI SIE MAJA ZA BOGA ANIE BAWIA BAWIA SIE INNYMI MYSLA O LALA O MARIONETKA O TEN BEDZIE SIE NAWIAJŁ EMCHANICZNIE I JEB SZCZELA PADA IM KOMUNIKACJA OGÓLNIE AMRZY IM SIE CZYJŚ I NIE EJDEN - GŁOWA OCZYIWSCIE W KONCU ONI SA NIBY W SAMEJ KULTURZE MORDÓW OCZYWISCIE NAJ MOREDCY SWIATOWI juz nie ma myszek bo ta jest myszka lepsza i amja plany chca nas nawet zbawiac wczesniej było tego J mniej dzisiaj sie o tak rozprzestrzenił neiprawdaz OGÓLNIE CI DO KASY AMFII I ZABIAJANIA LUDZI TO SAME POJEBKI GDZIE PSYCHIATRA CZY TEN TO JUZ JEDEN Z ZASTEPPO NAJGORSZYCH MOREDRCÓW

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

10
6
~Osiol 53 2011-01-04 (16:40) 6 lat 10 miesięcy 15 dni 19 godzin i 43 minuty temu

Czy na pewno zywnosc modyfikowana nie ma wplywu na zdrowie?Ostatnio czytalem , ze myszy karmione modyfikowana kukurydza w ktoryms kolejnym pokoleniu tracily zdolnosc rozrodcza.Pozatym rosliny modyfikowane genetycznie zagrazaja roznorodnosci biologicznej.To sa fakty. Nawet bedac pelen podziwu dla wspolczesnej i przyszlej genetyki i genetykow nie stawialbym jednoznacznych wnioskow na temat szkodliwosci lub nie genetyki a zaledwie ostrozne i wywazone tezy. Matka natura rzadzi sie swoimi prawami bywa o nie zazdrosna, i czesto mocno sie sie msci za ich naruszenie.Takichprzykladow mozna podawac w tysiacach. Wiec nie bedac z jednej strony szalonym ekologiem , z drugiej ostrozniej wypowiadalbym sie na temat szkodliwosci albo nie zywnosci modyfikowanej.Zwlaszcza , ze za tym kryja sie kolosalne pieniadze koncernow zywnosciowych , ktore modyfikowanej soji , czy kukurydzy na pewno nie zaoferuja za darmo glodnym afrykanskim dzieciom. Tak samo jak furore robia ostatnio kremy do twarzy z nanoczasteczkami srebra.Dzialanie maja znakomite.Ale nikt do tej pory nie odpowiedzial na pytanie w jaki sposob i w jakim czasie organizm to srebro wydali na zewnatrz?I jaki wplyw bedzie to mialo na przyklad na przebieg ciazy ? Byc moze porownywanie nanotechniki z modyfikacjami genetycznym wydawac sie bez zwiazku , ale tak samo kiedys azbest , antybiotyki (uzywane w nadmiarze), albo spryskiwanie pol srodkami chemicznymi(azotoksem?) i nawozami wydawalo sie rozwiazaniem wszelkich problemow.Dzisiaj bywa przeklenstwem wielu ludzi na swiecie. Wiec od naukowcow oczekiwalbym wiecej pokory , wywazonych odpowiedzi , nawet jezeli maja nas za ignorantow .No i odrobiny pokory wobec tego co robia i co uczynic nam ludziom mogai

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
3
~demaskatorka 2011-01-08 (19:22) 6 lat 10 miesięcy 11 dni 17 godzin i 1 minutę temu

modyfikowanie żywności nie służy zaspokojeniu głodu biednych afrykańskich dzieci. tylko uzależnieniu życia wielu ludzi od firm takich jak MONSANTO. GMO to nie jest cudowny wynalazek, tylko bardzo, bardzo wysoki kredyt.

odpowiedz

15
2
~RR 2011-01-04 (15:32) 6 lat 10 miesięcy 15 dni 20 godzin i 51 minut temu

Inteligencję można sklonować, ale nie mądrość życiową. Znam superinteligentnych głupców.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi