Grunwald – narodowy mit czy wielkie zwycięstwo?

wp.pl | dodano: 2010-07-14 (16:00) 45 opinii wp.pl Grunwald – narodowy mit czy wielkie zwycięstwo? (fot. Eastnews)
  A A A
15 lipca 1410 – jedna z dat, którą kojarzy każdy Polak od dziesiątego mniej więcej roku życia. Oto pierwszy z królewskiej dynastii Jagiellonów, Władysław, pokierował jedną z największych bitew średniowiecznej historii. Wynik bitwy był nie byle jaki: zwyciężone zostały w niej oddziały Zakonu Krzyżackiego: zakonu, o którym wieści rzucały cień strachu na mieszkańców Prus oraz części ziem Polski i Litwy.

Bitwa pod Grunwaldem urosła następnie do rangi potężnego mitu narodowego. W latach zaborów i okupacji przypominano zwycięstwo nad niemieckojęzycznymi w większości Krzyżakami. Jeszcze dziś każdego roku na Polach Grunwaldzkich odbywa się inscenizacja bitwy. Historycy zaś od lat spierają się co do tego, czy faktycznie powinniśmy przykładać do wydarzenia z 1410 roku aż taką wagę.

Istotnie, zgodnie z wieloma głosami rozsądku, pamiętać należy, iż spektakularna bitwa nie została równie spektakularnie wykorzystana w dalszej wojnie, ani politycznie, ani militarnie. Tzw. pierwszy pokój toruński z 1411 roku nie oddał Rzeczpospolitej ani Pomorza Gdańskiego, ani ziemi chełmińskiej. Pomorze odebrane zostało bezprawnie jeszcze w roku 1308. Mimo sądu papieskiego w Inowrocławiu nie zostało przez Krzyżaków zwrócone, i to bez żadnych podpartych prawnie wyjaśnień. Ziemia chełmińska z kolei, przyznana Zakonowi w dzierżawę, miała być lennem książąt mazowieckich do czasu powstrzymania zagrożenia ze strony pogańskich Prusów. Prusowie, którzy siali niepokój na północnych rubieżach Mazowsza, zostali w istocie powstrzymani przez Krzyżaków. Pod koniec XIII wieku plemię zostało praktycznie wycięte w pień. Ziemię chełmińską zaś potraktowali Krzyżacy jako swoja własność.

Następnie, w imię ekspansywnej, brutalnej polityki, Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny, czyli właśnie Krzyżacy, rozpoczął sieć najazdów na Litwę i Żmudź. Najazdy te doprowadziły w efekcie do konfliktu zwieńczonego właśnie bitwą pod Grunwaldem. Widowiskowe zwycięstwo faktycznie nie przyniosło jednak szczególnych zmian, poza zobowiązaniem krzyżackim do nieatakowania ziem litewskich oraz rezygnacji ze Żmudzi... na czas życia Władysława i Witolda.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 3 z 3
oceń
tak 23 85.19%
nie 4 14.81%

Podziel sięOpinie (45)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Le Chapelier fou 2015-12-05 (16:02) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 14 godzin i 53 minuty temu

W ub. roku zwiedzałem Zamek Malborski- dawną stolicę państwa krzyżackiego. Jeszcze dziś robi wrażenie. Sądząc po zabytkowej budowli, Krzyżacy przegrali bitwę- będąc największą potęgą militarną(właściwie teokratyczno-militarną strukturą o b. wysokim poziomie). Nie docenili siły aliansu Korony z ogromnym Księstwem Litewskim. Grzech pychy.

odpowiedz

1
2
~XXX 2010-07-15 (16:11) 7 lat 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 44 minuty temu

I znowu stare bajki!!!!!
ktoś kto pisał ten artykół pewnie korzystała z jakiejś starej książki od historii z podstawówki:) Nie będę się rozwodził ale denerwóje mnie ciągłe wypaczanie faktów historycznych!!! Nie było żadnych wilczych dołów gdyż do bitwy doszło praktycznie z marszu i tu mieliśmy więcej szczęścia niż rozumu że krzyzacy nie zaatakowali Jagiełły gdy ten w rozproszeniu szykował obóz a Krzyżacy już szykowali sie do bitwy, a odwrót lekkiej jazdy litewskiej nie był żadnym taktycznym posunięciem (dostali baty i musieli sie wycofać aby ponownie uformować szyk horągwi litewskich). Można by jeszcze wiele wymieniac np piechota. Ktoś kto interesuje sie historią wie że ani po stronie polskiej a tym bardziej po stronie Krzyzackiej nie było piechoty. Itd. DO ZOBACZENIA NA BITWIE:)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
3
~gość 2010-07-15 (16:50) 7 lat 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 5 minut temu

sprostowania
1. nie było żadnych wilczych dołów. 2. w walce nie uczestniczyła piechota - na polu starły się armie konne 3. Litwini nie wykonali manewru pozorowanej ucieczki - zostali faktycznie rozbici . Ich ucieczka odciągnęła przy okazji jakieś tam siły Krzyżackie ale odsłoniła flankę polskich chorągwi stwarzając niebezpieczną sytucaję dla wojsk Koronnych . Wyrwę w szyku osłoniły trzy chorągwie smoleńskie pod wodzą brata króla Władysława Jagiełły - księcia Semena Lingwena. 4. samych braci zakonnych na polu bitwy było coś ponad 200 - reszta to goście zakonu oraz wojska zaciężne i najemne . Fakt - większość tych braci zginęła . Pozdrawiam i polecam poczytać w historycznych opracowaniach na ten temat , nie zaś powtarzać w ciemno Sienkiewiczowską beletrystykę.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

1
1
~Adrian 2013-08-25 (11:52) 4 lata 26 dni 19 godzin i 3 minuty temu

Brednie jakiegoś lewackiego lub żydowskiego trolla.Bez żadnych odnośników do opracowań historycznych.

odpowiedz

1
1
~Piotr 2013-08-25 (11:51) 4 lata 26 dni 19 godzin i 4 minuty temu

Ten artykuł to zwykłe wypociny jakiegoś lewacko-żydowskiego trolla Szkoda czasu na czytanie bo brednie wypisywane tu nie mają podanego żadnego źródła.Ja sobie tez moge wymyslić podobny tekst w pięć minut na kolanie

odpowiedz

4
1
~PL 2010-07-15 (15:52) 7 lat 2 miesiące 5 dni 15 godzin i 3 minuty temu

Jaki mit??? Historyczna bitwa opisana w wielu zrodlach!
Mam juz dosc antypolskiej kampanii kwestionowania wszelkich sukcesow Polakow jak ma miejsce w mediach od wielu lat. Wszystko jest tendencyjnie podwazane, jestesmy non stop oczerniani. Codziennie mozna trafic na takie artykuly.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
6
~rafcioł 2010-07-15 (16:32) 7 lat 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 23 minuty temu

Właściwie świętowanie Grunwaldu jest anachronizmem.
W międzyczasie tyle się wydarzyło, że sama bitwa nie ma już żadnego związku przyczynowo - skutkowego z obecną sytuacją Polski. Jest to jakby świętowanie czegoś abstrakcyjnego. Poza tym świętowanie bitew a zwłaszcza polsko-niemieckich jest jakby niezgodne z "klimatem" dzisiejszych czasów. Powinniśmy raczej świętować rocznice przyznania nam kolejnych niemieckich dotacji bez których już dawno żarlibyśmy suchary. Ale można też robić święta żeby grupa dużych chłopców pomachała sobie mieczami udając rycerzy. A swoją drogą ówcześni rycerze pewnie popękaliby ze śmiechu widząc wyczyny tych dzisiejszych wojowników.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~niegłupi 2010-07-15 (16:27) 7 lat 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 28 minut temu

niewykorzystane zwycięstwo
Żeby się wypowiadać na temat niewykorzystanego zwycięstwa trzeba by było być pod murami Malborka w 1410-tym. Wojsko któremu się już czas nuży , bo nic się nie dzieje , rycerstwo z tego co pamiętam było tak jakby na kontrakcie. Był obowiązek stawienia się z bronią , i służba królowi przez jakiś tam okres. Pod Malborkiem ten czas z tego co pamiętam chyba się kończył i ludzie po prostu wracali do domu. Więc zdobycie twierdzy w takich warunkach było niemożliwe. Jagiełło zrobił wszystko co mógł i nikt na jego miejscu by tego nie zrobił lepiej.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~ewa77 2010-08-12 (09:50) 7 lat 1 miesiąc 8 dni 21 godzin i 5 minut temu

Konsultacje z historykami
Pisząc artykuł historyczny i publikując go, wypadałoby skonsultować go z historykami.Nie wszyscy czytają opinie czytelników, a wielu nie przypuszcza nawet,że pisząc taki tekst można umieszczać w nim bzdury.Trochę więcej szacunku dla czytelnika proszę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
5
~real 2010-07-15 (15:34) 7 lat 2 miesiące 5 dni 15 godzin i 21 minut temu

GRUNWALD .....
Zawsze nabijam się w towarzystwie polskich patriotów , że polacy szczycą się tylko dwoma historycznymi zwycięstwami - mianowice pod Grunwaldem i na Wembley w 72 !!! Bo niestety niczym innym nie mogą się poszczycić , no może oprócz brania łapówek gdzie popadnie i sprzedawania Polski !!!!

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

1
2
~Alex 2010-07-15 (16:26) 7 lat 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 29 minut temu

O co ten spór?
Po co marnować czas i pieniądze na spory o zdarzenie sprzed 600 lat, jeśli NIE JESTEŚMY W STANIE USTALIĆ PRZEBIEGU HISTORII NAJNOWSZEJ. Ani z ostatnich 20 lat, ani 3 miesięcy!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~p77 2010-07-15 (16:12) 7 lat 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 43 minuty temu

no tak. ty o historii a tu polityka
no tak. ty tutaj o historii i Kazimierzu wielkim, a odpowiedzi masz czysto polityczne ech jak ma być w tym kraju dobrze. a co do tego gościa to dobrze by było wrzucić program na youtube i podesłac link do Polski do ministerstwa odpowiedzialnego za szkoły z prośbą o interwencje szkolenie dla tamtego pana bo rzeczywiście żenada uczyć takich rzeczy - zapewne według tamtego pana chrześcijaństwo wprowadził Piast kołodziej a Sobieski przegrał pod Wiedniem...

odpowiedz

1
0
~kocuras 2010-07-15 (16:11) 7 lat 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 44 minuty temu

A bitwa pod obertynem??
A o bitwie pod Obertynem to już nikt nie słyszał jak to Hetman tarnowski całą Europę przed turkami obronił. Jest to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii europy

odpowiedz

0
1
~m 2010-07-15 (16:05) 7 lat 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 50 minut temu

m
To zwycięstwo szlachty polskiej oraz wojsk litewskich i innych sprzymierzonych. Nie jest to zwycięstwo, jak to dziś się mówi nasze, bo nie chłopów i mieszczan. Chłopi i mieszczanie dziś mówią , że to jest nasz sukces. Tymczasem ich historia zaczyna się od PRL - u i może na PRL - u się skończy. m

odpowiedz

2
1
~Polak 2010-07-15 (15:16) 7 lat 2 miesiące 5 dni 15 godzin i 39 minut temu

Pod Grunwaldem wygral Kazimierz Wielki!!!!!!!!!!
Olgadam sobie w ostatni piatek tzw "polskie niusy" nadawane przez TV bylego komunisty Jozwiaka, w rejonie Nowego Jorku. Pod koniec piatkowych wydan Jozwiak stworzyl pisowski blok pt. "Porozmawiajmy". Blok ten jest prowadzony przez niejakiego polskiego kompozytora (imie zapomnialem), ktory takze prowadzi polska szkole w NY. Wspomnialem "pisowski", bo podczas kampani wyborczej ten czlowiek sprzedawal taka propagande antyrzadowa, ze czasami wybuchalem smiechem.... Wracajmy do sedna. Ostatni piatek "redaktor" owego Porozmawiajmy poswiecil program Bitwie po Grunwaldem. Wszystko bylo ladne i piekne do czasu, gdy nie stwierdzil, ze ta bitwe wygral Kazimierz Wielki!!!! Myslalem, ze fikne z fotela. Ten gosciu prowadzi polska szkole i nawet nie zna polskiej historii!!! Temu palantowi trzeba odebrac koncesje na prowadzenie instytucji edukacyjnej, ale do tego trzeba interwencji polskiego konsulatu. Pytanie czy mozna na nich liczyc? Mysle, ze nie, bo konsul w NY pochodzi ze stajni Kaczynskich... Teraz juz chyba wiemy dlaczego PIS mial tak ogromne poparcie w US...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~ryszard 2010-07-15 (15:59) 7 lat 2 miesiące 5 dni 14 godzin i 56 minut temu

sporo nieścisłości autora
Skąd autor wie, że Jagiełło dowodził osobiście bitwą? Kiedy to Krzyżacy mieli czas wykopać doły jako pułapki, bo miejsce bitwy jest dziełem przypadku? Cóż to znaczy wyrażenie "sieć najazdów"? Czyżby jedynym źródłem wiedzy Autora jest film "Krzyżacy"? Jeśli się pragnie coś publikować to wypadałoby trochę wiedzy przyswoić, bo legendy to znają nawet dzieci.

odpowiedz

0
0
~Crevan 2010-07-15 (15:50) 7 lat 2 miesiące 5 dni 15 godzin i 5 minut temu

Autorka zapomniała o jednym fakcie
Jagiełło przypuszczalnie mógł nie chcieć całkowitego upadku Zakonu, bo bał się utraty władzy po zniszczeniu tego zagrożenia. Istniało ryzyko, że kiedy zniknie zakon (który był wszak najważniejszym powodem sojuszu) który zagrażał i Litwie i Polsce, to unia się rozpadnie a go zdetronizują. Dlatego chciał podtrzymać zagrożenie ze strony Krzyżaków. Zresztą czynników może być wiele, jedne nie wykluczają drugich;)

odpowiedz

1
0
~[..] 2010-07-15 (15:47) 7 lat 2 miesiące 5 dni 15 godzin i 8 minut temu

A propos nieudolności...
Są już jakieś gotowe szablony jak sobie poradzić z Wielkim Mistrzem Prezesem K. ?

odpowiedz

1
0
~Polak 2010-07-15 (15:46) 7 lat 2 miesiące 5 dni 15 godzin i 9 minut temu

GRUNWALD WYGRAJĄ niemcy!
Obecny rząd doprowadzi iż w tym roku wygrają krzyżacy. W końcu jak ma się rodzinę w polskim rządzie na najwyższych stanowiskach to czas zmienić historię i zadbać o lepszą opinię swych przodków.

odpowiedz

1
0
~jasio 2010-07-15 (15:43) 7 lat 2 miesiące 5 dni 15 godzin i 12 minut temu

dziwne to wp
akurat przeczytalem dwa artykuly ktore podawaly w watpiliwosc wiele przedstawiaonych tu zdarzen ale przedstawialy inna interpretadje a tu teraz znowu stara wersja

odpowiedz