Nowy Testament to fikcja literacka?!

wp.pl | dodano: 2011-05-19 (13:18) 176 opinii wp.pl Nowy Testament to fikcja literacka?! (fot. wikipedia)
  A A A
Amerykański ekspert podważa autorstwo nowotestamentowych Listów Apostolskich. Prawie połowa ksiąg jest fałszywa - informuje internetowy serwis Discovery News.

Profesor Bart D. Ehrman, wykładowca religioznawstwa na Uniwersytecie Północnej Karoliny, w swojej najnowszej książce nie tylko podważa autorstwo Listów Apostolskich przypisywanych Św. Pawłowi i Św. Piotrowi, ale twierdzi również, że w Nowym Testamencie roi się od błędów. Jego zdaniem nie są to jedynie nieścisłości, wynikające z przekładów na języki nowożytne, lecz po prostu kłamstwa.

Na kartach książki pt. „Sfałszowane: Pisane w imię Boga – Dlaczego autorzy Biblii nie są tymi, za których ich uważamy?” odkrywa „najbardziej niepokojące ironie wczesnej tradycji chrześcijańskiej”. Szczegółowa analiza elementów składających się na Nowy Testament wykazała, że tylko 7 z 13 listów, których autorem miał być Św. Paweł, mogło wyjść spod jego pióra, natomiast Św. Piotr, wbrew temu, co widnieje w Biblii, nie napisał żadnego. Zdaniem Ehrmana - 11 spośród 27 ksiąg Nowego Testamentu jest fałszywych.

- Niemal wszyscy badacze Pisma Świętego są zgodni, że Św. Paweł najprawdopodobniej jest autorem tylko Listu do Rzymian, 1. i 2. Listu do Koryntian, Listu do Galatów, Listu do Filipian, 1. Listu do Tesaloniczan i listu do Filemona - powiedział Ehrman.
Nieliczni sądzą, że Św. Paweł napisał również 1. i 2. List do Tymoteusza, List do Efezjan, list do Kolosan, List do Tytusa, 2. List do Tesaloniczan. Jednak Ehrman odkrył wiele nieścisłości językowych i rozbieżności w punkcie widzenia i nauki, które wskazywałyby, że ta sama osoba nie może być autorem wszystkich przypisywanych jej tekstów.

Jednym z przykładów przywołanych przez Ehrmana jest oryginał Listu do Efezjan. Zdaniem badacza - długie zdania w języku greckim nie pasują do stylu w jakim pisał apostoł – używał on greki w sposób lakoniczny, zapisując swoje myśli i wskazówki krótkimi zdaniami.

Zobacz także:

Jak nauka tłumaczy stygmaty?

Jak umarł Chrystus? Wnioski z konferencji medycznej

Ostatnia wieczerza była dzień wcześniej!

Dołącz do nas na Facebooku!

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 3 z 3
oceń
tak 7 43.75%
nie 9 56.25%

Podziel sięOpinie (176)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
19
~bartek.student 2011-05-20 (13:15) 6 lat 3 miesiące 30 dni 18 godzin i 21 minut temu

Dlaczego ateiści są mądrzejsi od małp?Tak tylko pytam? Małpa, tak samo jak ateista ma dwie nogi, dwie ręce, ma nawet mózg. Tylko małpa swój mózg wykorzystuje jedynie do podstawowych instynktownych czynności, takich jak obieranie banana, kopulowania i zabijania pcheł na swoich ziomkach. Więc co takiego się stało, że jednak te małpy są głupsze od ateistów? Może jest to przypadek, może tylko ewolucja? Raczej nie przypadek, również nie ewolucja. Ateiści tak bardzo upierają się przy swoim, że nie ma żadnego Boga, nie ma nic poza tym, co widzimy i możemy dotknąć. Tylko ciekawe dlaczego nie są głupi tacy jak małpy, albo ci co siedzą w chlewie i ryją w oborniku? No dlaczego tak jest? Dlaczego ateiści nie macie ogona i nie chodzicie na czterech nogach? Możecie to wytłumaczyć konkretnymi argumentami? Nie potraficie, bo to co głosi ta wasza hipotetyczna jest tylko gdybaniem jak było kiedyś i skąd to wszystko się wzięło. Ja wam napisze skąd się to wszystko wzięło. Wszystko ma swój początek w Bogu, który jest sprawcom tego wszystkiego. To on stworzył ten cały widzialny świat, który widzicie. Jakim trzeba być ograniczonym umysłowo człowiekiem, aby tego nie widzieć, tylko wierzyć w to, że to wszystko tak się ułożyło i poukładało tylko i wyłącznie z przypadku. To nie jest żaden przypadek, tylko działanie wyższej istoty, której ludzki umysł nie może pojąć i nigdy tego nie zrozumie. Człowiek nie ma ogona i nie chodzi na czterech nogach, bo Bóg tak chciał i taki właśnie ma być, ma być wyżej niż zwierzęta, które są na ziemi. Ten sam Bóg stworzył również takich ludzi jak wy ateiści, was też Bóg stworzył. Tylko wy w przeciwieństwie do katolików nigdy Bogu za to nie podziękujecie, gdyż jesteście strasznie pewni swoich teorii, o nieistnieniu Boga. Tylko ten właśnie Bóg daje każdemu czas na przemianę swojego życia i wam również radzę zmienić swoje życie, choćby dlatego, żeby nie być tak jak te kopulujące i wieszkające się małpy. No chyba że chcecie się z nimi utożsamiać, to róbcie tak dalej. pozdrawiam!

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

8
3
~luter 2013-01-02 (20:26) 4 lata 8 miesięcy 17 dni 11 godzin i 10 minut temu

stary testament też jest fikcją. Jak każda religia.

odpowiedz

5
6
~szamiran 2012-12-15 (18:36) 4 lata 9 miesięcy 4 dni 13 godzin i 1 minutę temu

Chociaż Biblia nie rości sobie prawa do rozprawy naukowej, to czy ktoś zastanawiał się, skąd pisarze Biblii, niezalażnie kim byli, wiedzieli o rzeczach które dopiero XIX i XX-sto wieczna nauka odkryła ? Np., że materialny wszechświat miał poczatek, (Rodaju 1:1) że Ziemia jest okrągła i nie podparta żadną fizyczną podporą, (Izajasza 40:22; Hioba 26:7) że prawami przyrody rzadzą logiczne prawa a nie jakieś kapryśne bóstwa, (Hioba 38:33; Jeremiasza 33:25) że w skład budulca istot żywych, w tym człowieka, wchodzą pierwiastki znajdujące się też w glebie, (Rodzaju 2:7) że góry i kontynenty z wody się wyłoniły i mają fundamenty ? (Hioba 38:6) Skąd wiedzieli, dlaczego morza nie wylewają, (Kaznodziei 1:7) że człowiek kształtuje się zgodnie z zapisanymi instrukciami, [DNA się kłania] (Psalm 139: 13-16) albo skąd znali, do dziś się ciągnącą kolejnbość następowania po sobie potęg światowych i okoliczności ich kresu, (Daniela 2:31-35 i wiele, dosłownych [Babilon, Medo-Persja, Grecja, Rzym, Anglo-Amer. moc. światowe i Rosja, jako rywakizujący ze sobą królowie] a nawet o tym, że zające przeżuwają pokarm, (Kapłańska 11:6) - co jeszcze w XVIII w. było zawzięcie krytykowane do czwili, gdy William Cowper odkrył proces przeżuwania u tych zwierząt. Niezwykły sposób, w jaki się to odbywa, opisano w r. 1940 w Proceedings of the Zoological Society of London, t. 110, seria A, ss. 159-163. Jest jeszcze całe mnóstwo pytań, nad którymi głowię się wybitni uczeni, ewolucjonistów nie wyłączając ?

odpowiedz

3
4
~syamiran 2012-12-15 (16:16) 4 lata 9 miesięcy 4 dni 15 godzin i 20 minut temu

K. Dickens np. tak się o Bibli wyraził: To najlepsza ze wszystkich księżek, które kiedykolwiek powstały lub jeszcze powstaną na świecie, zawiera bowiem najlepsze wskazówki dla każdego. Co mówią i mówili inni ? Biblia jest niezrównana, skupia bowiem w sobie cywilizację ludzką i doświadczenie życiowe. (Uniwer. im. Sun Yat-sena w Kantonie). Immanuel Kant natomiast oświadczył: Powstanie Biblii jako księgi dla ludu jest największym dobrodziejstwem w dziejach rodu ludzkiego. Wszelkie próby jej zdyskredytowania są zbrodnią przeciwko ludzkości. A co o Biblii mówię inne źródła ? W dziele The Encyclopedia Americana wyrazono taka opinie: Nie ulega watpliwosci, ze Biblia wywiera wplyw nie tylko na zydow i chrzescijan. Jest tez etyczna i religijna skarbnica, ktorej nieprzebrany zasob nauk jest jeszcze cenniejszy, gdz rosnie nadzieja na cywilizacje swiatowa.

odpowiedz

1
3
~szamiran 2012-12-15 (15:51) 4 lata 9 miesięcy 4 dni 15 godzin i 45 minut temu

Ktoś tu zadał trafne pytanie: Dlaczego Korani się nie krytykuje. Odpowiedź też jest trafna, logiczna jak i zasadnie oddajaca rzeczywistość. Otóż, według Bibli świet, czyli ludzkie umysły leżą w mocy przeciwnika Boga. Według 1 Jana 5:19, póki co Szatan jest władcą tego świata a z 2 Koryntian 4:4 można się dowiedzieć, że jest on też tego świata bogiem. Stąd, wojny np. Nic więc nadzwyczjnego, ze Boże Słowo jesta atakawane. Nic też dziwnego w tym, że pomimo całych wieków niszczenia Biblii, na wszelkie sposoby dyskredytowania, takie potęgi jak rzymska, komunistyczna i faszystowska np. z ''bezbronną'' książką poradzić sobie nie może nijak. Pomimo tak wielkiej żądzy zniszczenia, Biblia jest dziś najbardziej rozpowszechnioną ksiązką świata. A jaką wartośc przedstawia Biblia ? Cdn.

odpowiedz

2
1
~szamiran 2012-12-15 (04:31) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 5 minut temu

Jakim to cudem ludzie, którzy twierdzą, że według Biblii świat istnieje od 6000 lat mogą na temat Biblii się wypowiadać ? Hehe, dobre sobie.

odpowiedz

19
64
~Demien 2011-05-20 (01:48) 6 lat 4 miesiące 5 godzin i 48 minut temu

Jezus byl pisarzem jak i reszta tej bandy

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

2
5
~szamiran 2012-12-15 (04:00) 4 lata 9 miesięcy 5 dni 3 godziny i 36 minut temu

Biblia od Boga pochodzi, i na sposobów wiele wkazać to można z niezwyką łatwością.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

22
31
~Realista 2011-05-20 (10:04) 6 lat 3 miesiące 30 dni 21 godzin i 32 minuty temu

Wszyscy wiedzą że tzw pismo święte to zbiór bajek i baśni. Wypociny kilku nierobów traktowane są jako wyrocznia. To pismo to tylko zbiór legend i opowieści z różnych kultur i różnych okresów dziejów Ziemi.

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

13
25
~jump 2011-05-20 (09:56) 6 lat 3 miesiące 30 dni 21 godzin i 40 minut temu

Biblia jak baśnie Andersena!

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

17
5
~lewyyy 2011-05-20 (09:22) 6 lat 3 miesiące 30 dni 22 godziny i 14 minut temu

Omgrotfl rozumiem,ze biblia jako ksiazka napisane w czasch kiedy "Ziemia byla plaska" jest bardziej wiarygodna,niz opracowania naukowcow jak Darwin,Einstein,Howking,Newton,Sklodowska-Curie i wielu innych,jedyny problemem z religiami jest taki,ze jesli ludziom powiemy iz nie spotkaja sie juz ze swoimi zmarlymi bliskimi i rowniez oni sami nie beda zyc po smierci (tak to jest bardzo logiczne),to ich zyciowe niepowodzenia stana sie znacznie bardziej bolesne.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

10
7
~mona 2011-05-20 (10:23) 6 lat 3 miesiące 30 dni 21 godzin i 13 minut temu

skoro według bibli świat ma 6000 lat a dinozaury wymarły miliony lat temu to co jest prawdą. bóg stwożył adama i ewę i tylko oni są opisani to reszta ludzi pochodzi z kazirodztwa? jak powstały inne rasy ludzi skoro adam i ewa byli z jednej rasy a w piśmie nie ma wzmianki z jakiej a bóg tylko powiedził ze za to co się dzieje bedziecie mówic w róznych jezykach.Jezeli Jezus urodził się w betlejem czyli obecne EGIPT a raj według bibli gdzie żył adam i ewa to też dzisiejsza europa to jak powstało życie na kontynencie zwanym dzis ameryka którą odkrył kolumb. No znawcy proszę o odpowież zaznaczam że takich przyk ladów mam więcej.

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

13
3
~xxc 2012-01-31 (00:54) 5 lat 7 miesięcy 20 dni 6 godzin i 42 minuty temu

Czy wierzący przeczytali biblie??? Biblia to opis ludobójstwa, kazirodztwa/świętobliwy Lott i jego córki/ Żyd nie grzeszy. Wierzącym w biblie proponuje ją przeczytać. A o Bogu porozmawiać później.

odpowiedz

38
29
~kawusia 2011-05-20 (07:08) 6 lat 4 miesiące i 28 minut temu

ludzie wierzą oczami, stąd księgi obrazy rzeźby, zabierz im to, a będą się mdlić do drzewa.Wiara to najprostsza MANIPULACJA.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

1
1
~Jeremi 2011-11-07 (06:58) 5 lat 10 miesięcy 13 dni i 38 minut temu

Jeszcze większymi bestsellerami były np "Kod Leonarda da Vinci" czy Protokoły Mędrców Syjonu. Nie odmawiając autorowi jak i innym uczciwym badaczom prawa do krytycyzmu i wątpliwości, sądzę że raczej trudno dziś udowodnić ponad wszelką wątpliwość np. że św Piotr był przez całe życie niepiśmienny. Obracał się w różnych kręgach i warstwach i mógł się bez kłopotu nauczyć sztuki pisania i czytania nawet w dojrzałym wieku.

odpowiedz

0
2
~m 2011-11-03 (22:05) 5 lat 10 miesięcy 16 dni 9 godzin i 31 minut temu

Ale to nie jest żadna sensacja. Od dawna to już wiadomo. Wystarczy wziąć Biblię Tysiąclecia (taka niebieska) i poczytać wstępy do poszczególnych ksiąg. Kościół katolicki nie twierdzi, że wszystkie listy św. Pawła napisał św. Paweł :), ale że autorzy pozostałych - tak jak św. Paweł - pisali swoje księgi pod natchnieniem Bożym.

odpowiedz

5
10
~dv 2011-05-20 (10:03) 6 lat 3 miesiące 30 dni 21 godzin i 33 minuty temu

wkurze mnie również to że ktoś wymyśli sobi jakąś teorie i zaraz sie o tym pisze a największą głupotą jest np teoria ewolucji- jak sama nazwa wskazuje jest to tylko i wyłącznie teoria- czyli czyjeś założenie przypuszczenie na dany temat nie ma 100% dowodów na jej istnie. Wiec ja się pytam dlaczego teorii ewolucji naucza się w szkołach skora to nieprawda- nieprwada bo nie ma na to dowodów.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
10
~ooooooooooooo 2011-05-20 (09:59) 6 lat 3 miesiące 30 dni 21 godzin i 37 minut temu

Zobaczymy co jutro o 18 naspiszecie atyrchryści jedni kara Boża spadnie na ludzkość taka jakiej jeszcze świat nie zaznał tylko ci co będą w Boga wierzyć i od kościoła się nie odsuną przeżyją zobaczymy czy jutro o 18 tak będziecie pisać jak się sprawdzą słowa 4 jeźdźców apokalipsy św Jana . Może coś być z końcem św wg Biblii ale pamiętajmy też i też do os o niku boje się Izzaka Newton przewidział wg biblii konieć świata na 2060 rok więc nie wiem kto w 2011 panikę wszczyna a jak będzie to zobaczymy jutro od Boga to już zależy kiedy to nastąpi

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
7
~ARES 2011-05-20 (09:48) 6 lat 3 miesiące 30 dni 21 godzin i 48 minut temu

może i nie umiał pisać ale umiał mówić i mógł dyktować, podobnie jak w latach 30 tych XX wieku niektórzy pisarze powieści dyktowali maszynistkom swoje książki. Z tego nie wynika, że maszynistka jest autorką bo formalnie napisała książkę lecz prawdziwym autorem jest ten który zbudował całą historię.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

23
9
~niewierzący 2011-05-20 (09:31) 6 lat 3 miesiące 30 dni 22 godziny i 5 minut temu

Nic nie może przecież wiecznie trwać. Nadchodzi powolny koniec dla pasożytów kościelnych. Dość obiboctwa i brania za to pieniędzy. Dość wciskania ludziom kitów i działaniu na podświadomość, że po śmierci będą w raju. Raz już umarłem ale jakimś cudem lekarze mnie przywrócili do życia. Nic się ze mną nie działo. Nigdzie nie "wychodziłem", nie było żadnego tunelu, żadnego światła, żadnych głosów. Umiera mózg i dalej nie ma nic.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi