Jak odkryto grób Kopernika ?

Archeologia Żywa | dodano: 2011-02-18 (10:17) 7 opinii Archeologia Żywa
  A A A
Grób ten był najbardziej zniszczony. Zachowała się czaszka, jednak bez żuchwy, a ze szkieletu pozostały luźno rozsypane kości. A jednak właśnie on przykuł uwagę badaczy.

JERZY GĄSSOWSKI

Od ponad dwustu lat z przerwami trwały próby odnalezienia grobu Mikołaja Kopernika wewnątrz katedry we Fromborku. Słynny astronom spędził dwie trzecie swego dojrzałego życia w tym mieście i przy tej katedrze, w której pełnił zaszczytną funkcję kanonika. Stąd kierował się ku europejskim podróżom i studiom, tutaj obserwował gwiazdy i oddawał się zawiłym obliczeniom astronomicznym, próbując uporać się z niekonsekwencjami ptolomejskiej (geocentrycznej) interpretacji ruchu ciał niebieskich.

Był w środowisku uczonych europejskich ceniony, zwłaszcza jako matematyk i astronom. Wielkie dzieło jego życia, rozprawa „O obrotach” – bo taki był jej oryginalny tytuł – pojawiła się w wersji drukowanej w marcu 1543 r., niedługo przed jego śmiercią, która nastąpiła wiosną tego samego roku, najpewniej około 21 maja. Nie wiadomo jednak, czy księgę zdołał ujrzeć w całości.

Fot. Prof. Jerzy Gąssowski


Propozycja, abym podjął się badań zmierzających do odszukania grobu Kopernika pojawiła się zupełnie nieoczekiwanie. Złożył mi ją w roku 2004 biskup dr Jacek Jezierski, prepozyt archikatedry we Fromborku, podczas kwietniowego posiedzenia Rady Naukowej Bałtyckiego Ośrodka Badawczego agendy Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora (wtedy Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku).

Początkowo odmówiłem, gdyż zadanie wydawało się mało realne: katedra jest ogromna – można by tam prowadzić badania przez sto lat i nie znaleźć szczątków astronoma. Pod posadzką kościoła znajduje się ponad sto grobów, w większości bezimiennych. Niektóre upamiętniały imiona i nazwiska pochowanych tam kanoników za pomocą płyt nagrobnych, jednak wielokrotnie je przemieszczano przy kolejnych przebudowach posadzki, tak że prawie żadna z nich nie leży dziś na pierwotnym miejscu.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 3 4 5 6 7 z 7

Wydanie internetowe: Archeologia Żywa

oceń
tak 15 100%
nie 0 0%

Podziel sięOpinie (7)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

3
4
~marek 2013-04-12 (15:07) 3 lata 10 miesięcy 12 dni 16 godzin i 40 minut temu

Nie wiem czy ktoś pamięta ulubioną serie książek dla młodzieży"Pan Samochodzik".Jedna z tej serii to Pan Samochodzik i zagadki Fromborka i w tej książce pan Nienacki dokładnie opisał gdzie może znajdować się grób Mikołaja Kopernika.Pan wielki profesor pewnie dorwał się do tej pozycji i teraz struga odkrywcę . Wstyd

odpowiedz

0
2
~Ja 2011-03-25 (18:28) 5 lat 10 miesięcy 30 dni 13 godzin i 19 minut temu

Na obrazach niektórych malarzy wyglądał nieco inaczej..:)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
3
~Wasyl 2011-05-27 (14:53) 5 lat 8 miesięcy 28 dni 16 godzin i 54 minuty temu

Fascynująca historia badań. Jednak moim zdaniem zbyt pochopnie wyciągnięto wnioski. Istnieje przecież spore prawdopodobieństwo iż mógł być to inny mężczyzna, rówieśnik Kopernika, który po koleżeńsku korzystał z jego książek i podobnie jak kopernik został pochowany w katedrze. Przecież było tam wielu kanoników, a teoria o grzebaniu w pobliżu ołtarzy nad którymi denat stanowił opiekę może być błędna. Mogą być również wyjątki od zasad pochówku. Moim zdaniem prawdopodobieństwo iż są to szczątki kopernika to 50%. Wątpliwości rozwiały by tylko badania genetyczne potwierdzonego pochówku kogoś z rodziny Kopernika. Moim zdaniem naukowcy powinni szukać dalej a nie tłumaczyć się iż archiwalia są poza polską.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Aga 2011-08-31 (09:54) 5 lat 5 miesięcy 24 dni 21 godzin i 53 minuty temu

O poszukiwaniach grobu Kopernika pisał Nienacki w książce "Pan Samochodzik i zagadki Fromborka". Pisał o tym, że ustalono, iż grobu Kopernika nalezy szukać pod ołtarzem, którym się jako kanonik opiekował. Książka powstała na początku lat 70-tych. Co się z tą wiedzą działo przez 30 lat? CAła Polska wiedziąła o tym, a profesor Gąssowski nie? Czyżby nie czytał "Samochodzika"?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź