Kto był ojcem Jezusa?

wp.pl | dodano: 2011-12-19 (12:42) 352 opinii wp.pl Kto był ojcem Jezusa? (fot. Thinkstockphotos)
  A A A
Osoba Jezusa Chrystusa istniała naprawdę, choć wiąże się z nią wciąż ogromna ilość zagadek. Jedną z nich jest kwestia podstawowa – kim byli rodzice jednego z największych przywódców religijnych wszech czasów? Szczególną niewiadomą jest tutaj ojciec…

Podania zawarte w Biblii są dla historyków bodajże najtrudniejszymi teoriami do badania, potwierdzenia, czy obalenia. Zbyt silny kontekst emocjonalny sprawia, że trudno podejść chłodno do niepokalanego poczęcia czy betlejemskiej gwiazdy. Wśród badaczy są tacy, którzy każdy najdrobniejszy detal traktować będą jako koronny argument przemawiający za tym, że wydarzenia biblijne naprawdę miały miejsce. Inni będą starali się być obiektywni, a jeszcze inni – zrobią wszystko, by uwodnić, iż bajką była nawet sama postać Jezusa Chrystusa.

O Maryi (matce) wspomina się w Biblii zdawkowo. Z Ewangelii Św. Łukasza dowiadujemy się, że przeznaczeniem Maryi, obwieszczonym jej przez archanioła Gabriela, było narodzenie syna mimo braku kontaktu z mężczyzną i poczęcie wyłącznie za sprawą Ducha Świętego (Łk 1,26-38). Ewangelia Jana wspomina zaś o tym, że matka Jezusa obecna była na weselu w Kanie Galilejskiej, gdzie zdarzył się pierwszy cud (por. J 2, 1-12) oraz o tym, że obecna była pod krzyżem, gdzie Chrystus wypowiedział do Jana słowa „oto matka twoja”. Gdzie indziej Jezus karci „braci i matkę”, gdy chcą powstrzymać jego nauczania (por. Mt 12,46-50; Mk 3,33-35; Łk 8,19-20). Kult maryjny w Biblii jest nieobecny, rozprzestrzenił się dopiero dużo później, wraz z rozwojem chrześcijaństwa. Niemniej jednak, wiadomo przynajmniej, że „matka” i „Maryja” dotyczą tej samej osoby.

A co z ojcem?

W Ewangelii Łukasza pojawia się wiadomość, iż Maryja mieszkała w mieście galilejskim Nazaret „razem z poślubionym jej cieślą Józefem”. Byłby to pewien trop. Jednakże, zgodnie z Ewangelią Mateusza, kiedy mąż Maryi uświadomił sobie, że spodziewa się ona dziecka, zamierzał ją oddalić, ale za namową anioła nie uczynił tego (Mt 1,19-25). A skoro nie uczynił, miał do narodzonego dziecka – któremu dał na imię Jezus – ojcowskie prawa. Zgodnie bowiem z prawem żydowskim czynność nadania dziecku imienia było wyrazem uznania je za swoje. Dlatego Józef był uważany za ziemskiego ojca Jezusa („czyż nie jest On synem cieśli?” Mt 13,55).

Dla chrześcijan informacja ta jest wystarczająca. Jednak dla tych, którzy nie uznają teorii wiecznego dziewictwa Maryi, kwestia ojca pozostaje niewyjaśniona. Jeśli Józef wiedział, że Jezus nie może być jego synem, wówczas otwarte jest pytanie, kto nim był?

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 96 37.21%
nie 162 62.79%

Podziel sięOpinie (352)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~druan 2014-11-23 (11:27) 4 miesiące 5 dni 8 godzin i 20 minut temu

obejrzec...przepraszam...klawisz nie wskoczyl

odpowiedz

0
0
~druan 2014-11-22 (20:45) 4 miesiące 5 dni 23 godziny i 2 minuty temu

Kupcie sobie wszyscy / czy to katolicy czy ateisci, czy jeszcze nie wiadomo kto /w Szwajcarii super ksiazke "Talmud Jmmanuel" a zobaczycie historie swiata sprzed 9 miliardow lat. Bedzie tam rowniez o tym kim byl Jmmanuel /blednie nazywany Jezusem /, kim byl wreszcie jego ojciec, kiedy sie urodzil, kiedy zmarl, i kim byl ten kto to napisal ..... przypominam, ze ksiazka ta jest napisana w jezyku niemieckim. Zob. tez Ere integracji/ Internet/...i dalej nie musze juz nic pisac. UWAGA temat tylko i wylacznie dla myslacych LOGICZNIE. Zapraszam takze do obejzenia " Cichej rewolucji prawdy " napisy PL PS U W A G A NIE DLA RELIGIJNYCH FANATYKOW

odpowiedz

0
2
~******** 2014-06-19 (15:42) 9 miesięcy 9 dni 4 godziny i 5 minut temu

niepokalane poczęcie dotyczyło Maryi, została poczęta bez grzechu, nawiązując do pierwszego zdania tego wybitnie naukowego tekstu.

odpowiedz

1
1
~sickboy8 2014-06-04 (12:07) 9 miesięcy 24 dni 7 godzin i 40 minut temu

Matka Jezusa pochodząca z rodu królewskiego, wyszła za mąż za cieślę? Znany z Nowego Testamentu ojciec Jezusa, Józef, był we wczesnych wersjach ewangelii opisywany jako Mistrz Rzemiosła. W Bibliach napisanych nowoczesnym językiem angielskim Józefowi w wyniku błędnego tłumaczenia przypisuje się zawód stolarza. Słowo “stolarz" zostało błędnie przetłumaczone z greckiego słowa ho-tekton, które w rzeczywistości określa mistrza w rzemiośle, czyli alchemika-metalurga wyszkolonego według nauk jego przodków. Z taką tezą się zgodzę. Miriam miała jeszcze jednego syna - Jakuba, czyli z tą cnotą do końca jej dni to nieprawda.

odpowiedz

4
3
~marek f 2014-02-21 (14:22) 1 rok 1 miesiąc 7 dni 5 godzin i 25 minut temu

Jezus ciało miał człowieka i żaden Bóg nie "przeleciał "jego matki!!! czyli nie bało żadnego niepokalanego poczecia - to tak nie działa . Bóg bowiem stwożył osobiście Swiadomość Jezusa. reszta czyli ciało było tylko dodatkiem bez większego znaczenia. Tak samo jak zbawienie nas Ludzi - nie można bowiem "zbawić" ludzkości to niemożliwe jestesmy bowiem jacy jesteśmy i za swoje decyzje ponosimy pełną odpowiedzialność .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

11
19
~Polak 2011-12-29 (23:17) 3 lata 2 miesiące 26 dni 20 godzin i 30 minut temu

Do wszystkich "pseudo naukowców". Dlaczego moją wiarę oceniacie przez kłamliwe szkiełko waszej nauki, której fundamentem jest wyłącznie wasza wiara? Który naukowiec odpowiedział na najważniejsze pytania? Skąd wziął się wszechświat? Dokąd idziemy po śmierci? Wszyscy milczą, a ci którzy mówią opowiadają wyssane z własnego brudnego palca bzdety i teorie, które opierają się wyłącznie na ich spekulacjach, w które nawet sami nie wierzą, a w które karzą wierzyc całemu światu. Jak można wierzyc w taki bzdet, że było sobie NIC i nagle w tej NICOŚCI pojawiła się kulka wielkości główki szpilki w której zgromadzona była materia całego nieskończonego wszechświata (wszystkie galaktyki z ich gwiazdami i planetami) i nastąpił wybuch - BIG BAM! Przecież wszystkie wyssane z palca bajki o krasnoludkach, siedmiomilowych butach, stoliczkach, które same się nakrywają, latających dywanach, lampie Alladyna itp itd... są bardziej prawdopodobne i łatwiejsze do naukowego udowodnienia niż ten wymięty pseudo naukowy bełkot, w który wierzą wyłącznie ludzie głupi i nienawidzący Boga. Bóg tak skonstruował ten świat aby każdy kto Go szuka mógł go znaleźc, i dał każdemu człowiekowi niezbędne do tego nażędzia: wiarę i naturalną inteligencję. Gdyby poszukiwanie odpowiedzi na istnienie Boga było uzależnione od nadentego umyłu naukowców to Bóg skazałby 99.999% ludzi na łaskę i nie łaskę sekty mędrców. A tak nikt nie będzie miał wymówki. Ci którzy opowiadają bzdety, niech nadal opowiadają bzdety. Ci którzy słuchają bzdetów, niech nadal ich słuchają. Ja wierzą Jezusowi Chrystusowi, który umarł i zmartwychwstał. Pokonał śmierc i wrócił do nas opowiedziec nam to co niezbędne byśmy mogli otrzymac życie wieczne.

odpowiedz

pokaż 11 ukrytych odpowiedzi

0
1
~zagadka 2014-04-17 (11:36) 11 miesięcy 11 dni 8 godzin i 11 minut temu

Pantokrator, Panta Rei, Terravita - Jezus wita, cała ziemia wita króla.

odpowiedz

3
6
~mąż 2012-05-06 (08:17) 2 lata 10 miesięcy 22 dni 11 godzin i 30 minut temu

jozefa nie bylo w domu a jego zona byla potrzebujaca wiec sie p[oscila a potem wymyslila bajeczke o sztucznym jej zaplodnieniu przez ducha swietego.Czyli ten duch podrzucil jozefowi swoje dziecko jak kukulka podrzuca swoje dzieci innym ptakom do ich g niazda i to ma byc przyklad uczciwosci.Naiwny Jozef ,dzisiaj tob y zrobil test na ojcostwo i sprawa by sie ryplai ten duch swiety placilby alimenty lub poszedl do wiezienia za ich nieplacenie.Dobrze,ze zyjemy w dzisiejszych czasach i zadna puszczalska nie wmowi nam ,ze to jakis duch jej dziecko zrobil .Jego zona wedlug bibli zgodzila sie jako mezatka na to zaplodnienie nie pytajac swojego meza o zgode,a wiec sie puscila bez wiedzy meza czyli go zdradzila.,i to ma byc dobry przyklad dla naszych zon?Zaden mąż nie chcialby aby mu zone zapladnial jakis duch.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~janek 2013-10-19 (15:45) 1 rok 5 miesięcy 9 dni 4 godziny i 2 minuty temu

Ojcem Jezusa byl PLEJADANINo imienu GABRYJEL . Czytajcie billi mejer plejadanie wszystkiego sie dowiecie, tak ze na temat zmartwystania itd

odpowiedz

4
5
~Ed 2012-05-25 (07:01) 2 lata 10 miesięcy 3 dni 12 godzin i 46 minut temu

A co do Maryi przy krzyżu - to tylko jeden ewangelista wspomina, a reszta NIE ! Obok przybitego na krzyżu (JEDNORODZONEGO) byli bracia i siostry (autorzy podkreślili: NIE w WIERZE , a rodzeni) !!! Cała ta legenda o człowieku , który nie wiadomo czy istniał od początku budzi wątpliwości. Dowodem też jest to iż dopiero synod w Nicei ustanowił, że Chrystus to syn boży (w 325 roku) !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

18
6
~Lucynka 2011-12-25 (23:28) 3 lata 3 miesiące 2 dni 20 godzin i 19 minut temu

Jak Maria może być zawsze dziewicą,jak z Józefem miała jeszcze kilkoro dzieci?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

2
3
~Paweł z Bydgoszczy 2013-01-21 (21:01) 2 lata 2 miesiące 6 dni 22 godziny i 46 minut temu

Wszyscy Szanowni Chrześcijanie , nie kłóćmy się o detale ! Kto w imię nasze........(J.CH.), ten z nami!!! Mając Boga w sercu i Jego Syna Jezusa Chrystusa będziemy siać tylko dobro. Uczyńmy zrozumienie bliżniego powodem do radości . Pan Bóg nie patrzy kto w spodniach , kto w płaszczu , a kto bez...... Dla niego wszyscy jesteśmy dziećmi. Żyjmy w zgodzie , a Świat zmieni się na lepsze!!!! dla nas i dla naszych dzieci... www.czatachowa.pl , wejdżcie na Mszę Świętą. Jezusu uzdrawia ludzi!!!!!!!

odpowiedz

3
2
~chichot 2011-12-29 (15:53) 3 lata 2 miesiące 27 dni 3 godziny i 54 minuty temu

a kim sa - byli rodzice Marii i Józefa ??

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

5
0
~ADAM 2012-12-18 (20:02) 2 lata 3 miesiące 9 dni 23 godziny i 45 minut temu

Tak przy okazji, Gabriel jest Archaniołem i głównodowodzącym wojsk niebieskich ,,Pana Boga Zastępów". Michał był Archaniołem i wielkim księciem w niebie a teraz jest Bogiem, jednorodzonym synem Boga znanym nam jako Jezus.

odpowiedz

3
0
~Lucky. 2012-03-25 (14:09) 3 lata 3 dni 5 godzin i 38 minut temu

Archaniołowie to: Michał, Gabriel, Rafał.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
7
~Ja 2012-02-23 (23:04) 3 lata 1 miesiąc 4 dni 20 godzin i 43 minuty temu

W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane- zz Ducha Świętego się począł! i koniec tematu! Józef był tylko opiekunem

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

1
13
~Andrasz 2012-05-29 (19:43) 2 lata 9 miesięcy 27 dni i 4 minuty temu

Pani Redaktor. Prosze być oryginalną. Te opinie są znane bardzo dawno. Rozprawiał się z nimi jeszcze Orygdenes, Augustyn, a wcześniej Tertulian i wielu innych. Jeśli pisze Pani taki gniot, to proszę podawewać żródła. Inaczej bedę myślał, że podyktował Pani te brednie Janusz Palikot - jak widać Pani socjus.

odpowiedz

6
4
~chichot 2011-12-29 (15:52) 3 lata 2 miesiące 27 dni 3 godziny i 55 minut temu

Wiatropylnosc jest faktem !

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
3
~monia 2012-01-17 (10:41) 3 lata 2 miesiące 11 dni 9 godzin i 6 minut temu

Droga Pani Redaktor; Proszę sprawdzić, co oznacza sformułowanie "niepokalane poczęcie". Nie to, co Pani napisała w tekscie. Karygodny brak wiedzy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
13
~mz 2011-12-24 (22:46) 3 lata 3 miesiące 3 dni 21 godzin i 1 minutę temu

Drogi Autorze, Jesus - Bóg jest synem Boga Ojca ale w to trzeba uwierzyć, że Jezus przyszedł na tą ziemię, aby ratować takich grzeszników jak ja i ty.Trzeba pokutować ze swoich grzechów i uwierzyć, że tylko dzięki krwi Jezusa Chrystusa mogą być one zmyte i możemy być przyodziani w szatę białą. Jezus Chrystus jest po prawicy Boga Ojca. Ale my tu na ziemi nie jesteśmy sami, bo Jezus posłał od Ojca Pocieszyciela - Ducha Świętego, który przekonuje świat o grzechu i o sprawiedliwości, i o sądzie. Jezus wkrótce powróci, aby zabrać tych, którzy oczekują na Jego przyjście. Poza tym w artykule jest mały błąd - Gabriel jest aniołem, a nie archaniołem, archaniołem jest Michał.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi