Kto był ojcem Jezusa?

wp.pl | dodano: 2011-12-19 (12:42) 363 opinii wp.pl Kto był ojcem Jezusa? (fot. Thinkstockphotos)
  A A A
Osoba Jezusa Chrystusa istniała naprawdę, choć wiąże się z nią wciąż ogromna ilość zagadek. Jedną z nich jest kwestia podstawowa – kim byli rodzice jednego z największych przywódców religijnych wszech czasów? Szczególną niewiadomą jest tutaj ojciec…

Podania zawarte w Biblii są dla historyków bodajże najtrudniejszymi teoriami do badania, potwierdzenia, czy obalenia. Zbyt silny kontekst emocjonalny sprawia, że trudno podejść chłodno do niepokalanego poczęcia czy betlejemskiej gwiazdy. Wśród badaczy są tacy, którzy każdy najdrobniejszy detal traktować będą jako koronny argument przemawiający za tym, że wydarzenia biblijne naprawdę miały miejsce. Inni będą starali się być obiektywni, a jeszcze inni – zrobią wszystko, by uwodnić, iż bajką była nawet sama postać Jezusa Chrystusa.

O Maryi (matce) wspomina się w Biblii zdawkowo. Z Ewangelii Św. Łukasza dowiadujemy się, że przeznaczeniem Maryi, obwieszczonym jej przez archanioła Gabriela, było narodzenie syna mimo braku kontaktu z mężczyzną i poczęcie wyłącznie za sprawą Ducha Świętego (Łk 1,26-38). Ewangelia Jana wspomina zaś o tym, że matka Jezusa obecna była na weselu w Kanie Galilejskiej, gdzie zdarzył się pierwszy cud (por. J 2, 1-12) oraz o tym, że obecna była pod krzyżem, gdzie Chrystus wypowiedział do Jana słowa „oto matka twoja”. Gdzie indziej Jezus karci „braci i matkę”, gdy chcą powstrzymać jego nauczania (por. Mt 12,46-50; Mk 3,33-35; Łk 8,19-20). Kult maryjny w Biblii jest nieobecny, rozprzestrzenił się dopiero dużo później, wraz z rozwojem chrześcijaństwa. Niemniej jednak, wiadomo przynajmniej, że „matka” i „Maryja” dotyczą tej samej osoby.

A co z ojcem?

W Ewangelii Łukasza pojawia się wiadomość, iż Maryja mieszkała w mieście galilejskim Nazaret „razem z poślubionym jej cieślą Józefem”. Byłby to pewien trop. Jednakże, zgodnie z Ewangelią Mateusza, kiedy mąż Maryi uświadomił sobie, że spodziewa się ona dziecka, zamierzał ją oddalić, ale za namową anioła nie uczynił tego (Mt 1,19-25). A skoro nie uczynił, miał do narodzonego dziecka – któremu dał na imię Jezus – ojcowskie prawa. Zgodnie bowiem z prawem żydowskim czynność nadania dziecku imienia było wyrazem uznania je za swoje. Dlatego Józef był uważany za ziemskiego ojca Jezusa („czyż nie jest On synem cieśli?” Mt 13,55).

Dla chrześcijan informacja ta jest wystarczająca. Jednak dla tych, którzy nie uznają teorii wiecznego dziewictwa Maryi, kwestia ojca pozostaje niewyjaśniona. Jeśli Józef wiedział, że Jezus nie może być jego synem, wówczas otwarte jest pytanie, kto nim był?

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 99 37.93%
nie 162 62.07%

Podziel sięOpinie (363)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Tek 2017-10-19 (13:44) 1 dzień 2 godziny i 31 minut temu

Jak kobieta która urodziła dziecko może być dziewicą? Jak kobieta, której nikt nie zaplodnil może być w ciąży? Zatem brodaty wyczarował swojego "syna", a może to po prostu Józef?

odpowiedz

1
3
~******** 2014-06-19 (15:42) 3 lata 4 miesiące 1 dzień i 33 minuty temu

niepokalane poczęcie dotyczyło Maryi, została poczęta bez grzechu, nawiązując do pierwszego zdania tego wybitnie naukowego tekstu.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

5
0
~ADAM 2012-12-18 (20:02) 4 lata 10 miesięcy 1 dzień 20 godzin i 13 minut temu

Tak przy okazji, Gabriel jest Archaniołem i głównodowodzącym wojsk niebieskich ,,Pana Boga Zastępów". Michał był Archaniołem i wielkim księciem w niebie a teraz jest Bogiem, jednorodzonym synem Boga znanym nam jako Jezus.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Leszek Suchan 2017-01-20 (09:47) 9 miesięcy 6 godzin i 28 minut temu

Życie Jezusa zostało przeniesione z nieba na ziemie,duch świety przez anioła Gabriela Maria została napelniona tym duchem.Inicjatorem Był sam Bog JACHWE.Celem było zbawienie czyli wykupieni od grzechu pierworodnego,no i przyszłym Krolem ziemi podczas panowania Krolestwa Bożego.Księga Daniela 2rozdział werset 44_proszę przecztać.Sprawa robi się jasna jak poranek wschodu słońca codziennie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
10
~Ja 2012-02-23 (23:04) 5 lat 7 miesięcy 26 dni 17 godzin i 11 minut temu

W Piśmie Świętym jest wyraźnie napisane- zz Ducha Świętego się począł! i koniec tematu! Józef był tylko opiekunem

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

16
26
~Polak 2011-12-29 (23:17) 5 lat 9 miesięcy 20 dni 16 godzin i 58 minut temu

Do wszystkich "pseudo naukowców". Dlaczego moją wiarę oceniacie przez kłamliwe szkiełko waszej nauki, której fundamentem jest wyłącznie wasza wiara? Który naukowiec odpowiedział na najważniejsze pytania? Skąd wziął się wszechświat? Dokąd idziemy po śmierci? Wszyscy milczą, a ci którzy mówią opowiadają wyssane z własnego brudnego palca bzdety i teorie, które opierają się wyłącznie na ich spekulacjach, w które nawet sami nie wierzą, a w które karzą wierzyc całemu światu. Jak można wierzyc w taki bzdet, że było sobie NIC i nagle w tej NICOŚCI pojawiła się kulka wielkości główki szpilki w której zgromadzona była materia całego nieskończonego wszechświata (wszystkie galaktyki z ich gwiazdami i planetami) i nastąpił wybuch - BIG BAM! Przecież wszystkie wyssane z palca bajki o krasnoludkach, siedmiomilowych butach, stoliczkach, które same się nakrywają, latających dywanach, lampie Alladyna itp itd... są bardziej prawdopodobne i łatwiejsze do naukowego udowodnienia niż ten wymięty pseudo naukowy bełkot, w który wierzą wyłącznie ludzie głupi i nienawidzący Boga. Bóg tak skonstruował ten świat aby każdy kto Go szuka mógł go znaleźc, i dał każdemu człowiekowi niezbędne do tego nażędzia: wiarę i naturalną inteligencję. Gdyby poszukiwanie odpowiedzi na istnienie Boga było uzależnione od nadentego umyłu naukowców to Bóg skazałby 99.999% ludzi na łaskę i nie łaskę sekty mędrców. A tak nikt nie będzie miał wymówki. Ci którzy opowiadają bzdety, niech nadal opowiadają bzdety. Ci którzy słuchają bzdetów, niech nadal ich słuchają. Ja wierzą Jezusowi Chrystusowi, który umarł i zmartwychwstał. Pokonał śmierc i wrócił do nas opowiedziec nam to co niezbędne byśmy mogli otrzymac życie wieczne.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

2
1
~druan 2014-11-22 (20:45) 2 lata 10 miesięcy 27 dni 19 godzin i 30 minut temu

Kupcie sobie wszyscy / czy to katolicy czy ateisci, czy jeszcze nie wiadomo kto /w Szwajcarii super ksiazke "Talmud Jmmanuel" a zobaczycie historie swiata sprzed 9 miliardow lat. Bedzie tam rowniez o tym kim byl Jmmanuel /blednie nazywany Jezusem /, kim byl wreszcie jego ojciec, kiedy sie urodzil, kiedy zmarl, i kim byl ten kto to napisal ..... przypominam, ze ksiazka ta jest napisana w jezyku niemieckim. Zob. tez Ere integracji/ Internet/...i dalej nie musze juz nic pisac. UWAGA temat tylko i wylacznie dla myslacych LOGICZNIE. Zapraszam takze do obejzenia " Cichej rewolucji prawdy " napisy PL PS U W A G A NIE DLA RELIGIJNYCH FANATYKOW

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~Ewa 2015-06-21 (20:05) 2 lata 3 miesiące 28 dni 20 godzin i 10 minut temu

Penie IN VITRO

odpowiedz

9
18
~mz 2011-12-24 (22:46) 5 lat 9 miesięcy 25 dni 17 godzin i 29 minut temu

Drogi Autorze, Jesus - Bóg jest synem Boga Ojca ale w to trzeba uwierzyć, że Jezus przyszedł na tą ziemię, aby ratować takich grzeszników jak ja i ty.Trzeba pokutować ze swoich grzechów i uwierzyć, że tylko dzięki krwi Jezusa Chrystusa mogą być one zmyte i możemy być przyodziani w szatę białą. Jezus Chrystus jest po prawicy Boga Ojca. Ale my tu na ziemi nie jesteśmy sami, bo Jezus posłał od Ojca Pocieszyciela - Ducha Świętego, który przekonuje świat o grzechu i o sprawiedliwości, i o sądzie. Jezus wkrótce powróci, aby zabrać tych, którzy oczekują na Jego przyjście. Poza tym w artykule jest mały błąd - Gabriel jest aniołem, a nie archaniołem, archaniołem jest Michał.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
3
~druan 2014-11-23 (11:27) 2 lata 10 miesięcy 27 dni 4 godziny i 48 minut temu

obejrzec...przepraszam...klawisz nie wskoczyl

odpowiedz

2
1
~sickboy8 2014-06-04 (12:07) 3 lata 4 miesiące 16 dni 4 godziny i 8 minut temu

Matka Jezusa pochodząca z rodu królewskiego, wyszła za mąż za cieślę? Znany z Nowego Testamentu ojciec Jezusa, Józef, był we wczesnych wersjach ewangelii opisywany jako Mistrz Rzemiosła. W Bibliach napisanych nowoczesnym językiem angielskim Józefowi w wyniku błędnego tłumaczenia przypisuje się zawód stolarza. Słowo “stolarz" zostało błędnie przetłumaczone z greckiego słowa ho-tekton, które w rzeczywistości określa mistrza w rzemiośle, czyli alchemika-metalurga wyszkolonego według nauk jego przodków. Z taką tezą się zgodzę. Miriam miała jeszcze jednego syna - Jakuba, czyli z tą cnotą do końca jej dni to nieprawda.

odpowiedz

7
3
~marek f 2014-02-21 (14:22) 3 lata 7 miesięcy 29 dni 1 godzinę i 53 minuty temu

Jezus ciało miał człowieka i żaden Bóg nie "przeleciał "jego matki!!! czyli nie bało żadnego niepokalanego poczecia - to tak nie działa . Bóg bowiem stwożył osobiście Swiadomość Jezusa. reszta czyli ciało było tylko dodatkiem bez większego znaczenia. Tak samo jak zbawienie nas Ludzi - nie można bowiem "zbawić" ludzkości to niemożliwe jestesmy bowiem jacy jesteśmy i za swoje decyzje ponosimy pełną odpowiedzialność .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
3
~zagadka 2014-04-17 (11:36) 3 lata 6 miesięcy 3 dni 4 godziny i 39 minut temu

Pantokrator, Panta Rei, Terravita - Jezus wita, cała ziemia wita króla.

odpowiedz

6
7
~mąż 2012-05-06 (08:17) 5 lat 5 miesięcy 14 dni 7 godzin i 58 minut temu

jozefa nie bylo w domu a jego zona byla potrzebujaca wiec sie p[oscila a potem wymyslila bajeczke o sztucznym jej zaplodnieniu przez ducha swietego.Czyli ten duch podrzucil jozefowi swoje dziecko jak kukulka podrzuca swoje dzieci innym ptakom do ich g niazda i to ma byc przyklad uczciwosci.Naiwny Jozef ,dzisiaj tob y zrobil test na ojcostwo i sprawa by sie ryplai ten duch swiety placilby alimenty lub poszedl do wiezienia za ich nieplacenie.Dobrze,ze zyjemy w dzisiejszych czasach i zadna puszczalska nie wmowi nam ,ze to jakis duch jej dziecko zrobil .Jego zona wedlug bibli zgodzila sie jako mezatka na to zaplodnienie nie pytajac swojego meza o zgode,a wiec sie puscila bez wiedzy meza czyli go zdradzila.,i to ma byc dobry przyklad dla naszych zon?Zaden mąż nie chcialby aby mu zone zapladnial jakis duch.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~janek 2013-10-19 (15:45) 4 lata 1 dzień i 30 minut temu

Ojcem Jezusa byl PLEJADANINo imienu GABRYJEL . Czytajcie billi mejer plejadanie wszystkiego sie dowiecie, tak ze na temat zmartwystania itd

odpowiedz

6
5
~Ed 2012-05-25 (07:01) 5 lat 4 miesiące 25 dni 9 godzin i 14 minut temu

A co do Maryi przy krzyżu - to tylko jeden ewangelista wspomina, a reszta NIE ! Obok przybitego na krzyżu (JEDNORODZONEGO) byli bracia i siostry (autorzy podkreślili: NIE w WIERZE , a rodzeni) !!! Cała ta legenda o człowieku , który nie wiadomo czy istniał od początku budzi wątpliwości. Dowodem też jest to iż dopiero synod w Nicei ustanowił, że Chrystus to syn boży (w 325 roku) !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

20
6
~Lucynka 2011-12-25 (23:28) 5 lat 9 miesięcy 24 dni 16 godzin i 47 minut temu

Jak Maria może być zawsze dziewicą,jak z Józefem miała jeszcze kilkoro dzieci?

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

4
3
~Paweł z Bydgoszczy 2013-01-21 (21:01) 4 lata 8 miesięcy 28 dni 19 godzin i 14 minut temu

Wszyscy Szanowni Chrześcijanie , nie kłóćmy się o detale ! Kto w imię nasze........(J.CH.), ten z nami!!! Mając Boga w sercu i Jego Syna Jezusa Chrystusa będziemy siać tylko dobro. Uczyńmy zrozumienie bliżniego powodem do radości . Pan Bóg nie patrzy kto w spodniach , kto w płaszczu , a kto bez...... Dla niego wszyscy jesteśmy dziećmi. Żyjmy w zgodzie , a Świat zmieni się na lepsze!!!! dla nas i dla naszych dzieci... www.czatachowa.pl , wejdżcie na Mszę Świętą. Jezusu uzdrawia ludzi!!!!!!!

odpowiedz

3
3
~chichot 2011-12-29 (15:53) 5 lat 9 miesięcy 21 dni i 22 minuty temu

a kim sa - byli rodzice Marii i Józefa ??

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
0
~Lucky. 2012-03-25 (14:09) 5 lat 6 miesięcy 25 dni 2 godziny i 6 minut temu

Archaniołowie to: Michał, Gabriel, Rafał.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź