Kto wygrał bitwę pod Grunwaldem?

WP.PL | dodano: 2012-07-13 (11:19) 26 opinii WP.PL
  A A A
Inscenizacja w 600. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem przyciągnęła rekordową publiczność - 100.tys. osób (PAP/Adam Warżawa)

Zbliżająca się kolejna rocznica bitwy pod Grunwaldem jest dobrą okazją do postawienia sobie tego, pozornie prostego, pytania – kto wygrał to starcie, uznawane za jedną z największych bitew średniowiecznej Europy? Czy Polakom należy się cała chwała za zwycięstwo pod Grunwaldem, a może to Litwini wykazali się większym męstwem i skutecznością?

Litwin na polskim tronie

Tak to już bywa w przypadku spółek, że każda ze stron uważa się za ważniejszą. Nie inaczej było w przypadku zawartej pod koniec XIV wieku unii personalnej między Królestwem Polskim a Wielkim Księstwem Litewskim, gdy na polskim tronie, dzięki małżeństwu z Jadwigą Andegaweńską, zasiadł litewski książę Jagiełło. Jednak już na starcie było oczywiste, że to Polska jest większym, silniejszym, a przede wszystkim – chrześcijańskim państwem. Przyczyn unii było wiele – do najważniejszych należy ta, że król Ludwik Węgierski nie pozostawił po sobie męskiego potomka, a w naszej ojczyźnie nie było zwyczaju, by kobieta zasiadała na tronie.

Jednak po negocjacjach ze szlachtą, 11-letnia córka Ludwika – Jadwiga, została koronowana na króla Polski. Rok później, w 1385 roku, poślubiła wielkiego księcia litewskiego Jagiełłę, który na chrzcie otrzymał imię Władysław. Innym powodem do zawiązania unii była coraz większa ekspansja Zakonu Krzyżackiego na wschód w ramach zbrojnego krzewienia wiary chrześcijańskiej, która niosła realne zagrożenie zarówno dla Litwy i Żmudzi, jak i ówczesnego terytorium naszego kraju.

A więc wojna!

Wojna rozpoczęła się już w 1409 roku – na popieranej przez Litwę Żmudzi wybuchło powstanie antykrzyżackie. Wielki Mistrz Zakonu, Ulrich von Jungingen, zwrócił się z prośbą do Jagiełły o neutralność w tym konflikcie, jednak król Polski odmówił. Po miesiącach działań zbrojnych do ostatecznego starcia doszło 15 lipca 1410 roku w okolicach wiosek Grunwald, Stębark i Łodwigowo. Naprzeciwko siebie stanęły dwie armie, jakich dotąd świat chrześcijański nie widział – 51 chorągwi Zakonu Krzyżackiego, wraz z zaproszonymi gośćmi z całej Europy oraz 50 chorągwi z Polski i 40 chorągwi litewskich wspieranych przez Tatarów, wojska zaciężne z Czech i chorągwie smoleńskie.

W inscenizacji bierze udział ponad 2000 osób odzianych od stóp do głów w stroje z epoki (fot.PAP/Radosław Pietruszka)


Zakłada się (historycy nie są do końca zgodni w tej kwestii), że w bitwie brało udział ok. 65 tys. zbrojnych – w tym konnych i pieszych rycerzy, artylerzystów i czeladzi. Na czele wojsk litewskich stał książę Witold, a król Władysław Jagiełło, który nie brał bezpośredniego udziału w bitwie, porozumiewał się ze swoimi oddziałami przez gońców. Dla historyków litewskich jest to jeden z argumentów popierających tezę, że to właśnie wojska litewskie i odwaga królewskiego kuzyna miały decydujący wpływ na przebieg bitwy.

Ilość poległych pod Grunwaldem nie jest dokładnie znana. Szacunkowo podaje się, że po stronie Zakonu zginęło 8 tys. zbrojnych, w tym 203 braci zakonnych (w bitwie brało udział ich 250) i ok. 2-3 tys. po stronie polsko-litewskiej, w tym, według Jana Długosza, tylko 12 wybitnych rycerzy królewskich. Nie wiadomo, kto pokonał najważniejszych braci zakonnych – Polacy czy Litwini, kronikarze milczą na ten temat, a po 600 latach jest to wręcz niemożliwe do ustalenia. Wykopaliska archeologiczne prowadzone od końca lat 50. do lat 90. objęły jedynie niewielką część pobojowiska – znaleziono kilka zbiorowych mogił, ale nie ustalono miejsca pochówku zasłużonych rycerzy, nie zbadano także pobliskich bagien.

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 z 2
oceń
tak 12 85.71%
nie 2 14.29%

Podziel sięOpinie (26)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~? :) 2014-05-31 (18:53) 3 lata 5 miesięcy 24 dni 10 godzin i 20 minut temu

No dobrze - a jak to widzą historycy niemieccy?

odpowiedz

5
2
~dr Frankenstein 2014-02-25 (16:13) 3 lata 8 miesięcy 30 dni 13 godzin i 1 minutę temu

Pytanie do wszystkich ,którzy sugerują,że nie było żadnej ucieczki,tylko był to manewr odciągający część sił krzyżackich i rozbijający ich spójność.Jeśli tak Litwini,jak piszecie,stosowali z powodzeniem takie manewry to:1-dlaczego sami nie pokonali Krzyżaków skoro przewyższali ich taktycznie;2-jak wytłumaczyć licznych uciekinierów z pola bitwy,którzy przynieśli wiadomości o klęsce wywołując na Litwie panikę(piszą o tym źródła)3.Dlaczego Witold prosił o osłonę przychodzących i odchodzących wojsk Litewskich?Co, prosił o to nieradzących sobie z nimi Polaków?!No chyba powinno być w tej sytuacji odwrotnie!!!4-dlaczego zostawili na rzeź pułki smoleńskie?Co zapomnieli im powiedzieć o swoim super manewrze?!Bzdura.Zwiali bo nie mogli wytrzymać impetu i tyle.

odpowiedz

4
3
~Krytyk 2014-01-22 (06:22) 3 lata 10 miesięcy 2 dni 22 godziny i 51 minut temu

Grunwald od małego dziecka kojarzy się każdemu Polakowi z wielkim zwycięstwem nad Zakonem Krzyżackim . Tylko ,że większość obraz bitwy zna z opisu kroniki Długosza , "Krzyżaków" Sienkiewicza i ich filmowej ekranizacji A.Forda .Tylko mało osób wie o tym ,że nasz wielki dziejopis tak naprawdę przeinaczył część faktów - jego mecenasem był niechętny Jagiellonom kardynał Z.Oleśnicki . Polecam zainteresowanym zgłębienie wiedzy w oparciu o opracowania bazujące na polskiej "Kronice konfliktu ..." (powstałej ok.1413 r.) a może wtedy ci "odziani w skóry" , tchórzliwi Litwini przestaną wreszcie uciekać z pól grunwaldzkich . Taka sama "ucieczka" litewskich chorągwi doprowadziła do zwycięstwa pod Koronowem w październiku 1410 ,gdzie to armia zakonna miała tym razem dwukrotną przewagę .Moi drodzy , ta litewska eskapada była doskonałym manewrem taktycznym, z pewnością pomysłem króla Jagiełły i wlk.księcia Witolda doskonale znających mongolski sposób prowadzenia bitew z ciągłych walk z Tatarami o zwierzchnictwo nad Rusią .

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

4
3
~qwas 2013-07-16 (11:51) 4 lata 4 miesiące 8 dni 17 godzin i 22 minuty temu

a ja powiem jak było, Polacy to antysemici nienawiść wyssali ... itd itp oraz zakazali uboju rytualnego, natomiast Litwińcy to Pooootęga i one pokonały krzżactwo

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
5
~Andrzej 2012-08-26 (04:14) 5 lat 2 miesiące 30 dni i 59 minut temu

Hola. Hola. W bitwie pod Grunwaldem nie było wyrażnego rozróżnienia narodowego. Polacy lali Polaków a Niemcy Niemców. Samych rycerzy zakonnych było mniej niż trzystu a wśród nich też byli Polacy. Nie trzeba także kłamać co do Litwy. To był już kraj formalnie chrześcijański z dziedzictwem swojego króla Mendoga. Jagiełło i inni wielcy litewscy kniaziowie wyznawali prawosławie. Dlaczego w Polsce tak ciągle fałszuje się historię?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
9
~do ipss 2013-08-11 (22:22) 4 lata 3 miesiące 13 dni 6 godzin i 51 minut temu

to Polacy nie mogąc zagrabić Prus i Litwy sprowadzili do pomocy Krzyżaków.Ale kij ma dwa końce. ..to dwaj Litwini bratanki pokonali ich . Wcześniej Litwini stoczyli pomyślnie dwie większe bitwy pod Szaulami i Durpią.Nie prawda że uciekli z pola bitwy pod Grunwaldem [Żalgiris ],to był przemyślany krok aby wprowadzić Krzyżakow z ciężką zbroją do grzązkiego bagna.W cieniu stali w upale czekając aż wyczerpią się wroga konie i wojsko . Nie zaklamujmy historii.Litwa bez Polski była wielkim i silnym panstwem od morza do morza i jeszcze dalej .Ich korzenie wywodzą się z Egiptu ,starej Medii ,śr.zachodniej Indii i Iranu.Ich język jest starszy od sanskrytu .To Polacy najbardziej krzywdzili Litwę.Po unii lubelskiej zaczęliśmy długą i brutalną polonizację Litwy.Szczególnie na wileńszczyżnie zakon jezuicki prowadził skuteczną polonizację.To nasza szlachta swą nieudolnością,nieróbstwem i pijanstwem doprowadzili do rozbioru Oba Narody.A po uzyskaniu niepodległości w 1918 Litwa tylko z Polską nie mogła ustalić granicy.Tam AK Zeligowski i Piłsudzki zbrodniczo wtargneli się do Litwy dokonując mordów cywilów i okupujac Litwę na 20 lat .W czasie drugiej wojny polskie bandy nocami napadalły na Litewskie rodziny mordując je i grabiąc.[To widziala moja babcia]. A kiedy odzyskali niepodległość w 1990 r.tamtejsi Polacy z Rosjanami utworzyli jakieś tam Jedinstwo,domagali się autonomii Wileńszczyzny caly czas coś knucili aby przeszkadzać Litwinom. Oj mamy za co przepraszać mamy. Mamy i podziękować chociażby ze uratowali od Katynia 2500 polskich żołnieży.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~:) 2014-01-21 (10:15) 3 lata 10 miesięcy 3 dni 18 godzin i 58 minut temu

byłremis

odpowiedz

3
2
~satyr 2014-01-10 (11:23) 3 lata 10 miesięcy 14 dni 17 godzin i 50 minut temu

Bardzo trafia mi do przekonania myśl autora o gloryfikowaniu przez komunistów bitwy. Nic dziwnego. W bitwie zmierzyły się dwa ugrupowania: Ówczesne: Układ Warszawski vs NATO! Po stronie Polskiej walczyli Czesi, Węgrzy, Litwini, Rusini, a po Krzyżackiej Niemcy, Francuzi, Anglicy, Włosi i Hiszpanie. I NATO dostało w......l! I dla niektórych "histeryków" jest to nie do przełknięcia...

odpowiedz

0
2
~nata1885 2013-03-16 (17:18) 4 lata 8 miesięcy 8 dni 11 godzin i 55 minut temu

ciekawe to jest i mi się przydało.

odpowiedz

15
3
~ipss 2012-09-10 (21:09) 5 lat 2 miesiące 14 dni 8 godzin i 4 minuty temu

Nie rozśmieszajcie mnie, albo nie znacie historii, albo celowo fałszujecie ją. Litwini tak naprawdę to uciekli z pola walki, czyli zdezerterowali. Siedzieli gdzieś kilka godzin i obserwowali przebieg bitwy. Dopiero gdy szala zwycięstwa zaczęła przechylać sie na stronę Rzeczpospolitej wrócili na pole bitwy. To zwykli zdrajcy. Taka jest prawda. /biorę całkowitą odpowiedzialność za to co w. napisałem/

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
3
~giermek 2012-09-20 (11:56) 5 lat 2 miesiące 4 dni 17 godzin i 17 minut temu

ucieczka z pola bitwy? raczej nie. Mało kto wie jak wyglądała bitwa. Na filmie Forda widać nieznajomość ówczesnych realiów np. paradne białe płaszcze z krzyżem wprowadzono dopiero wiek po bitwie grunwaldzkiej, a w walce taki płaszcz to tylko przeszkadza, ale na filmie ładnie wygląda. A teraz o walce. Chorągwie walczyły w szykach klinowych: kopijnicy na zewnątrz (ochrona klinu i w razie okazji atak na kopie), a w środku kusznicy konni. Tak samo robili Krzyżcy, Polacy i Litwini. Dwa kliny wolno zbliżały się do siebie, ostrzeliwały bełtami i najczęściej wycofywały się. Aby zwyciężyć należało rozbić szyk, wtedy to też najczęściej rycerze pojedynczo lub w małych grupach zaczynają uciekać. Uciekinierów jest w miarę łatwo powalić lub zabić, bo goniący uderza uciekiniera w łeb i po sprawie. Pierwszy sposób na rozbicie klinu to ostrzał z bełtów i nadzieja na zrobienie wyrwy, w którą mogą wjechać kopijnicy. Tak samo niestety myśli przeciwnik. Wynik takiego starcia zależy więc od skuteczności ostrzału, wyszkolenia, nerwów i szczęścia. Często też takie dwa kliny zlewały się i trwał ogólny chaos. I drugi sposób rozbicia klinu używany na wschodzie (czyli też na Litwie): pozorna ucieczka chorągwi i wciągnięcie galopujących przeciwników w pułapkę – taktyka stosowane przez Mongołów. Polacy nie wiadomo dlaczego nie stosowali pozornej ucieczki mimo, że mieli ją okazję również poznać (w bitwie pod Legnicą Mongołowie zaczęli uciekać a Henryk Pobożny ścigał ich aż napotkał ciężką konnicę Mongolską czekającą w ukryciu i bitwa skończyła się masakrą kwiatu rycerstwa zachodniego). W czasie pogoni trudno jest utrzymać szyk i chorągiew jest rozczłonkowana. Wtedy też łatwo jest uderzyć na taką grupę odwodami i rozbić ją. Długosz pisał, że Litwini wrócili na pole bitwy - prawdopodobnie było to więc przemyślane posunięcie. A najwięcej rycerzy ginie nie w trakcie zderzenia się dwóch grup z siłą walca - bo do takich zderzeń dochodziło niezwykle rzadko, a w czasie gdy grupa zostaje w jakiś sposób rozerwana i rycerze zaczynają uciekać. A kto wygrał? Wojska sprzymierzone.

odpowiedz

4
2
~Dane 2012-07-23 (17:26) 5 lat 4 miesiące 1 dzień 11 godzin i 47 minut temu

Dane dla arbii saudy.

odpowiedz

1
1
~Dane 2012-07-23 (17:25) 5 lat 4 miesiące 1 dzień 11 godzin i 48 minut temu

(2012) Liczba ludności 28 000 000 Ludność według wieku 0 – 14 lat 38,2% (mężczyzn 5 215 000/kobiet 5 000 000) 15 – 64 lat 59,4% (mężczyzn 9 005 007/kobiet 6 791 234 445) ponad 64 lata 2,4% (mężczyzn 350 777/kobiet 315 555) Średnia wieku W całej populacji 22lat Mężczyzn 23 lat Kobiet 21 lat Przyrost naturalny 2,31‰ Współczynnik urodzeń 29,56 urodzeń/1000 mieszkańców Współczynnik zgonów 2,62 zgonów/1000 mieszkańców Współczynnik migracji Ludność według płci przy narodzeniu 1,05 mężczyzn/kobiet poniżej 15 lat 1,04 mężczyzn/kobiet 15 – 64 lat 1,34 mężczyzn/kobiet powyżej 64 lat 1,16 mężczyzn/kobiet w całej populacji 1,21 mężczyzn/kobiet Umieralność niemowląt W całej populacji 8,51 śmiertelnych/1000 żywych płci męskiej 9,59 śmiertelnych/1000 żywych płci żeńskiej 7,37 śmiertelnych/1000 żywych Oczekiwana długość życia W całej populacji 75,45 lat Mężczyzn 73,45 lat Kobiet 77,55 lat Rozrodczość 4,05 urodzeń/kobietę

odpowiedz

1
1
~Dane 2012-07-23 (17:12) 5 lat 4 miesiące 1 dzień 12 godzin i 1 minutę temu

Dane statystyczne dla Polski na 2012 r. liczba ludności:38 214 557 długość życia:76,5 lat wskaźnik płodności:1,38 tempo wzrostu liczby ludności:0,085% Dochód narodowy br./mieszk.w dolarach PPP:S(dolary) 21 000 Dochód narodowy brutto w dolarach PPP:S 782,15mld Użytkownicy internetu jako procent ludności:66,6% Zużycie energii elektrycznej na mieszkańca: 3560,12 kWh Współczynnik umieralności poniżej 5 roku życia:4,75 Źródło:Internet

odpowiedz

3
1
~eli 2012-07-13 (14:01) 5 lat 4 miesiące 11 dni 15 godzin i 12 minut temu

zdawało mi się że Witold był królewskim bratankiem, a nie kuzynem.. ??

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

16
4
~mirek 2012-07-16 (19:48) 5 lat 4 miesiące 8 dni 9 godzin i 25 minut temu

To Polacy wygrali bitwę.Litwini w swoich skórach to se mogli....Gdyby nie Polska to Litwini podzielili by los Prusów,których wymordowali Niemcy.

odpowiedz

15
8
~polak 2012-07-13 (17:18) 5 lat 4 miesiące 11 dni 11 godzin i 55 minut temu

tak to polacy wygrali z niemcami pod grunwaldem

odpowiedz

11
1
~Barca1899 2012-07-13 (15:23) 5 lat 4 miesiące 11 dni 13 godzin i 50 minut temu

polatal bym po tych bagnach z wykrywka :D po za tym mamy teraz radar geodezyjny i wykrywacze naprawde pierwszej klasy mysle ze wiekszcosc studentow archeologii z pasja robila by tylko to za posilek i mieszkanie wiec nie ma co zganiac na koszta takiej akcji tylko brac sie do roboty a jak nie dajcie pozwolenie nam pasjonata historii kolekcjonerom archeologom amatorom przeczesac teren zrobimy to z przyjemnoscia wszystkie eksponaty w rzeczy samej oddamy konserwatowi zabytkow tylko zorganizujucie posilek i nocleg dasz dół!

odpowiedz

Szukaj w serwisie

Regulamin serwisu odkrywcy.pl

Zobacz także

Bądź z nami na bieżąco