Klęska odkrywców hiszpańskiej fregaty

Odkrywca.pl | dodano: 2013-11-27 (12:36) 196 opinii Odkrywca.pl Klęska odkrywców hiszpańskiej fregaty (fot. Odkrywca.pl/Po lewej ostatnia bitwa "Mercedes" na obrazie Francisa Sartoriusa, po prawej zaznaczone miejsce odnalezienia wraku)
  A A A
Amerykanie, którzy odnaleźli gigantyczny skarb we wraku okrętu „Mercedes”, ponoszą z tego powodu jedynie straty. Nie dość, że musieli zwrócić Hiszpanii całą zdobycz, to jeszcze zapłacą rządowi w Madrycie odszkodowanie.

Pod koniec września 2013 r. Sąd Federalny w USA nakazał firmie Odyssey Marine Exploration (OMEX) wypłacić Hiszpanii ponad milion dolarów z tytułu kosztów sądowych poniesionych w sporze o skarb z „Mercedes”. To już kolejny cios dla odkrywców z Florydy, którzy przed czterema laty przegrali batalię o własność znaleziska.

Odyssey Marine Exploration jest jedną z czołowych na świecie firm prowadzących poszukiwania oceaniczne na dużych głębokościach. Odkrycie wraku „Mercedes” – fregaty zatopionej w 1804 r. podczas bitwy u Przylądka Świętej Marii – miało być najbardziej dochodowym przedsięwzięciem w jej historii. W 2007 r. Odyssey zorganizowała niezwykle kosztowną wyprawę w rejon, gdzie spodziewano się odnaleźć wrak, około 185 km od Cieśniny Gibraltarskiej. Nikt z Amerykanów nie przypuszczał, że łup będzie aż tak sowity. Nikt również – nawet w najczarniejszych snach – nie spodziewał się, że cały ich trud pójdzie na marne…

Zasadzka na konwój

Zatopienie „Nuestra Señora de las Mercedes” było efektem skomplikowanej gry polityczno-militarnej, jaką prowadziły na przełomie wieków XVIII i XIX państwa europejskie. Hiszpania była wówczas sojusznikiem napoleońskiej Francji. W tajnym traktacie z Paryżem Madryt zobowiązał się, że wkrótce przystąpi do wojny z zaprzysięgłym wrogiem Napoleona – Wielką Brytanią. Wywiad brytyjski dowiedział się jednak o tym układzie i Londyn postanowił zadać wyprzedzający cios. Wybrano czuły cel – konwój morski, którym zwożono do Hiszpanii bogactwa z jej kolonii w Ameryce Południowej. Brytyjczycy wiedzieli, że srebrem, które przypłynie do Europy w kolejnym konwoju, Madryt zamierza sfinansować działania wojenne przeciw Londynowi.

Agenci Jego Królewskiej Mości przekazali flocie informację, że hiszpański konwój wyruszy z Montevideo i skieruje się do Kadyksu. Tak też się stało. 9 sierpnia 1804 r. brygadier Don José de Bustamante y Guerra kazał podnieść kotwicę i cztery obładowane srebrem, złotem i innymi towarami fregaty wypłynęły na ocean. Bustamante y Guerra niczego się nie obawiał, gdyż Hiszpania nie prowadziła wojny. Jednak ku Kadyksowi ruszyły również silnie uzbrojone żaglowce brytyjskie – „Infatigable”, „Lively”, „Medusa” i „Amphion”. Na ich czele stał admirał Graham Moore.

Rankiem 5 października hiszpańscy marynarze dostrzegli wybrzeże Portugalii i zaczęli już myśleć o portowych tawernach, słodkich kobietach i miękkiej pościeli. Jednak o 7:00 rano rozległy się dźwięki dzwonków alarmowych. Dostrzeżono okręty brytyjskie, które najwyraźniej nie miały dobrych zamiarów. Bustamante y Guerra kazał ustawić swoją flotyllę w szyku bojowym – to samo natychmiast zrobił Graham Moore. Zaczęła się mordercza wymiana salw, obie flotylle zniknęły w kłębach dymu. Słychać było jedynie huk wystrzałów, okrzyki rozkazów i jęki rannych.

Nagle powietrzem wstrząsnął potężny grzmot, zagłuszający wszystkie odgłosy bitwy. Jedna z brytyjskich kul trafiła w magazyn amunicji „Mercedes”. Wywołała eksplozję, która rozerwała okręt na strzępy. Oniemiali ze zgrozy hiszpańscy marynarze, z trzech pozostałych fregat, bezradnie patrzyli na płonące szczątki okrętu i unoszące się na wodzie zwłoki ich towarzyszy.

Ostatecznie bitwa zakończyła się pełnym sukcesem brytyjskiej floty. W ręce brytyjskiego rządu wpadł ogromny łup z ładowni trzech okrętów. Kilkadziesiąt ton złota i srebra, które Madryt przeznaczył na wojnę z Londynem, maiło posłużyć Londynowi… do sfinansowania wojny z Madrytem.

Monety zdradziły odkrywców

W efekcie eksplozji na „Mercedes” zginęło 238 ludzi, a cała zawartość ładowni zatonęła. Na głębokości około 900 m osiadły skrzynie ze srebrnymi i złotymi monetami, sztaby złota, ładunek miedzi i cyny, bele wełny. Skarb rozbudzał wyobraźnię, ale przez dwa wieki nikt nawet nie śmiał marzyć o jego wydostaniu na powierzchnię.

Zobacz także: Próba wydobycia wraku bombowca z Bałtyku

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

1 2 3 z 3

Wydanie internetowe: Odkrywca.pl

oceń
tak 146 70.19%
nie 62 29.81%

Podziel sięOpinie (196)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

10
0
~myśl 2013-12-21 (14:16) 3 lata 9 miesięcy 3 godziny i 31 minut temu

O ile znam historię tamtych czasów, to skarb przewożony nie był legalnie zakupiony, lecz zrabowany z terytoriów które Hiszpania podporządkowała sobie stosując ludobójstwo. Nie może więc być własnością Hiszpanii, lecz krajów które napadła i ograbiła. Dziwne są te decyzje sądów, ale może będą wyprostowane jak się kraje Ameryki Południowej o to upomną. Naturalnie, nieroby hiszpańskie nadal chcą kraść i jest to zgodne z ich tradycją narodową.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~sam 2013-12-21 (09:51) 3 lata 9 miesięcy 7 godzin i 56 minut temu

Gwoli ścisłości to na Polsce nie dokonano rozbiorów. Polska sama się rozebrała na sejmie rozbiorowym. Skutkiem tego aktu prawnego powstańców nazywano buntowszczykami. A świat to kupował. Dziś jeden taki też ma koncepcje rozbiorową przyłączenia Polski do Niemiec i jeszcze filmy o nim kręcą. A co do zwrotu zagrabionych dóbr to fakt by wróciły do kraju szczególnie te bezcenne szczerbiec, korona Jadwigi, berła itd. To kradzieże to były jak świętokractwo.

odpowiedz

156
1
~pyrka 2013-11-29 (22:44) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 19 godzin i 3 minuty temu

Polska ma wyrok sądu z którym zgodziła strona pozwana czyli Szwecja że odda wszystkie zagrabione rzeczy i wyrówna straty podczas słynnego potopu szwedzkiego. Wykonali tylko 10% z wykazu. Pal diabli wyrządzone szkody i ich naprawianie ale wartościowerzeczy nie tylko materialnie ale historycznie powinni nam oddać. Są onew dyspozycji państwa i są wystawiane w muzeum w Sztokholmie i Geteborgu. Są tam takie perełi jak słynny miecz Szczerbiec , korona królowej Jadwigi, berła, jabłka królewskie używane podczas koronacji czy wota z Jasnej Góry. Wszystko oczywiście ze złota i kamieni szlachetnych. W bibliotekach muzealnych w Upsalli i innych są takie okazy jak dzieła Kopernika , Platn itp. zrabowane z naszych bibliotek. Czemu nikt z polskich władz nie upomina się o dokończenie wyroku i umowy międzypaństwowej. To że dokonano na Polsce rozborów nie upoważnia złodzieja do dokończenia zobowiązań. Swoją drogą pomijając wartość złota to wstyd i brak przyzwoitości Szwedów że nie chcą oddać insygniów królewskich Piastów i Jagielonów. A uważają się za niewiadomo jak uczciwy naród i kraj złodzieje. Niedawno szusza odsłoniła wyjątkow dno Wisły i okazało sie że ukradli nawet schody z pałacu królewskiego w Warszawie. Przeładowali barkę marmurami i zatonęła. Widać jacy to szabrownicy równi Niemcom i równie bezczelnością..

odpowiedz

pokaż 8 ukrytych odpowiedzi

9
0
~zbychu 2013-12-12 (14:09) 3 lata 9 miesięcy 9 dni 3 godziny i 38 minut temu

Skoro tak...wobec tego nasze państwo powinno skarżyć Hiszpanię o zwrot długu z należnymi odsetkami, który zaciągnął Filip od Bony, a której to sumy spadkobiercą był Zygmunt August pozostawiając potem Rzeczypospolitej...To byłaby dziś całkiem pokaźna kwota. Hiszpania upomniała się o własność sprzed wieków, upomnijmy się i my również o naszą !!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~mirasole 2013-12-14 (16:57) 3 lata 9 miesięcy 7 dni i 50 minut temu

Ta OMEX powinna odłożyć ten skarb na miejsce! Hiszpania sama zdecyduje, czy go podnosić z dna, czy im nie potrzeba tych kilku monet!

odpowiedz

23
0
~Jack1791 2013-12-02 (09:54) 3 lata 9 miesięcy 19 dni 7 godzin i 53 minuty temu

To teraz niech firma wystąpi o zwrot kosztów wydobycia, procent od znaleźnego, a na koniec niech kraje z Ameryki Płd wystąpią o zwrot, gdyż srebro i złoto pochodziło z ich terytoriów. No cóż - Hiszpania jest przyzwyczajona do łupienia innych, ale może wreszcie ktoś złupi tych zachłannych południowców?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

9
1
~gość 2013-12-05 (15:26) 3 lata 9 miesięcy 16 dni 2 godziny i 21 minut temu

Sądy amerykańskie , ferują wyjątkowo bezmyślne i szkodliwe wyroki. Umożliwia im to istniejący system prawny, w którym sędziowie są kompletnie bezkarni. I tak głupota goni głupotę.!!!!!!!!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
10
~Beata 2013-12-01 (19:40) 3 lata 9 miesięcy 19 dni 22 godziny i 7 minut temu

gmail.com Ja wiem, że ludzie mają gdzieś takich ludzi jak ja, ale proszę mi uwierzyć, że wszystko robiłam żeby nie znaleźć się w takiej sytuacji. Troszkę wierzę w to, że nie wszyscy się ode mnie odwrócą, bo to było by straszne:( . Ludzie mi mówią, że nie mają prawa mnie wyrzucić z dziećmi na bruk, ja nie znam się na prawie i nie wiem jak jest z tym okresem ochronnym. Wiem tylko, że cała ta sprawa wykańcza mnie psychicznie, wiem też, że po okresie który mam wszystko uregulować rusza cała machina i już nic nie zrobię. Sama suma to dla mnie jest jakiś koszmar, teraz jest okres zimowy, ogrzewam mieszkanie prądem, co miesiąc pożyczam na prąd, bo z mojej pensji nie jestem w stanie opłacić wszystkich rachunków. Wiem tylko jedno, że jak teraz tego nie zapłacę to i tak wyląduje z dziećmi na bruku lub w jakimś przytułku dla matek z dziećmi, czego sobie nie wyobrażam, dlatego potrzebuje pomocy żeby ten koszmar się skończył:(

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

51
0
~Jack 2013-12-01 (16:24) 3 lata 9 miesięcy 20 dni 1 godzinę i 23 minuty temu

Powinni wrzucić to z powrotem do morza, a za wskazanie miejsca zażądać 1/2 wartości skarbu. A tak naprawde powinny wrócić do Ameryki Płd, bo satmtąd zostały ukradzione

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

15
1
~kzs 2013-12-01 (15:46) 3 lata 9 miesięcy 20 dni 2 godziny i 1 minutę temu

Zygmunt August jako spadkobierca po Bonie w testamencie zapisał dług Hiszpanii jako sumy neapolitańskie Rzeczypospolitej. Więc nie była to tylko prywatna pozyczka Bony a juz własnośc Rzeczypospolitej. W tej sprawie ew. decyzja o umorzeniu długu nalezy do Sejmu. I nie powinien na jej temat sie wpypowiadac nikt z przedstawicieli władz . Mam tu na mysli prezydenta, premiera itd. A co do zagarnięcia łupów przez inne kraje jak Szwecja w okresie od potopu do czasu bitwy pod Połtawą gdy jej wojska maszerowały przez Polske /spaliły też Wawel/powinna to oddac Polsce jako dobra narodowe!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

14
0
~fred 2013-12-01 (17:24) 3 lata 9 miesięcy 20 dni i 23 minuty temu

W Szwecji to się nawet Michnik schował i nie chcą go wydać....

odpowiedz

78
0
~Bogdan-leśnik 2013-11-30 (03:22) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 14 godzin i 25 minut temu

Czyli to bogactwo ma być oddane tym ,którzy go zrabowali w Ameryce Południowej przy okazji mordując setki tysięcy tubylców krzewiąc niby wiarę katolicką .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

31
0
~wrzucić skarb spowrotem 2013-12-01 (11:56) 3 lata 9 miesięcy 20 dni 5 godzin i 51 minut temu

HISZPANIE SZABROWNICY, KONFISKADORZY żądają zwrotu z szabrownictwa a na dodatek karzą sobie płacić za wydobycie prawdy. Szok!. Ktoś tu powinien być przebadany wedle powiedzenia znanej polskiej dziennikarki " że świat dzieli się na ludzi już przebadanych i na jeszcze nie przebadanych".

odpowiedz

21
2
~monika 2013-11-30 (09:58) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 7 godzin i 49 minut temu

Pani Beato, proszę być spokojną. Prawo polskie zabrania eksmisji od 1 listopada do marca. Poza tym nie wolno nikogo eksmitować na bruk-należy zapewnić lokum. Mam nadzieję, ze jest to krzyk rozpaczy a nie tania prowokacja w celu wyłudzenia pieniędzy,

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

5
1
~SK42 2013-11-30 (12:04) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 5 godzin i 43 minuty temu

Zamiast samemu napisać artykuł na beszczela kopiują go z gazety. Wp to taki chłam że głowa boli

odpowiedz

69
2
~rex 2013-11-29 (19:42) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 22 godziny i 5 minut temu

Tylko takich glupich sedziuw mozna znalezc w USA.Slabo ucza ich w szkolach historii i biedaczek nie wiedzial ze Hiszpania swoim statkiem wiozla zloto zrabowane mordowanym indianom i w ten sposub prawnie usankcjonowal mordy.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

24
0
~SS 2013-11-30 (10:47) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 7 godzin i 1 minutę temu

Jeżeli już to skarb należy się Indianom-pacany i złodzieje z Ameryki

odpowiedz

34
0
~xe 2013-11-30 (10:17) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 7 godzin i 30 minut temu

ja bym ten towar ponownie wrzucił do morza.Jeśli jest hiszpański to niech sobie sami wyciągną.

odpowiedz

14
1
~Obserwator 2013-11-30 (09:44) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 8 godzin i 3 minuty temu

Znaleźne 10% i tak się należy!!! Czyli 60mln mają jak w banku?

odpowiedz

36
0
~tomek. 2013-11-30 (08:43) 3 lata 9 miesięcy 22 dni 9 godzin i 4 minuty temu

Przecież to złoto pochodzi z grabieży ludności tubylczej Ameryki!!!!

odpowiedz