Promieniowanie kosmiczne wpływa na wzrost drzew

PAP | dodano: 2009-10-26 (10:20) 0 opinii Promieniowanie kosmiczne wpływa na wzrost drzew (fot. NASA/STScI/IfA/C. Ma et al)
  A A A
Wysoki poziom promieniowania kosmicznego może przyspieszać wzrost drzew - wynika z badań opublikowanych w piśmie "New Phytologist".

Naukowcy z University of Edinburgh przeanalizowali słoje w drewnie posadzonych w roku 1953, a ściętych w 2006 szkockich świerków z lasu Ae w Dumfriesshire. Plastry odcięte z pni były zamrażane (by zapobiec ich wyschnięciu), a następnie badane za pomocą tomografu komputerowego. Program komputerowy obliczył parametry poszczególnych słojów.

Jak wykazała analiza, zmiany w natężeniu promieniowania kosmicznego wpływały na wzrost drzew bardziej niż temperatura czy suma opadów. Zmiany w natężeniu promieniowania kosmicznego mają związek z 11-letnim cyklem aktywności Słońca - gdy pojawiają się na nim plamy, silniejsze pole magnetyczne utrudnia naładowanym cząstkom promieniowania kosmicznego (na przykład protonom, elektronom i jądrom helu) docieranie do powierzchni Ziemi.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób promieniowanie oddziałuje na wzrost roślin - być może wpływa na powstawanie chmur albo zmienia nasilenie fotosyntezy.

pmw/ yy/

Polub odkrywcy.pl na Facebooku

oceń
tak 5 55.56%
nie 4 44.44%

Podziel sięOpinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!