Antresola - budowa krok po kroku!

Antresola to sprawdzony sposób na to, aby zagospodarować wolną przestrzeń. Zbyt wysokie pomieszczenie może być problemem. Pomieszczenia na półpiętrze zwiększą funkcjonalność mieszkania, a także sprawią, że będzie ono wydawać się o wiele bardziej przytulne. Trzeba również wspomnieć, że jest to opcja również do małych przestrzeni. Na górze można stworzyć np. sypialnię dla dzieci, czy też gabinet do pracy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Projekt antresoli

Przed budową antresoli należy ją zaprojektować. Ważne jest to, aby spełniała ona określone normy oraz standardy. Musimy określić, gdzie dokładnie będzie znajdować się nowa konstrukcja. Kluczową rolę odgrywają również wymiary. Nie zapominajmy o mediach. Już na etapie projektowania należy uwzględnić doprowadzenie instalacji elektrycznej na antresolę.

Zdecydowana większość osób korzysta z wsparcia fachowców. Jest to najwygodniejsze, a zarazem najbezpieczniejsze rozwiązanie. Budowa na własną rękę jest przeznaczona dla osób posiadających doświadczenie w pracach budowlanych.

Zakup materiałów na antresolę

Budowa antresoli wymaga zgromadzenia niezbędnych materiałów oraz narzędzi. Bez trudu znajdziemy je w obiektach z akcesoriami budowlanymi czy też stolarniach. Belki oraz deski mogą zostać przycięte do podanych wymiarów, a także kompleksowo zabezpieczone przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Montaż konstrukcji antresoli

Pierwszym krokiem jest wykonanie otworów pod belki. Niezwykle istotne jest to, aby znajdowały się one w odpowiednich miejscach. Nie zapominajmy, że to właśnie belki stanowią podparcie konstrukcji. Z tego względu muszą być one mocne oraz odporne na obciążenia związane z codzienną eksploatacją. Na tym etapie montujemy również kotwy – bardzo ważne jest to, aby nie były one przesadnie dociśnięte do ściany. Może to spowodować pęknięcie powierzchni.

Następnym krokiem jest mocowanie belek do ścian. Wiele osób zaleca stosowane specjalistycznych podkładek pod wkręty. Dzięki nim powierzchnia drewniana jest kompleksowo chroniona. Zmniejsza to ryzyko jej uszkodzenia w przyszłości. Pamiętajmy, że każda wada stanowi spore zagrożenie – rezultaty pomyłek wykonawcy zwykle widoczne są dopiero po czasie.

Wykończenie i zabezpieczenie antresoli

Kolejny etap to wykończenie antresoli. Należy przede wszystkim wyrównać połączenia. Konieczne jest również tynkowanie czy też malowanie ścian. Przechodzimy do układania podłogi. Mocujemy deski do wcześniej zamontowanych belek.

Trzeba uwzględnić, że drewno musi oddychać. Z czasem może ono nico zwiększyć swoją objętość. Właśnie dlatego pomiędzy deskami warto jest zachować niewielkie szczeliny. W ten sposób zmniejszymy również ryzyko pojawienia się wilgoci czy też grzybów.

Montaż drabinki do antresoli

Antresola znajduje się na wysokości, a więc ważne jest bezpieczne połączenie między piętrami. Niektóre osoby stawiają schody, jednak należy liczyć się z wysoką ceną takiego rozwiązania. Tańszą alternatywą jest drabinka. Musi ona zostać stabilnie przymocowana. Ważne jest także to, aby właściwie wybrać jej wysokość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here