Co musisz wiedzieć o pralkach wirnikowych?

0
4408

Bez wątpienia obecnie najpopularniejsze są pralki automatyczne, jednak wciąż w niektórych domach pojawiają się znacznie lżejsze pralki wirnikowe o kompaktowych rozmiarach. Sprawdź, czym są i jak bardzo różnią się do swoich automatycznych odpowiedników.

  1. Czym są pralki wirnikowe?
  2. Zalety i wady wirówek
  3. Pralka wirnikowa z wirówką

Fenomen pralki wirnikowej znają z pewnością osoby starsze, które pamiętają jeszcze popularną Franię. W czasach PRL-u to ona gościła najczęściej w polskich, domowych łazienkach, służąc jako jedno z najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń do prania.

Czym są pralki wirnikowe?

Chociaż popularna kilkadziesiąt lat temu Frania funkcjonuje już obecnie jedynie jako historyczny symbol, to inne pralki wirnikowe wciąż z powodzeniem są wykorzystywane przez wielu użytkowników. Co prawda nie są one tak wygodne w użyciu jak pralka automatyczna i wymagają większego zaangażowania w obsługę, jednak sprawdzają się w wielu sytuacjach lepiej, niż nowoczesna pralka. Jak działa pralka wirnikowa? To urządzenie, w którym bęben pozostaje nieruchomy, a pranie wraz z wodą i detergentem porusza się dzięki umieszczonemu w bębnie wirnikowi. Jest to pralka ładowana od góry, a jej cechę charakterystyczną stanowi brak podłączenia do sieci wodociągowej. Oznacza to, że pralka nie pobiera samodzielnie wody i nie wylewa jej – te czynności musi wykonać użytkownik. Dla wygody użytkowników, niektórzy producenci umożliwiają szybszy sposób odprowadzenia wody z wnętrza pralki, instalując w niej grawitacyjny system odprowadzania wody.

Zalety i wady wirówek

Wirówka do prania posiada liczne zalety, dzięki którym tego rodzaju urządzenie jest chętnie wykorzystywane przez liczną grupę konsumentów. Przede wszystkim, pralkę wirnikową można użytkować wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe podłączenie sprzętu do wody. Uzupełnia się ją samodzielnie, a więc idealnie nadaje się do domków letniskowych, przyczep kempingowych czy nawet akademików i małych mieszkań. Wybierając model z podgrzewaczem wody, nie trzeba się też martwić o oddzielne grzanie potrzebnej do prania wody. Ze względu na to, że wirówki nie osiągają pokaźnych rozmiarów i ważą zwykle mniej niż 20 kg, można je z łatwością przenosić z miejsca na miejsce.

Nie są to jednak urządzenia pozbawione wad. Jeśli pralka nie została wyposażona w dodatkowy system grawitacyjnego odprowadzania wody, po zakończeniu prania trzeba samodzielnie usunąć wodę z urządzenia. Większość pralek wirnikowych nie posiada również opcji płukania ani dodatkowej wirówki, a więc nadmiar wody z odzieży trzeba usuwać samodzielnie. Dla wielu osób minusem tych urządzeń jest również niewielka ilość prania, którą można wyprać w jednym cyklu. Bęben rzadko mieści więcej niż 4 kg wsadu, dlatego chcąc maksymalnie wykorzystać możliwości pralki, dopasuj ilość prania do wielkości bębna. Decydując się na zakup pralki wirnikowej trzeba więc pamiętać, że jest to urządzenie bardzo proste, o podstawowych funkcjonalnościach, dlatego trudno dostosować je do indywidualnych preferencji użytkowników.

Pralka wirnikowa z wirówką

Aby zapewnić sprawne korzystanie z urządzenia wszystkim użytkownikom, producenci instalują w pralkach wirnikowych dodatkowe, poprawiające funkcjonalność systemy. Mała pojemność bębna czy niska szybkość działania zostały zrekompensowane przez wirówkę. Pralka wirnikowa z wirówką pozwala nie tylko na wypranie i odświeżenie odzieży, ale również usunięcie z niej nadmiaru wody. Dzięki temu, suszenie przebiega znacznie szybciej, a użytkownicy nie muszą ręcznie wykręcać prania. W taki system może być wyposażona nie tylko duża, ale również mała pralka wirnikowa, której wielkość załadunku nie przekracza 2kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here