Czy odblaski mogą uratować Ci życie

Ostatnio dużo mówi się o tym, jak ważne jest noszenie odblasków, szczególnie jesienią i zimą, kiedy zmrok zapada stosunkowo wcześnie, bo już po godzinie piętnastej, a warunki na drodze bywają trudne. Wszystko dlatego, że nawet niewielkie elementy odblaskowe dla pieszych poprawiają widoczność na drodze, a co za tym idzie, mogą uratować zdrowie i życie.

Noszenie odblasków każdemu powinno wejść w krew. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym każda osoba, która porusza się po zmierzchu poza obszarze niezabudowanym, ma obowiązek noszenia odblasków. W przepisach przewidziano wyjątek – pieszy może zrezygnować z odblasków pod warunkiem, że będzie poruszać się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Na tych, którzy się do owych przepisów nie zastosują, czekają mandaty, nawet w wysokości 500 zł.

Dlaczego warto nosić odblaski?

Gdy na zewnątrz jest ciemno, a pogoda nie należy do najlepszych, pieszy w ciemnym stroju jest widziany przez kierującego pojazd dopiero z odległości ok. 30 metrów. Zakładając wysoką prędkość jadącego pojazdu, możliwa droga hamowania może okazać się zbyt krótka, żeby wypadku udało się uniknąć.

Posiadając na sobie elementy odblaskowe dla pieszych, stajemy się dużo lepiej widoczni dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Gadżety takie jak naklejki odblaskowe czy zawieszki do plecaka sprawiają, że kierowca dostrzeże nas już ze 150 metrów. Właściwa widoczność daje mu szansę na to, by właściwie zareagować.

Odblaski dla pieszych – jak je nosić, żeby działały?

Ogromne znaczenie ma sposób założenia odblaskowych elementów. Odblaski powinno się nosić nisko tak, aby znajdowały się w polu działania świateł samochodowych. Dodatkowo muszą być widoczne zarówno dla kierowców nadjeżdżających z przodu, jak i z tyłu. Dlatego idealnie w roli odblaskowego gadżetu sprawdza się kamizelka odblaskowa, która ma dużą powierzchnię odbijającą światło, dzięki czemu nosząca ją osoba jest dobrze widoczna dla wszystkich kierowców, bez względu na kierunek jazdy.

Jakie elementy odblaskowe wybrać?

Wybór odblasków jest ogromny, dzięki czemu każdy ma szansę znaleźć taki, który najbardziej przypadnie mu do gustu, a jego noszenie nie będzie sprawiać dyskomfortu. Obecnie dużą popularnością cieszą się naklejki odblaskowe na odzież, które można przykleić na dowolną część garderoby. Są wodoodporne, dzięki czemu nie ulegają zniszczeniu podczas prania. Naklejki odblaskowe na kurtkę to niekwestionowany lider odblaskowych gadżetów ze względu na trwałość i wygodę noszenia.

U pieszych dobrze sprawdzi się też brelok odblaskowy. Jest mały i lekki, dzięki czemu można przypiąć go do plecaka lub torebki na stałe. Świetną alternatywą dla breloków są samozaciskowe opaski odblaskowe na ramię, które sprawdzą się nie tylko u pieszych, ale też rowerzystów i biegaczy.

Odblaski dla dzieci – bezpieczeństwo najmłodszych

Nie zapomnijmy zaopatrzyć w odblaski swoich pociech. Nawet jeśli maluch podróżuje głównie samochodem i rzadko kiedy zdarza mu się wracać po szkole do domu samemu, powinien zostać wyposażony w odblaski dla dzieci. Mogą to być odblaskowe zawieszki do plecaka, naklejki na ubrania dla dzieci lub tradycyjna kamizelka odblaskowa dla dzieci. Wytłumaczmy dziecku, jak ważne jest noszenie odblasków i gdzie powinno je nosić, tak aby były widoczne dla kierowców. Nawyk noszenia odblasków powinniśmy wpajać dzieciom, zanim jeszcze pójdą do szkoły – im wcześniej, tym lepiej.

Dodatkową zaletą odblasków jest to, że nie są drogie. Odblaskowy gadżet możemy kupić już za kilka złotych, dzięki czemu na wyposażenie całej rodziny w odblaski nie trzeba wydawać fortuny. Ponadto jest to wydatek jednorazowy, gdyż odblaski są bardzo trwałe i potrafią służyć przez lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here