Czym kierować się przy zakupie okien

Może się wydawać, że zakup okien to dość prosta czynność, która nie powinna sprawiać kłopotu. W końcu w projekcie domu, czy mieszkania mamy dostęp do odpowiednich wymiarów. Należy jednak pamiętać, że są to wartości orientacyjne, a takie dylematy jak sposób otwierania, wyposażenie dodatkowe, rodzaj okien oraz ich poszczególne parametry muszą być przez nas rozwiązane. Jak więc wybrać okna, żeby nie żałować?

Stolarka okienna i rynek z nią związany rozwija się w szybkim tempie. Jest to jednocześnie dobra i zła wiadomość. Z jeden strony mamy dostęp do innowacyjnej technologii i możemy wybierać spośród setek modeli – np. okna antywłamaniowe, okna PCV, okna PVC. Z drugiej jednak tak ogromny wybór sprawia problemy z podjęciem odpowiedniej decyzji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze aspekty, którymi warto kierować się, kupując okna.

Jak wybrać okna do wykonywania modnych przeszkleń tarasowych i balkonowych?

Niezależnie czy wybieramy okna do domu, mieszkania, czy do wykonywania modnych przeszkleń tarasowych warto na samym początku określić, że przy wyborze okien nie warto oszczędzać.  Jest to zakup na długie lata, który z pewnością zwróci się nam, jeżeli wybierzemy mądrze.

Przykładowo wybierając okna energooszczędne, możemy zaoszczędzić na ogrzewaniu. Okna dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, tak więc na pewno wybierzemy coś, co będzie pasowało do elewacji domu i naszego gustu. Duży wybór ofert znajdziemy np. w sieci sklepów Castorama.

Rodzaje okien — okna PCV i inne

Na rynku mamy do wyboru ogromny wybór stolarki okiennej, a kompleksowe usługi firm umożliwiają ich bezproblemowy montaż i doradztwo. Aktualnie najlepsze okna w budownictwie mieszkaniowym to plastikowe oraz drewniane. W przypadku domów nie ma takiej reguły.

Drewniana stolarka okienna — okna drewniane

Okna balkonowe oraz tradycyjne z drewna znowu wracają do łask. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu każdy wymieniał okna drewniane je na plastikowe, to dzisiaj są bardzo pożądanymi elementami, które są świetną wizytówką budynku w nowoczesnych aranżacjach. Stolarka drewniana wiąże się także z o wiele bardziej estetycznym wyglądem, niż okna z PCV.

Okna z aluminium

Z różnych czynników okna aluminiowe, wcześniej stosowane jedynie w biurowcach i obiektach przemysłowych, dzisiaj stosuje się coraz częściej w przypadku domów jednorodzinnych. Ich niewątpliwą zaletą jest niska waga oraz duża sztywność i wytrzymałość co gwarantuje odporność na wszelkie warunki atmosferyczne na długie lata. Wadą tego typu produktów może być cena.

Okna dachowe

Zwracać uwagę powinniśmy także na okna dachowe, które nazywane są także połaciowymi. Dachowe okna dostępne na rynku to między innymi:

  • Rozwierane na boki,
  • Obrotowe,
  • Uchylno-obrotowe.

Biorąc pod uwagę tego typu produkty, należy pamiętać, że zazwyczaj nie jest możliwe otwieranie ich w przypadku opadów, a także należy nabyć specjalne rolety. Istotne jest także umieszczenie klamki lub uchwytu do otwierania.

Na co zwracać uwagę wybierając stolarkę okienną?

Podczas wyboru okien oprócz tak podstawowych kryteriów jak szerokość i wysokość okna, co będzie definiowało ile światła, wpada do pomieszczenia, warto uwzględnić jeszcze inne parametry. Dzięki temu będziemy wiedzieli, że jest to idealne rozwiązanie i jesteśmy pewni, że okna posłużą nam przez długi czas. Duży wybór okien znajdziesz na: https://www.castorama.pl/produkty/budowa/drzwi-zewnetrzne-okna-i-bramy-garazowe/okna.html.

Izolacja termiczna

Dobre okna to takie, które wykazują dużą energooszczędność. Muszą więc zapewniać ochronę w zakresie energooszczędności przed uciekaniem ciepła z budynku. Szczelność tego typu produktów zapobiega wysokim rachunkom z prąd, a latem zapewnia odpowiedni komfort termiczny. Jeżeli zależy nam na wysokiej klasy izolacji, to wybierzmy okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej.

Materiał wykonania

Standardowym rozwiązaniem są okna PVC, jednakże plastik nie jest jednym rozwiązaniem na rynku. Dzięki zakupowi okien drewnianych mamy pewność, że będą one bardziej odporne na uszkodzenia. Popularnym produktem są aktualnie okna z nakładkami aluminiowymi, które dodatkowo zabezpieczają konstrukcję.

Dźwiękoszczelność

Okna to nie tylko izolacja cieplna, ale także akustyczna. Jeżeli mieszkamy w głośnym otoczeniu, np. przy ruchliwej ulicy lub w pobliżu placu zabaw, to bardzo ważnym parametrem może okazać się izolacyjność, określana skrótem Rw. Jeżeli otacza nas duży hałas, to warto rozglądać się za oknami o izolacji dźwiękowej na poziomie ok. 40 dB.

Design

Nie tylko na terenie Warszawy, lecz w innych polskich miastach możemy przebierać w setkach produktów dostępnych od ręki. Wysokiej jakości stolarka okienna zapewnia duży komfort użytkowania, a także niesamowity design. W nowoczesnych obiektach dobrze sprawdzają się minimalistyczne i proste ramy.

Antywłamaniowość

Technologia cały czas idzie do przodu, w związku z tym producenci okien oferują swoim klientom innowacyjne rozwiązania, które zwiększają funkcjonalność stolarki okiennej. Takim przykładem może być wymiana powietrza bez otwierania okien I-tec.

Poza tym, ważnym czynnikiem, jest zastosowane zabezpieczenia, które zapobiegają i znacznie utrudniają włamania.

Innowacyjne funkcje

Wbudowane w okno osłony przeciwsłoneczne, zamiast zakupu rolet, rekuperatory umożliwiające wymianę powietrza bez strat cieplnych to tylko jedne z wielu przykładów innowacyjnych funkcji, które producenci umieszczają w swoich produktach. Wybór dodatkowych funkcji to jednak już dodatkowa kwestia i zależy od naszych potrzeb i indywidualnych oczekiwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here