Choroby związane z układem rozrodczym tj. endometrioza, zwłaszcza nieleczona odbierane są często jako w pewnym sensie wyrok dla kobiety. Dzieje się tak z powodu występowania szeregu towarzyszących temu schorzeniu objawów w tym, co gorsza, bezpłodności.
Metody leczenia i ich skuteczność.
Endometrioza stopnie to właśnie od nich zależy jakie leczenie zostanie wdrożone. Wyróżnia się dwa sposoby, które mogą pomóc: chirurgiczne oraz farmakologiczne. Do obydwu tych metod istnieją konkretne wskazania lekarskie oraz stan kobiety, a także nasilone objawy endometriozy.
Leczenie farmakologiczne jest zależne od postępu choroby. Warto jednak wiedzieć, iż leki przyjmowane doustnie nie mają na celu wyleczenia powyższego schorzenia, a jedynie łagodzenie objawów spowodowanych endometriozą.
W sytuacji większych zmian m.in. zrostów, torbieli endometrialnych zalecane jest wykonanie laparoskopii. Tylko ta metoda okazuje się najskuteczniejsza w całym procesie leczenia. W takich sytuacjach endometrioza stopnie określa dwa ostatnie przypadki: umiarkowany i ciężki.
Czy endometriozę można wyleczyć?
Endometrioza objawy nie zawsze są dość specyficzne dlatego często trudno, jest ją rozpoznać w początkowym stadium. Niestety czas rozpoznania ma wpływ na możliwość zupełnego wyeliminowania choroby.
Nie ma co ukrywać, że jest to schorzenie trudne do wyleczenia. Duży wpływ ma tutaj doświadczenie lekarza, ponieważ tylko specjalista posiadający dużą wiedzę na ten temat potrafi prawidłowo pomóc.
Całkowite wyleczenie to czasem żmudny proces, który wymaga odpowiedniego sprzętu. Jeżeli zabieg laparoskopii zostanie przeprowadzony prawidłowo i zostaną usunięte wszystkie powstałe ogniska, istnieje małe prawdopodobieństwo nawrotu choroby, a tym samym objawów endometriozy.
Kogo to schorzenia dotyka najczęściej?
Na szczęście endometrioza nie należy do popularnych chorób ze względu na to, że nie występuje często. Szacuje się, że jest to nie więcej niż 15% kobiet, które miesiączkują.
Natomiast wiek rozpoznania jest dosyć szeroki, ponieważ diagnozuje się ją zazwyczaj w wieku rozrodczym. Endometrioza objawy to element bardzo rzadko występujący u kobiet po menopauzie i dziewczynek niemających jeszcze miesiączki.
Przyczyny jej powstawania nie są do końca znane. Obserwuje się jednak większe prawdopodobieństwo wystąpienia u kobiet, których babcie bądź mamy również zmagały się z tą przypadłością. Tak więc może mieć to podłoże genetyczne. Poza tym objawy endometriozy mogą również wystąpić u osób, które mają problemy z hormonami czy układem immunologicznym.