Taką formę ćwiczeń bardzo często wybierają miłośnicy zdrowego stylu życia. Podpowiadamy, czym charakteryzuje się trening wielostawowy i jakie ma zalety. Poznaj szczegółowe informacje, a dobre zdrowie będzie na wyciągnięcie ręki.
Czym są ćwiczenia wielostawowe?
Trening wielostawowy obejmuje ćwiczenia, które angażują różne grupy mięśniowe jednocześnie. Dzięki temu możesz w krótkim czasie uzyskać bardzo dobre efekty. Niezależnie od tego, czy budujesz masę mięśniową, czy chcesz pozbyć się kilku kilogramów, ćwiczenia wielostawowe powinny znaleźć się w Twoim planie treningowym. Wystarczy regularnie trenować i dbać o prawidłowy sposób odżywiania, aby uzyskać doskonałe rezultaty.
Specjaliści podkreślają, że taki trening powinien stanowić podstawę ćwiczeń siłowych. Natomiast kluczowym aspektem jest prawidłowa technika. Pamiętaj, że niewłaściwe wykonywanie ruchy mogą doprowadzić do poważnych kontuzji. Wówczas będziesz musiał przerwać pracę nad sylwetką.
Bezpieczną praktyką będzie dobór obciążeń dopasowanych do swoich możliwości. W razie potrzeby możesz również skontaktować się z trenerem personalnym, który wskaże ewentualne błędy i poleci ćwiczenia idealne dla Ciebie.
Zalety treningu wielostawowego
Przede wszystkim trening wielostawowy pozwoli Ci spalić więcej kalorii. Dzieje się tak, gdyż angażujesz więcej partii mięśniowych, co podwyższa tętno. Najlepsze efekty dla kondycji układu krążenia przynosi trening na 70 – 85% maksymalnego tętna. Bardzo często poziom ten osiągniesz podczas przysiadów czy martwych ciągów. W dodatku przy odpowiednich ruchach ryzyko większości ćwiczeń wielostawowych jest niskie.
Zauważ, że ćwiczenia wielostawowe https://dietly.pl/blog/12-cwiczen-ktorych-trzeba-sie-nauczyc stanowią formę rozciągania. Możesz wykonywać je w pełnym zakresie ruchu i z kontrolowanym tempem. Gdy mięśnie wydłużają się i rozciągają, zwiększa się ich elastyczność. Ponadto taka forma treningu pozytywnie wpływa na rozwój sylwetki, zwiększenie siły fizycznej, wytrzymałości oraz sprawności organizmu.
Wszystko to sprawia, że trening ten spotkał się z uznaniem zarówno wśród początkujących osób, jak i tych bardzo zaawansowanych. Ponadto poleca ją wielu trenerów i sportowców. Jeżeli zależy Ci na szybkich efektach, zdecydowanie warto wybrać takie rozwiązanie.
Jak wykonać trening wielostawowy?
Plan treningowy możesz ułożyć na przeróżne sposoby. Mięśnie grzbietu, ud, brzucha i pośladków zaangażujesz przez przysiady ze sztangą oraz martwy ciąg. Możesz również chwycić ciężar i wykonać wiosłowanie, aby popracować nad mięśniem obłym, czworobocznym i mięśniami naramiennymi. Natomiast podciąganie na drążku angażuje m.in. mięśnie ramienne, przedramiona, bicepsy czy mięśnie równoległoboczne.
Kolejne ćwiczenia wielostawowe, którymi warto uzupełnić trening to wyciskanie sztangi na leżąco oraz pompki na poręczach. W ten sposób zadbasz o tricepsy oraz mięśnie klatki piersiowej. Znane, lubiane i efektywne ćwiczenie to również deska. Ten trening angażuje niemal wszystkie mięśnie. Ponadto pomoże Ci zatroszczyć się o stabilizację kręgosłupa.