jacht

Żegluga jest jednym z wielu sportów, a zarazem rozrywek, których dostarcza nam cieplejszy sezon. W Polsce oficjalne otwarcie rekreacyjnego sezonu żeglugi śródlądowej przypada na majówkę i wiąże się z wielkim wydarzeniem kulturalno-rozrywkowym. Jednak rejs to nie tylko dobra zabawa, gdyż wymaga on jednocześnie odpowiednich umiejętności i dobrego wyposażenia. Drobne szczegóły odgrywają przy tym znaczącą rolę.

Karabińczyki i haki

Jednym z niezwykle ważnych elementów wyposażenia są karabińczyki i haki. Służą one do łączenia dwóch elementów w taki sposób, aby stały się nierozłączną całością, w szczególności lin. Karabińczyki mogą być w szczególności przydatne podczas podróży dużymi jednostkami, ponieważ służą do asekuracji, na przykład do łączenia specjalnych dodatkowych zabezpieczeń, zwanych “lajflinami”.

Oczywiście, ze względu na takie zastosowanie tych elementów, muszą się one odznaczać wysoką wytrzymałością mechaniczną. Ich zadaniem jest wytrzymanie nawet dużych obciążeń i szarpnięć. Nie mogą także wykazywać tendencji do korodowania.

Najlepszym wyborem są w tym przypadku karabińczyki i haki wykonane z mocnej stali nierdzewnej. Ich przykłady można znaleźć na stronie internetowej: www.szopeneria.pl/pl/c/Karabinczyki/139.

Szekle

Każdy, kto amatorsko lub zawodowo żegluje, wie, że szekle są niezbędnym elementem wyposażenia każdego statku. Wykorzystuje się je do solidnego łączenia żagli z olinowaniem, a także pozostałych lin i łańcuchów. Niezwykle dobrze sprawdzają się podczas transportu ładunku na pokład, zwłaszcza takiego o sporych gabarytach.

Ze względu na sposób ich wykorzystania, powinny być przede wszystkim wytrzymałe na obciążenia, korozję i zmienne warunki atmosferyczne. Muszą sprawdzać się tak samo dobrze przy każdej pogodzie, niezależnie od pory roku, w której odbywa się rejs. Z tego względu tak ważna jest inwestycja w elementy najwyższej jakości, wykonane ze stali nierdzewnej.

Oświetlenie jachtu

Odpowiednie oświetlenie jachtu zapewnia bezpieczeństwo i komfort podróżującym na nim osobom. Oświetlony statek jest widoczny dla innych jednostek pływających, sam także może dostrzec więcej, a poruszające się po jego pokładzie osoby nie muszą się obawiać, że niespodziewanie potkną się i przewrócą.

Ze względu na wagę, jaką należy przywiązać do oświetlenia, producenci oferują cały szereg różnorodnych lamp. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim lampy masztowe, boczne i dziobowe, które zapewniają widoczność statku dla innych jednostek. Doskonałym wyborem są w tym przypadku lampy wykorzystujące technologię LED, które odznaczają się długą żywotnością i niskim zużyciem prądu.

Niemniej ważne jest oświetlenie kajut. Ciekawym rozwiązaniem może być lampa fluorescencyjna, która odznacza się ciepłym, przyjemnym dla odbiorców światłem i długą żywotnością. Obejrzeć można ją na stronie internetowej sklepu Szopeneria.

Każdy z wymienionych elementów wyposażenia jest tylko jednym z wielu, które muszą znaleźć się na jachcie podczas rejsu. Jeśli zatem uważasz, że czegoś brakuje jeszcze na twoim pokładzie, nie wahaj się uzupełnić braków. Ułatwisz tym podróż sobie i swoim towarzyszom, a w wielu przypadkach zagwarantujesz im także większe poczucie bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here