Jak dbać o buty skórzane?

0
4377

Sezon zimowy w pełni, a ty zastanawiasz się, jak dbać o swoje markowe buty? Poniżej podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym buty będą dobrze wyglądać i posłużą ci przez następnych parę sezonów!

Markowe buty damskie – zacznij od porządnego czyszczenia

Zima na polskich drogach nie sprzyja delikatnej skórze obuwia. Dzieje się tak, ponieważ nawierzchnia jest regularnie posypywana solą, która ma pomóc w odśnieżaniu, ale działa bardzo niekorzystnie na nasze obuwie. Pozostawienie warstwy soli na dłuższy czas może skutkować tym, że skóra na stałe odbarwi się lub utraci swoją sprężystość. Aby do tego nie doprowadzić, pamiętaj o codziennym czyszczeniu markowych butów damskich. Możesz to zrobić za pomocą delikatnie zwilżonej szmatki lub gąbki. Jeśli zauważysz, że na butach zostało zbyt dużo wody po czyszczeniu, to zbierz ją za pomocą suchej ściereczki.

Czyszczenie obuwia zamszowego

Buty zamszowe, a szczególnie markowe buty damskie, które mają ci posłużyć przez kilka kolejnych sezonów, wymagają specjalnego czyszczenia przy pomocy szczoteczki do zamszu. Wyczesuje ona zabrudzenia z delikatnej powierzchni buta i przygotowuje skórę do aplikacji preparatu zabezpieczającego.

Impregnacja butów damskich zamszowych

Kolejnym krokiem w prawidłowej pielęgnacji markowego obuwia damskiego będzie dobranie odpowiedniej pasty lub impregnatu. Skóra zamszowa lub nubukowa wymaga impregnacji specjalnymi aerozolami, które zabezpieczą powierzchnię buta przed wnikaniem wilgoci oraz plam. Powierzchnię obuwia spryskaj równomiernie, ale pamiętaj o tym, żeby zachować ok. 20 cm odległości między butem a aerozolem. Zbyt bliska odległość może spowodować powstanie plam lub przebarwień.

Pielęgnacja skóry licowej

Skórę licową możesz pielęgnować przy pomoc past, kremów i emulsji. Każdy z tych preparatów dobierz do konkretnego rodzaju skóry na butach. Pastę lub emulsję pielęgnacyjną wetrzyj w powierzchnię buta za pomocą gąbki lub szmatki, wykonuj koliste, niewielkie ruchy do momentu, w którym pokryjesz całą powierzchnię skóry. Pozostaw wypastowane buty na 30 minut, aby pasta lub emulsja miały szansę dobrze wsiąknąć w pastowaną powierzchnię, a następnie wyglansuj buty przy pomocy delikatnej, suchej szmatki.

Folia zabezpieczająca obcasy

Jeśli chcesz zadbać o dobry wygląd markowych butów damskich na obcasie, to zabezpiecz sam obcas. Nierówne chodniki, kostka brukowa czy zbyt wysokie krawężniki mogą przyczynić się do tego, że podczas spaceru obcas ześlizgnie się i skóra na nim nieestetycznie pozaciąga się. Aby tego uniknąć, możesz nakleić na obcasy specjalne przezroczyste naklejki. Zabezpieczysz w ten sposób skórę na obcasach przed niepożądanymi rysami.

Prawidła, czyli prawidłowy odpoczynek dla butów

Pielęgnacja skórzanych, markowych butów damskich nie kończy się na samym pastowaniu. Aby skórzane buty cieszyły cię swoim pięknem przez długi czas zadbaj o prawidłowy sposób ich przechowywania. W czasie, gdy chodzisz, skóra obuwia intensywnie pracuje – zagina się, rozciąga i dopasowuje do kształtu stopy. Dlatego tak ważne jest, aby po całym dniu intensywnego chodzenia włożyć w buty drewniane prawidła. Drewno w naturalny sposób wchłania wilgoć, która zgromadziła się w skórze buta, a odpowiedni kształt prawideł pozwala skórze wrócić do jej pierwotnego kształtu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here