Jak dodatkowo zabezpieczyć drewno konstrukcyjne

To od stabilności drewna konstrukcyjnego zależy trwałość domu. Sprawdzamy, czy bardziej się opłaca kupić drewno już zaimpregnowane, czy zadbać o to samemu, a także jaki impregnat do drewna konstrukcyjnego warto wybrać.

Drewno wcześniej zaimpregnowane czy nie?

Zdania na temat tego, czy impregnować samemu, czy kupić gotowe, są mocno podzielone. Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Być może masz w okolicy zaufany tartak, z którego drewno brało wielu Twoich znajomych. Wówczas możesz zaoszczędzić mnóstwo zachodu, zlecając zaimpregnowanie w tartaku. Dzięki temu:

  • drewno jest szybciej gotowe, a Ty nie tracisz czasu i energii,
  • nie potrzebujesz miejsca na moczenie i suszenie drewna z tartaku,
  • nie musisz się znać na impregnowaniu, szukać właściwego impregnatu do drewna itp.

Zupełnie inaczej jednak wygląda sytuacja, w której nie masz zaufania do miejsca, w którym kupujesz drewno. Może się zdarzyć, że impregnowanie będzie tam przebiegało byle jak, by zużyć jak najmniej materiału. Nie wiesz, czy drewno przed impregnacją będzie miało szansę podeschnąć, czy zostanie pomalowane świeże, prosto z lasu. Pamiętaj, że charakterystyczny, zielony kolor impregnatu to tylko zasługa barwnika. To, że drewno przyjedzie do Ciebie zielone, nie daje gwarancji, że jest dobrze zaimpregnowane.

Dobry impregnat do drewna budowlanego

Nie kupuj impregnatów do drewna z internetowych aukcji ani targowisk. Sprawdzaj ofertę sprawdzonych sklepów i porównuj ceny:

https://www.dekoratorium.pl/pl/Przeznaczenie/Rodzaj-typ-podloza/Drewno/Drewno-konstrukcyjne/c/b2c-drewno-konstrukcyjne

Poza zwykłym, zielonym impregnatem, możesz zainwestować też w pokost lniany. Olejowanie to stara technika impregnacji drewna, stosowana zarówno przy szalowaniu, jak i w przypadku desek tarasowych czy mebli. To dużo prostsza technika impregnacji drewna, a w dodatku całkowicie naturalna. W przypadku kluczowych elementów konstrukcji, jak np. więźba dachowa, raczej trzeba jednak zainwestować w dobry impregnat.

Czy opłaca się impregnować samemu i jak to zrobić?

Niektórzy wolą samemu zaimpregnować drewno. W wielu przypadkach wychodzi to drożej niż impregnacja w tartaku. To jednak powinno dać do myślenia – oznacza bowiem, że w tartaku zużyto mniej impregnatu do drewna, a więc jest ono słabiej zabezpieczone. Plusy samodzielnego działania:

  • możesz wybrać dowolny impregnat: do drewna konstrukcyjnego, ogniochronny itp. W tartaku nie masz żadnego wpływu na jakość impregnatu.
  • Wiesz, jak długo drewno się moczy i jak długo schnie.
  • Jeśli coś Cię zaniepokoi w samym drewnie, to możesz od razu zareagować i np. użyć dodatkowo płynu na korniki.

Na budowie stosuje się dwie metody impregnacji: opryskową i zanurzeniową. Najlepiej, jeśli możesz zanurzyć dokładnie drewno w płynie do impregnacji, aż dobrze nim nasiąknie. Do tego potrzeba jednak dużo miejsca. Trzeba zbudować coś na kształt rynny, w której może moczyć się drewno. Popularniejsza jest technika nasączania drewna impregnatem pod ciśnieniem, np. ze specjalnego plecaka z wężem. To nieco mniej skuteczna, ale dużo szybsza metoda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here