Nadszedł czas na grillowanie! Sezon na grillowanie trwa krótko, więc pamiętaj, aby się nim cieszyć! Jak sprawić, by Twój grill był udany. Jak go przygotować?
Nie wystarczy kupić kiełbasek i wrzucić je na ruszt, aby grillowanie było udane. Ważne jest, aby zaplanować swoje grillowanie z wyprzedzeniem. Upewnij się, że masz odpowiedni sprzęt i produkty spożywcze. Pamiętaj również o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniego miejsca do grillowania.
Odpowiedni sprzęt do grillowania
Chociaż grille węglowe są nadal najbardziej popularne, istnieje wiele opcji. Dobrym pomysłem jest, aby nie zapomnieć, ile osób będzie korzystać z grilla, gdy idziesz do sklepu. Jeśli masz zamiar być tylko grillowanie z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi, to nie jest dobry pomysł, aby kupić duży grill z dużym rusztem. Możesz rozważyć mniejszy sprzęt, ale upewnij się, że ma on kółka, aby ułatwić transport w inne miejsce. Pokrywa jest ważnym elementem, który zapobiega wysychaniu żywności i piecze równomiernie. Stabilność jest kluczowa, ponieważ zapewni, że jedzenie nie spadnie na ziemię.
Grill gazowy to kolejna opcja. Nie musisz się martwić o rozpalanie grilla. Wystarczy tylko włączyć palnik, aby zaczął działać. Musimy pamiętać o napełnianiu butli gazowej. Butla z gazem skończy się i nie będziemy mieli możliwości korzystania z grilla. Jeśli często grillujemy, możemy mieć problem z transportem butli gazowej.
Dobrym rozwiązaniem jest grill elektryczny. Grille elektryczne są bezpieczniejsze niż wędzenie i będą gotować Twoje jedzenie szybciej i bardziej równomiernie. Nie zmieści się on w rogu ogrodu, więc do jego działania potrzebne jest gniazdko elektryczne. Przedłużacz jest przeznaczony do użytku na zewnątrz, jeśli chcesz grillować.
Poczekaj, aż grill jest chłodny przed czyszczeniem go. Nie ma nic gorszego niż popiół lub zaschnięte jedzenie. Nie należy wyrzucać żaru z grilla na węgiel drzewny do śmieci. Mogą się one zapalić i spowodować pożar.
A co z grillem?
Kiedy masz już cały sprzęt, czas zacząć myśleć o jedzeniu. Dobrze sprawdzą się proste pieczone białe kiełbaski lub grillowana karkówka. Można też zrobić szaszłyki do grilla, w tym szaszłyki z indyka. Nie zaleca się stosowania paczkowanego mięsa na grilla, ponieważ może być ono złej jakości.
Warzywa również można przyrządzać na grillu. Powolne grillowanie nadaje plastrom bakłażana i połówkom pomidorów lub wstążkom cukinii bardziej wyrazisty smak i głębię aromatu. Świetnie komponują się z mięsem, ale można je również wykorzystać w sałatkach (sprawdź nasze pomysły na sałatki na grillu) i burgerach. Na grillu można również grillować ser. Grillowany oscypek i żurawina mogą być również podawane jako przystawka. Grillowany ser halloumi świetnie komponuje się z mięsem i warzywami. Można też przygotować całkowicie wegańskiego grilla.
Dobrym rozwiązaniem jest powolne pieczenie. Pozwól, aby węgle delikatnie się żarzyły, a nie paliły. Zmniejsz płomień na grillu gazowym do średniego i obniż temperaturę na płycie grilla elektrycznego.
Warto upewnić się, że masz odpowiednie napoje. Piwo i wino są świetne do obiadu i kolacji. Lepiej jednak zrezygnować z picia alkoholu, gdy robi się naprawdę gorąco. Lepszym rozwiązaniem jest domowa lemoniada i mrożona herbata w izolowanym dzbanku. Dobrym wyborem jest również bezalkoholowe piwo z cytryną. Świetnie nadaje się do posiłków i po kolacji w ciepłe dni.
Grillowanie na tacce bez użycia podpałek
Podczas grillowania na grillach węglowych, nie kładź przygotowanych potraw bezpośrednio na ruszcie grilla. Jest to bardzo niezdrowe, aby tłuszcz ściekał z mięsa na rozżarzone węgle, a następnie parował z powrotem do mięsa. Można użyć folii aluminiowej do przykrycia rusztu lub umieścić na nim tacki aluminiowe.
Należy unikać podpałek. Chemiczny posmak, który powstaje podczas gotowania z podpałką, może sprawić, że potrawy będą miały nieprzyjemny smak, a nawet szkodliwy dla zdrowia. W sklepach można znaleźć specjalne podpałki, które są bezpieczne. Warto ich poszukać.
Naczynia jednorazowe są najlepsze, jeśli planujesz grillować daleko od domu lub boisz się zmywania naczyń. Papierowe naczynia są bardziej ekologiczne niż plastikowe.