Każdy początkujący pasjonat obserwacji natury powinien dobrze przemyśleć wybór lornetki, której będzie używał. Dziś podpowiemy jak wybrać taki sprzęt, biorąc pod uwagę jej dokładne przeznaczenie.
Obserwacja natury, ptaków, zwierząt oraz krajobrazów
Do takiej obserwacji potrzebujemy małej lornetki, która zmieści się w plecaku. Tak, aby móc szybko ją wyjąć i zobaczyć z bliska ptaki, odwiedzając np. spacer w chmurach. Czechy i Polska w Karkonoskim Parku Narodowym bardzo dbają o niezakłócanie spokoju zwierząt, dlatego też jedynym sposobem, żeby przyjrzeć się występującym tam gatunkom jest właśnie lornetka, ale stworzenia nie będą na nas czekać — dlatego tak ważne są małe rozmiary i poręczność. Taki sprzęt również idealnie sprawdzi podczas oglądania oddalonych krajobrazów i miejsc, którym chcemy się przyjrzeć (np. Skały na urwiskach).
Czym kierować się więc przy wyborze takiego sprzętu?
- Nie powinien być duży,
- Sprawdź materiał, z jakiego została wykonana obudowa — lekki i cienki plastik prawdopodobnie bardzo szybko się zniszczy,
- Jeżeli masz taką możliwość, weź ją do ręki i przekonaj się, czy stabilnie leży w dłoniach — unikniesz dzięki temu niemiłej niespodzianki w postaci drgania obrazu podczas obserwacji,
- Istotne jest, aby miała regulację ostrości nawet do kilku metrów – szczególnie przydatna funkcja kiedy znajdziesz się blisko obserwowanego zwierzęcia,
- Zwróć również uwagę czy nie przyciemnia obrazu, bądź wyraźnie go zniekształca — takie lornetki na pewno nie będą dobrym wyborem.
Spojrzeć wyżej
Pewnie niewielu z Was słyszało o obserwacji nieba za pomocą lornetki, może to być zadziwiające, ale są specjalnie do tego przeznaczone modele lornetek. Lornety astronomiczne — bo o nich mowa — cechują się dużymi rozmiarami i sporą wagą. Służą do obserwacji nieba zarówno w dzień, jak i w nocy, a wszystko to dzięki zastosowaniu potężnych obiektywów.
Takiego sprzętu raczej nie trzyma się w ręce — duże przybliżenie sprawi, że każde drgnięcie naszych rąk będzie utrudniać obserwację. Dlatego też dostępne są specjalnie dla nich przeznaczone statywy. Producenci tych modeli lornetek, zazwyczaj przekazują nam również specjalne opakowania — walizki, aby sprzęt był bezpieczny podczas transportu. Chcąc kupić taki sprzęt musimy liczyć się z dużym wydatkiem, ale na pewno nocne widoki zrekompensują nam każdą wydaną złotówkę.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lornetki astronomicznej?
- Materiał, z jakiego została wykonana,
- Odległość, na jaką możemy obserwować (czyli jaki ma obiektyw),
- Czy ma w zestawie statyw,
- Jakiej jakości jest opakowanie do przechowywania lornetki.
Pamiętaj, że rozpoczynając przygodę z obserwacją otaczającego nas świata, ważny jest wybór odpowiedniej lornetki. Słabej jakości sprzęt może skutecznie zniechęcić nas do eksplorowania natury w poszukiwaniu nieprzeciętnych widoków. Jeżeli masz wątpliwości czy lornetka, którą wybraliście jest warta swojej ceny, koniecznie przeczytajcie komentarze ludzi, którzy jej używali.