Zootechnik to osoba, która wykwalifikowana jest do pomocy weterynarzom w zoo. Do zadań takiej osoby należą czynności takie jak: asysta przy różnego rodzaju badaniach i procedurach. Osoby pracujące na takim stanowisku mogą pracować z różnymi gatunkami zwierząt, zaczynając od małych surykatek, aż po wielkie słonie. Przed taką osobą stoi wiele zadań, a także szeroki zakres odpowiedzialności w zoo. Czym dokładniej zajmuje się osoba na takim stanowisku i jak wygląda jej praca? Jesteście ciekawi? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-zootechnika-jak-wyglada-wymagania-i-obowiazki/
Czym zajmuje się osoba pracująca jako zootechnik?
Zootechnik zajmuje się głównie asystą weterynarzowi w zoo. W tym celu pomaga w dostarczaniu zwierzętom wszelkiego rodzaju opieki medycznej oraz psychicznej. Jak powszechnie widoków w zoo znajduje się bardzo dużo gatunków zwierząt i dobry zootechnik powinien wiedzieć jak zając się każdym z nich. Zaczynając od małego pingwina, kończąc na ogromnym słoniu. Praca w takim zawodzie jest ekscytująca, ale musimy pamiętać, że jest to praca z często dzikimi zwierzętami. Należy więc zachowywać dużą ostrożność i mieć oczy dookoła głowy.
Praca zootechnika – jak wygląda?
Praca zootechnika odbywa się głównie w zoo, tak jak sama nazwa zawodu wskazuje. Jednak zootechnik może znaleźć zatrnuninie również w akwarium lub też w ośrodkach naukowych.
Oprócz tego zootechnik może znaleźć pracę w przemyśle, który bezpośrednio dotyczy zdrowia zwierząt, czyli na przykład w weterynaryjnej sprzedaży farmaceutycznej lub w sprzedaży innych produktów do celów weterynaryjnych.
Praca jako zootechnik – czego od nas wymaga?
Praca zootechnika wymaga od nas przyszłego kandydata umiejętności pracy w trudnych warunkach. Bardzo często będzie zdarza się, że wykonywać swoje obowiązki będziemy w godzinach nocnych lub też w weekendy i święta. Wszystko zależy od tego, kiedy weterynarz będzie potrzebował naszej asysty.
Taka praca z pewnością nie jest przeznaczona dla osób o słabych nerwach. Tutaj musimy cechować się odpornością na silny stres, a także umiejętnością poradzenia sobie w ciężkich sytuacjach.
Ponadto zootechnik musi wiedzieć również jak dbać o swoje bezpieczeństwo, kiedy będzie pracował z niebezpiecznymi zwierzętami.
Zobacz też: https://niewiarygodne.pl/zootechnik-jak-nim-zostac/