Jaką kawę piją Polacy

73% dorosłych Polaków pije kawę raz dziennie, a 43% nawet kilka razy dziennie. Częstotliwość parzenia kawy rośnie wraz z wiekiem respondentów. Okazuje się, że starsi mieszkańcy naszego kraju pijają czarny napój znacznie częściej, niż ci młodzi. Jaką kawę lubimy najbardziej i czy zwracamy uwagę na rytuał jej parzenia? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

Kawa coraz popularniejsza w Polsce 

Chociaż picie kawy nie wiąże się z naszą kulturą i wydaje się, że znacznie częściej raczymy się herbatą, to jednak najnowsze badania wskazują na coraz większą popularność czarnego napoju. 

Kawę doceniamy za smak i aromat, ale przede wszystkim jej właściwości. Chociaż specjaliści uznają, że jej niektóre działanie i skład nie są korzystne dla ludzkiego organizmu, to jednak dobroczynne walory w tym przypadku wygrywają. Kawa nas pobudza, niweluje zmęczenie i ospałość. Najchętniej pijemy ją rano jeszcze przed wyjściem do pracy albo parzymy ją zaraz po przyjściu do biura. 

Jaką kawę wybieramy? 

Polacy raczą się przede wszystkim kawą białą, czyli z mlekiem. Wśród najpopularniejszych rodzajów znaleźć można cappuccino i latte. Znacznie rzadziej pijemy kawę czarną. Częściej wybieramy kawę rozpuszczalną, aniżeli sypaną, coraz większą popularnością cieszy się kawa ziarnista z ekspresu. 

Gatunek kawy ma znaczenie 

Wraz z rosnącą popularnością rytuału picia kawy, coraz bardziej doceniamy jej jakość. Doskonale wiemy, że najlepsze są kawy brazylijskie, z Kolumbii, Gwatemali czy Kostaryki. Coraz częściej inwestujemy w profesjonalne ekspresy do kawy  i zauważamy różnicę w jej parzeniu. Tradycyjna “lura” nie znajduje już naszej aprobaty, dzisiaj liczy się jakość ziaren i pochodzenie kawy. W Polsce mamy coraz więcej smakoszy tego napoju i coraz więcej miłośników kawy, którzy mają w jej zakresie ogromną wiedzę. 

Cieszy również dostęp do najlepszych ziaren. Nawet w sieci bez problemu można znaleźć e-sklepy oferujące kawę z różnych zakątków świata i ziarna dokładnie wyselekcjonowane. Kawa już dawno przestała być jedynie napojem na pobudzenie, dzisiaj z chęcią delektujemy się jej pysznym smakiem i aromatem. 

Kto pije najwięcej kawy na świecie?

Daleko nam jeszcze do mieszkańców Skandynawii. Okazuje się, że to właśnie oni spożywają rocznie nawet 10 kilogramów kawy. Warto wspomnieć, że statystyczny Europejczyk spożywa mniej więcej 4,7 kilogramów kawy. Dla porównania Polacy spożywają jej tylko około 2 kilogramy rocznie. 

Pewne jest, że picie kawy staje się u nas powszechne. Nie wiążą się z tym nawykiem jeszcze żadne rytuały, które można na przykład zauważyć we Włoszech, natomiast z całą pewnością kawa jest przez nas pita coraz częściej. 

Pamiętaj, że kawa poprawia koncentrację, wpływa pozytywnie na pracę mózgu, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. To doskonałe źródło antyoksydantów, jest zalecana przede wszystkim sportowcom. Co ciekawe, przyspiesza metabolizm, więc spokojnie można włączyć ją do codziennej diety odchudzającej. Ważne, aby pić ją bez dodatku cukru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here