Jakie lampy do łazienki wybrać

Urządzając łazienkę, sporo uwagi poświęcamy zwykle dopasowaniu ceramiki i armatury łazienkowej, płytek czy elementów dekoracyjnych. Coraz częściej zdajemy sobie również sprawę z tego, jak ważną rolę pełnią lampy łazienkowe. Oświetlenie ułatwia przeprowadzanie codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, pomaga w sprzątaniu, ale również znakomicie buduje nastrój wnętrza. Za jego pomocą można skutecznie pomniejszyć lub powiększyć pomieszczenie. Każdy z tych aspektów jest bardzo ważny, gdyż łazienki, ze względu na swoją specyfikę, często nie mają dostępu do światła dziennego. Wówczas rozplanowanie lamp pełni kluczową rolę. Podpowiadamy, jak wybrać lampy do łazienki.

1. Jak zaplanować oświetlenie łazienki?

2. Parametry oświetlenia łazienkowego

3. Jakie lampy do łazienki wybrać?

Jeśli rozważasz dopasowanie lamp do łazienki, wybór masz naprawdę ogromny. Możesz zdecydować się na umiejscowiony centralnie klosz, zlokalizowany przy lustrze kinkiet łazienkowy lub reflektorek, a także miejscowe spoty.

Jak zaplanować oświetlenie łazienki?

Podstawowym błędem na etapie planowania oświetlenia łazienkowego jest ograniczenie się tylko do jednej głównej lampy. Nawet kiedy wnętrze jest niewielkie – a może właśnie przede wszystkim wtedy – warto postawić na kilka stref, którym odpowiadać będzie odpowiednie światło. Uwzględnij zatem:

  • oświetlenie główne – lampy sufitowe, równomiernie doświetlające całą przestrzeń,
  • oświetlenie funkcyjne – kinkiety do łazienki, lampy boczne, lampki punktowe, wykorzystywane w miejscach wykonywania czynności higienicznych, przede wszystkim w okolicy lustra,
  • oświetlenie dekoracyjne – listwy LED, punkty świetlne, budujące nastrój i niepowtarzalny klimat.

Ile tych źródeł światła powinno być i gdzie najlepiej je umieścić? To sprawa indywidualna, uzależniona od układu i wielkości pomieszczenia, a także od efektu, który chcesz uzyskać. Można przyjąć, że im ciemniejsze i mniejsze wnętrze, tym bardziej warto zwiększyć liczbę punktów świetlnych. Może być ich nawet kilkanaście. Duże znaczenie ma także sama aranżacja, gdyż jasne płytki i elementy wyposażenia oraz detale w klimacie na wysoki połysk poprawiają naturalne odbijanie światła.

Parametry oświetlenia łazienkowego

Duże znaczenie funkcjonalne ma moc i barwa światła w łazience. Przeważnie zalecenia wskazują, że – aby dobrze doświetlić łazienkę – na jeden metr kwadratowy należy przeznaczyć ok. 500 xl. Oznacza to, że jeśli twoja łazienka ma powierzchnię 10 metrów kwadratowych, łączna moc wszystkich lamp powinna osiągać 250 W. W klimatycznej łazience można tę moc zmniejszyć o połowę. Pamiętaj też, że nie zawsze musisz włączać wszystkie punkty – warto to zróżnicować.

Warto zadbać także o odpowiednią temperaturę światła. Żarówki o ciepłej tonacji (pomiędzy 2700 a 3200 K) skutecznie zbudują atmosferę odprężenia i relaksu. Warto zadbać o oświetlenie główne i dekoracyjne o takiej właśnie barwie. Jako oświetlenie funkcyjne światło ciepłe nie zda jednak egzaminu. Ze względu na żółtawe zabarwienie, zaburzy postrzeganie i może utrudnić wykonanie makijażu. Lepiej więc, gdy kinkiet łazienkowy będzie emitował chłodniejsze światło.

Jakie lampy do łazienki wybrać?

Być może zastanawiasz się, jakie typy lamp sprawdzą się w konkretnej roli. W przypadku oświetlenia głównego dobrym pomysłem są klasyczne platfony lub minimalistyczne oczka. Pasują one do każdej łazienki, a jednocześnie nie zdominują wnętrza. Typowe lampy wiszące mogą wizualnie obniżać pomieszczenia i utrudniać wykonywanie codziennych czynności. Z kolei kinkiety łazienkowe to znakomite podświetlenie lustra czy wanny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here