Jakie ogrodzenie wybrać

Wymarzony dom na działce, taras, piękny ogród i co dalej? Równie ważne jak to wszystko jest także odpowiednie ogrodzenie. W końcu każdy chce czuć się swobodnie i komfortowo na swojej działce. Posesję można odgrodzić od otaczającego świata na kilka sposobów. Jednym z rozwiązań jest posadzenie żywopłotu lub drzew na granicy działki, zbudowanie murku z cegieł, płotu z drewna lub montaż prefabrykowanych ogrodzeń betonowych. Ogrodzenia stawia się na lata, dlatego tak ważne jest, aby wybrać odpowiednie rozwiązanie. Wybrane ogrodzenie powinno stanowić coś więcej niż barierę przed wzrokiem sąsiadów. Poza odgrodzeniem się od sąsiadów, jest to przede wszystkim element dekoracyjny, który ma duży wpływ na estetykę domu oraz działki.

Dobierz rodzaj ogrodzenia do charakterystyki działki

Rodzaj wybranego ogrodzenia zależy przede wszystkim od miejsca, w którym mieszkamy. Ogrodzenia z siatek sprawdzą się głównie w terenach wiejskich oraz leśnych. Tam brak prywatności raczej nie grozi więc śmiało można stosować jedno z najbardziej popularnych i najtańszych rozwiązań. Jednak wizualnie często nie jest to zadowalające, dlatego warto rozważyć obsianie ogrodzenia roślinami pnącymi. Sprawi to, że pięknie będą współgrały z otaczającą naturą, spełnią zarówno rolę odgrodzenia jak i rolę wizualną. W momencie, gdy mamy bliższych sąsiadów, warto zdecydować się na rozwiązania dające więcej prywatności. Wyższe ogrodzenia uchronią nas nie tylko przed wzrokiem sąsiadów podczas niedzielnego grilla, ale także przed psami spacerowiczów, które nie wejdą na posesję. Wybór ogrodzeń jest naprawdę ogromy, począwszy od naturalnego drewna i betonu, przez murki, aż po tworzywa sztuczne. Warto zwrócić uwagę nie tylko na aspekt wizualny, ale także na trwałość rozwiązań. Zarówno ogrodzenie z betonu, cegły jak i z drewna będzie nam służyło lata, jeżeli jego wykonanie i dalsze utrzymanie będzie poprawne. Wysokiej jakości materiały oraz impregnaty zapewniają odporność na warunki atmosferyczne.

Klasyczne ceglane ogrodzenia czy nowoczesne betonowe?

Jeżeli zależy nam na utrzymaniu odpowiedniego klimatu miejsca, w którym mieszkamy należy dobrać rodzaj ogrodzenia do stylu domu i ogrodu.  Przy klasycznych domostwach świetnie sprawdzi się murek z cegły lub imitujący cegłę. Skośne dachy, najczęściej czerwone lub grafitowe i murek w tym samym kolorze wyglądałyby jak obrazek z bajki lub starego filmu. Do tego bujny zielony ogród i hamak pomiędzy drzewami, dobrze, że moda na klasyki nigdy nie przemija! Małe drewniane domki oraz nowoczesne stodoły, świetnie współgrałyby z ogrodzeniami z drewna. Dzięki ogromnemu wyborowi impregnatów kolor można dopasować nawet do mebli ogrodowych.

Jeśli jednak nie patrzymy z dużą nostalgią na klasyczne ceglane ogrodzenia to warto zainteresować się nieco bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami. Odpowiedzią są ogrodzenia betonowe, które świetnie współgrają z nowoczesnymi projektami budynków. Proste linie, płaski dach, biel, szarość i nowocześnie zaaranżowane drewno są spójne nowoczesną fakturą betonu. Duży wybór prefabrykowanych ogrodzeń pozwoli dopasować je do każdego domu, chociaż najlepiej sprawdzają się przy nieco nowocześniejszych projektach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here