Dieta lekkostrawna to sposób żywienia, który ma odciążyć układ pokarmowy. Należy zaznaczyć, że lekkostrawne jedzenie nie służy odchudzaniu i musi pokryć 100% dziennego zapotrzebowania na kalorie oraz składniki odżywcze.
Zasady diety lekkostrawnej
Lekkostrawne jedzenie to nic innego jak pożywienie, które jest łatwo i dość szybko trawione przez człowieka. Oznacza to, że produkty nie powinny zawierać zbyt dużo błonnika pokarmowego i tłuszczu. Dania lekkostrawne nie mogą przyczyniać się do powstawania dyskomfortu związanego z działaniem układu pokarmowego. Ponadto jedzenie lekkostrawne powinno się przygotowywać w pewien określony sposób. Na czym więc opiera się ta dieta? Jadłospis na diecie lekkostrawnej obejmuje rozdrabnianie produktów i przygotowywanie ich na parze czy w wodzie. Co ważne, na takiej diecie nie wolno stosować tłuszczu – chyba że do przygotowania dania, ale tylko odrobinę.
Dla kogo dieta lekkostrawna?
Produkty lekkostrawne powinno się spożywać po różnego rodzaju chorobach, które mają negatywny wpływ na działanie przewodu pokarmowego bądź kiedy z innego powodu dana osoba musi przejść rekonwalescencję. Należy zaznaczyć, że jedzenie lekkostrawne jest zalecane również osobom borykającym się z kłopotami z układem trawiennym, które np. ze względu na wiek mają spowolnione procesy metaboliczne. Wtedy spożywanie produktów lekkostrawnych wyraźnie poprawia jakość życia.
Produkty lekkostrawne – na jak długo?
Dieta lekkostrawna to nic innego jak zmodyfikowany system zdrowego odżywiania. Co ważne, można ją stosować tylko przez jakiś czas, aby nie obciążać układu pokarmowego, który np. wymaga rekonwalescencji po chorobie czy zatruciu. Lekkostrawny jadłospis stosuje się przede wszystkim w trakcie i po chorobach przewody pokarmowego, zarówno tych ostrych, jak i przewlekłych, a także po zabiegach chirurgicznych, po zapaleniu błony śluzowej, chorobach przyzębia, podczas niestrawności, biegunek czy tuż przed badaniem jamy brzusznej (USG).
Co powinno się spożywać na diecie lekkostrawnej?
Jadłospis diety lekkostrawnej powinien zawierać tyle te produkty, które sprawiają, że proces trawienia jest łatwy. Co ważne, produkty przygotowywane mogą być tylko w taki sposób, który wspiera działanie układu pokarmowego. Dania lekkostrawne powinny składać się z zup warzywnych, warzyw gotowanych, pieczonych i duszonych, chudego mięsa, ryb, dojrzałych owoców bez skórki i pestek. W przypadku produktów zbożowych zaleca się spożywanie płatków owsianych, kasz, jęczmienia, pszenicy, proso i ryżu. Jeśli zalecany jest także nabiał, to wyłącznie jogurty, chude sery i tylko odtłuszczone mleko. Jadłospis osoby na diecie lekkostrawnej może być doprawiony takimi przyprawami jak cynamon, pietruszka, kminek, koper, bazylia i rozmaryn.
Gdzie kupować produkty lekkostrawne?
Po ustaleniu jadłospisu na kolejne dni, warto udać się do sklepu z produktami lekkostrawnymi. Jakość składników poszczególnych dań jest bardzo ważna. To miejsce nie powinno być przypadkowe. Sklep z produktami lekkostrawnymi to zwykle miejsce, w którym można zakupić zdrowe i ekologiczne artykuły spożywcze, warto więc zaopatrywać się w nim także na co dzień, a nie tylko wtedy, kiedy stosuje się zasady diety lekkostrawnej.