Osoby borykające się z problemem łysienia androgenowego, czyli stopniowym zanikaniem mieszków włosowych, mogą korzystać z zabiegów transplantacji włosów wykonywanych metodami tradycyjnymi oraz nowoczesnymi, które są bezpieczniejsze, mniej bolesne i wiążą się z mniejszym ryzykiem powikłań. Jedną z takich metod jest przeszczep włosów FUE. Czym charakteryzuje się ta technika? Jak wykonuje się tego typu zabiegi i jaka jest ich skuteczność?
Co to jest metoda FUE?
To jedna z popularnych technik przeszczepu włosów ze skóry głowy. Jej nazwa to skrót od angielskiego Follicular Unit Extraction, co można tłumaczyć jako pobieranie pojedynczych unitów (mieszków włosowych). Pobrane unity wszczepiane są we wcześniej wybrane miejsca, w celu zagęszczenia włosów lub wyrównania ich linii, co jest praktykowane w przypadku likwidacji zakoli. Przeszczep włosów FUE jest jedną z najskuteczniejszych metod transplantacji włosów. Jest w zasadzie bezbolesny i możliwie mało inwazyjny. Ze względu na stosowanie jedynie znieczulenia miejscowego, jest również mało obciążający dla organizmu pacjenta. Przy prawidłowej realizacji większość wszczepionych włosów się przyjmuje i pacjent może cieszyć się znacznie bujniejszą fryzurą. Niestety nie każdy może poddać się przeszczepowi włosów metodą FUE. Kto nie może lub nie powinien poddawać się tego typu zabiegowi?
Przeciwwskazania do przeszczepu włosów
Z osobami poddającymi się zabiegowi przeszczepu włosów FUE lub dowolnie inną dostępną i akceptowaną metodą, wcześniej powinien zostać przeprowadzony wywiad medyczny. Warto pamiętać, że włosy przeszczepia się jedynie w pewnych formach łysienia. Gdy pacjent boryka się z łysieniem plackowatym lub chorobami zapalnymi skóry, przeprowadzenie tego typu zabiegów jest niewskazane i w zasadzie bezcelowe, bo przeszczepione włosy prawdopodobnie i tak wypadną. Przeszczep włosów FUE jest dobrym sposobem na problemy z łysieniem androgenowym, a także ukrycie nieestetycznych blizn. Takich zabiegów zwykle nie wykonuje się, gdy pacjent choruje na cukrzycę lub nowotwór, ma nieuregulowane ciśnienie krwi czy przyjmuje leki przeciwzakrzepowe.
Z zabiegu przeszczepu włosów metodą FUE najczęściej korzystają mężczyźni, którym zależy na likwidacji zakoli, zamaskowaniu łysiny na czubku głowy lub wyrównaniu linii zarostu na brodzie. Oczywiście z tej metody przeszczepu włosów korzystać mogą również panie, zwłaszcza gdy borykają się z łysieniem androgenowym i chcą zagęścić włosy w miejscu, w którym pozostało ich już niewiele. Gdy włosów nie można pobrać z głowy, alternatywą metodą przeszczepu jest BHT.