Przewożenie dziecka w samochodzie w foteliku to nie tylko wymóg prawny – to przede wszystkim podstawowy element zadbania o jego bezpieczeństwo w trasie. Aby zapewnić je na jak najwyższym poziomie, należy pamiętać nie tylko o zagwarantowaniu dziecku dostępu do fotelika, ale także o wyborze odpowiedniego modelu – szczególnie pod względem rozmiaru. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy zmienić fotelik na większy.
Kiedy zmienić nosidełko na fotelik samochodowy?
Nosidełko samochodowe oczywiście również jest rodzajem fotelika. Te występują bowiem w kilku typach, które funkcjonalnością i rozmiarem odpowiadają potrzebom dzieci w innym wieku. Kategoryzowane są w kilku grupach – według minimalnej i maksymalnej wagi maluchów, które powinny być w nich przewożone. Nosidełka należą do dwóch grup początkowych – 0, przeznaczonej dla maluchów od 0 do 10 kg oraz 0+, odpowiedniej dla dzieci o wadze od 0 do 13 kg, a więc właśnie dla niemowląt.
I to właśnie ta przynależność do grupy wiekowej zdradza, kiedy należy zmienić nosidełko na większy fotelik samochodowy: gdy dziecko przekroczy maksymalną dopuszczalną wagę, tj. 10 lub 13 kg. Należy więc ustalić, jaka dotyczy posiadanego nosidełka (czy należy do grupy 0, czy 0+).
Nie jest to jednak jedyna sytuacja, w której należy przesadzić dziecko z nosidełka na fotelik. Dodatkową wskazówką jest moment, gdy maluch staje się po prostu za duży – tj. główka zaczyna wystawać mu poza oparcie nosidełka. Nie obawiaj się jednak wystawania nóżek – ta sytuacja nie zagraża bezpieczeństwu dziecka.
Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy?
W tym przypadku sytuacja jest bardzo podobna do przesadzania dziecka z nosidełka na fotelik. Pierwszą sytuacją, kiedy zmienić fotel jest bowiem przekroczenie przez dziecko maksymalnej dopuszczalnej wagi. W przypadku „standardowych” fotelików dostępne są grupy:
- Grupa I – od 9 do 18 kg,
- Grupa II – od 15 do 25 kg,
- Grupa III – od 22 do 36 kg.
Na początku ustal więc, do której z grup należy aktualny fotelik twojego starszaka – i czy obejmuje tylko jedną, czy kilka. Na rynku dostępne są bowiem modele siedzisk, które „rosną” razem z dzieckiem – i mogą być odpowiednie nawet na każdym etapie rozwoju malucha, tj. od 0 do aż 36 kg. Jeżeli jednak twój fotelik należy tylko do grupy II, albo obejmuje zakres wagowy od 9 do 25 kg (grupa I + II), a dziecko waży już 25 kg, to nadeszła pora na zmianę modelu na fotelik dla starszego dziecka – z grupy trzeciej, ostatniej.
A co w sytuacji, kiedy podopieczny przekracza już wagę 36 kg? Wówczas może rozpocząć podróżowanie na zwykłym samochodowym fotelu pasażerskim; oczywiście przypięty pasami bezpieczeństwa. I dotyczy to także tych dzieci, które nie przekroczyły jeszcze wzrostu 150 cm. To istotne, bowiem zgodnie z prawem w fotelikach powinny podróżować wszystkie, których wzrost jest niższy niż 150 cm. Wyjątkiem jest właśnie jednoczesne przekroczenie wagi 36 kg.
Kiedy jeszcze należy zmienić fotelik starszakowi? Tutaj znowu podobnie jak w przypadku nosidełek – kiedy dziecko jest za wysokie na dany model. Czyli gdy linia oczu znajduje się nad oparciem fotelika.
Kiedy zmienić fotelik samochodowy? Podsumowanie
Głównym wyznacznikiem zmiany fotelika jest więc etap fizycznego rozwoju dziecka: jego waga i wzrost. Bardzo ważne jest to, by nie zwlekać ze zmianą, źle dopasowany fotelik znacznie obniża bowiem poziom bezpieczeństwa dziecka na wypadek kolizji. Koniecznie sprawdź więc, czy aktualny fotelik jest jeszcze odpowiedni – i jeśli nie, to poszukaj nowego modelu!
Artykuł sponsorowany.